Archiv březen 2010

4. listopadu 2010 v 2:20 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných v březnu 2010

Moravskotřebovská radnice stříbrná v elektronické komunikaci

31.03.2010
Moravskotřebovská radnice skončila na druhém místě v testu elektronické komunikace, který v minulých týdnech provedli specialisté v rámci srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Testem odstartoval třetí ročník tohoto výzkumu.
"Ocenění nás těší. Výsledek výzkumu nám potvrdil, že se daří naplňovat cíl, který jsme si stanovili, tím je Městský úřad Moravská Třebová - úřad pro vás," řekl pro Svitavský deník tajemník třebovské radnice Stanislav Zemánek.
Celkem bylo do testu zapojeno 227 radnic, specialisté jim v polovině ledna a v únoru rozeslali fiktivní dotazy týkající se podnikání. Poté vyhodnocovali rychlost, kvalitu a úplnost odpovědi. Na prvním místě se umístila radnice v Českém Brodě, na třetím pak úřad v Trhových Svinech. Zároveň také bylo zjištěno, že jen zlomek radnic informuje o přijetí a zpracovávání dotazu, mezi těmi šestadvaceti je také Lanškroun.
Test elektronické komunice je jedním z padesáti kritérií srovnávání městských samospráv v oblasti podnikání. Další testy se uskuteční v průběhu roku, výsledky za letošní rok budou veřejnosti vyhlášeny v říjnu. Více informací na www.mestoprobyznys.cz.

Svitavy ovládne holocaust a hledání Davidovy hvězdy

28.03.2010
Hledání hvězdy Davidovy - síla lidskosti. Tak se jmenuje cyklus přednášek a kulturních akcí, který na duben připravilo Městské muzeum a galerie ve Svitavách ve spolupráci se zdejším gymnáziem a kulturními službami.
Cyklus navazuje na stálou expozici muzea o Oskaru Schindlerovi a jeho cílem je připomenout poměrně nedávnou historii, s níž jsou spojeny pojmy  antisemitismus a holocaust. Pojmy, které jsou i v současnosti často na "pořadu dne".
Svojí návštěvou a přednáškou poctí Hledání hvězdy Davidovy spisovatel Ivan Klíma, který prošel ghettem v Terezíně. Klímovu přednášku ve čtvrtek 22. dubna v Divadle Trám bude následovat beseda a také autorské čtení. Už ve středu 14. dubna povede ve svitavském muzeu přednášku na téma holocaust a jeho aktuální souvislosti ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.
Zájemci mohou během dubna v kinokavárně Galaxie navštívit několik filmů na téma holocaustu, mimojiné třeba snímek Zapomenuté transporty do Polska z kritiky ceněné série historika Lukáše Přibyla (12. 4.) nebo italský film Život je krásný (19. 4.). V muzeu je pak celý měsíc instalována výstava Neztratit víru v člověka o osudech šesti židovských dětí, na 17. a 18. dubna je připraven poznávací zájezd do Terezína a Židovského muzea v Praze.
Kompletní program cyklu Hledání hvězdy Davidovy - síla lidskosti najdete na webu svitavského muzea.

V Zábřehu opisují Bibli, ve Svitavách ji budou číst

28.03.2010
Dnes, tedy na Květnou neděli, zahájili dobrovolníci v Zábřehu pod vedením děkana Františka Eliáše ruční opisování Bible. V plánu mají přepsat všechny knihy Nového zákona, pokud by se ještě přidali další nadšenci, opisovaly by se i některé příběhy ze Starého zákona.
"Mohl by to být zajímavý počin, opsat Bibli ručně, jak to dělali křesťané před vynálezem knihtisku. Taky bude zajímavé, kolik to vezme času," řekl pro Šumperský deník děkan Eliáš. A tak se v sídle zábřežské Charity opisuje List Římanům, zvoníci z kostela sv. Bartoloměje zase přepisují Skutky apoštolů. Zapojit se mohou další zájemci, stačí si na faře vyzvednout papír a vybrat si nějakou z dosud volných knih.
Opisování potrvá zhruba čtrnáct dní a zakončí jej společné setkání všech zúčastněných a výstava textů. Opsané listy pak chce děkan nechat svázat v tiskárně.
Ve svitavské kavárně Oskara Schindlera budou ve čtvrtek 1. dubna odpoledne z Bible naopak číst. Zároveň zde budou vystaveny novodobé překlady Písma svatého.

Kejklíři zahájí ve Třebové zámeckou sezonu

26.03.2010
Renesanční perla Moravské Třebové se 3. dubna probudí do nové turistické sezony. Nádvoří zaplní kejklíři a pohádky.
Po druhé hodině odpolední se na zámku rozezní dobové hudby, ty později vystřídají pohádky pro děti. Zájemci budou moci zhlédnout také ukázky lidových řemesel jako hrnčířství či kovářství nebo si třeba zastřílet z kuše. Tomu budou asistovat kejklíři na chůdách se svými vystoupeními.
Připravena je také prodejní výstava prací denního stacionáře Domeček s jarní a velikonoční tematikou. Výstavu v zámecké galerii můžete navštívit od 3. do 8. dubna od 10 do 16 hodin.

Lanškroun oslaví 725 let

23.03.2010
Město Lanškroun si 29. května připomene 725 let od první písemné zmínky o městě. Oslavy výročí proběhnou na nádvoří zdejšího zámku, kde bude pro návštěvníky připraven bohatý program se středověkou tematikou.
Hlavními postavami slavnosti budou tehdejší majitel panství Záviš z Falkenštejna a jeho choť Kunhuta. Za jejich účasti proběhne na nádvoří, které se již ráno změní v řemeslné tržiště, rytířský turnaj, návštěvníci budou moci také zhlédnout výstavu středověkých zbraní či v muzeu právě o Závišovi. Domů si pak budou moci odnést speciální pamětní minci. Nebudou chybět dobová hudbení vystoupení, ani občerstvení.
První písemná zmínka o městě pochází z roku 1285 a najdeme ji v listině Vratislava z Pernštejna. Téhož roku však město přešlo do majetku mocného Záviše z Falkenštejna, v té době faktický panovník země místo krále Václava II. V roce 1290 je ale právě Václavem II. popraven a město připadně do majetku zbraslavského kláštera u Prahy a později k litomyšlskému panství.

Schindlerův seznam je na prodej

23.03.2010
Třináctistránkový strojopisný seznam, kterým zachránil Oskar Schindler stovky Židů před jistou smrtí v koncentračním táboře, je na prodej. Získá ho ten, kdo jako první zaplatí v přepočtu cca 41 milionů korun.
Oznámení o prodeji zežloutlého dokumentu vypustil do světa provozovatel webu MomentInTimes. Seznam byl vloni náhodou nalezen mezi záznamy autora Schindlerovy archy (knižní předlohy slavného filmu Stevena Spielberga) Thomase Keneallyho při prohlídce jeho pozůstalosti. Obsahuje 801 jmen Židů, které Schindler, svitavský rodák, před likvidací v koncentráku převezl do své továrny v Brněnci. Ke Keneallymu se dostal od Leopolda Pfefferberga, jehož jméno na seznamu také figuruje, když prý chtěl, abych o něm Keneally napsal knihu.
Dokument nalezený v knihovně v Sydney je jedním ze sedmi seznamů, které Schindler pro přesvědčování nacistů sepsal. Do současnosti je jich dochovalo pět - jeden v muzeu v USA, další v Německu a dva pak v Izraeli, kde je také Schindler v Jeruzalémě pochován. Ten ze Sydney je jediným dosud drženým v soukromých rukou.

Z křenovské fary bude muzeum

18.03.2010
Křenovská fara dlouhou dobu chátrala, před časem ji však od církve získal starožitník Petr Koudelka z Moravské Chrastové a pustil se do její rekonstrukce. Na opravy dostal grant od Pardubického kraje, nyní mu kraj přislíbil také sto padesát tisíc na zařízení muzea. 
To chce Koudelka otevřít ještě letos v létě. Expozice by měla návštěvníkům představit život a práci faráře v Křenově v první polovině 18. století, přičemž do výstavy zahrne také část svých rozsáhlých sbírek sakrálních předmětů. V barokní budově kromě muzea vznikne také restaurátorská dílna a hospůdka.
V obci tak přibude k baroknímu kostelu svatého Jana Křtitele, který někteří turisté hodnotí jako nejhezčí církevní stavbu v okolí Moravské Třebové, kapli svatého Isidora a pranýři z 18. století další turistická atrakce.

Moravská Třebová má novou ulici

18.03.2010
Zastupitelé města schválili zřízení nové ulice s názvem U Písku, která je souběžná s ulicí Jevíčskou.
V souvislosti s novou výstavbou v lokalitě Jevíčská vznikla nová ulice, u níž bylo nutno vzhledem k připravované výstavbě rozhodnout o jejím názvu. V této souvislosti byli osloveni vlastníci stavebních pozemků, kteří navrhli následující názvy: Mozartova, Cimrmanova, Ladova, Pod Křížovým vrchem, Pod Ořechy, U Písku. Vodítkem názvu nové ulice U Písku je blízkost Domu Armády České republiky Na Písku.

Výstava představí oblíbená díla současné německé literatury

15.03.2010
V sídle Společnosti pro česko-německé porozumění Moravská Třebová zahájí ve čtvrtek 18. března ve 14 hodin výstava nazvaná Spřízněni volbou - němečtí autoři a jejich čeští čtenáři.
Expozice představí řadu německých spisovatelů, kteří svými díly zaujali v posledních dvaceti letech české čtenáře. Výstavu sestavil pražský Goethe-Institut na základě vyhodnocení zájmu o současnou německou literaturu ve své knihovně a v partnerských knihovnách v Brně, Liberci, Olomouci, Ostravě a Plzni. Návštěvníkovi je tak prezentována sedmnáctka děl, mezi nimiž jsou například knihy Při loupání cibule Günthera Grasse, držitele Nobelovy ceny, Tohle není milostná píseň Karen Duve nebo Na laně Thomase Langa.
Výstavu můžete navštívit mezi 18. březnem a 14. dubnem vždy od úterý do pátku (9-  12 a 14 - 15 hod.) v sídle společnosti v ulici Svitavská 18 v Moravské Třebové.

Vánoční smrk zatím zůstává stát

15.03.2010
Již před pěti dny měl jít stříbrný smrk stojící před gymnáziem v Zábřehu kvůli houbovitému onemocnění k zemi. Po protestech občanů však starosta města Zdeněk Kolář kácení zastavil.
Smrk, který patří k symbolům Vánoc v Zábřehu, by se tak mohl rozsvítit i letos. "Pokud však bude nebezpečí reálné zejména s přihlédnutím ke stále sílícím větrům, nezbude než smrk skácet," podotknul Kolář. Strom již totiž od vrcholku silně vysychá a již od prosince je doporučen ke skácení. Takový osud v minulých dnech potkal už dva smrky u městského úřadu, které nahradí mladé stromky nižšího vzrůstu.
Občané, kteří proti skácení "vánočního" smrku protestovali, by si přáli, aby jej v případě nutnosti skácení nahradil jiný smrk, aby tak byla zachována tradice stálého vánočního stromu. Ten současný stojí před gymnáziem už od osmdesátých let, kdy sem byl přesunut od bazénu. A v roce 1990 byl prvně ozdoben a prvně se v předvánoční době rozsvítil ...

V edici Zmizelá Morava vychází kniha o Svitavách

11.03.2010
Po nedávno vydaném sborníku textů historika Jiřího Šmerala Hřebečsko, náš kraj? vychází nyní v edici Zmizelá Morava nakladatelství Paseka kniha zabývající se "zmizelými" Svitavami.
Novou publikaci připravil svitavský historik Radoslav Fikejz. Jeho text o historii města doplňuje na sto padesát archivních fotografií, z nichž většina pochází ze svitavského muzea, některé ale také z německého Göppingenu, do jehož okolí byli předváleční obyvatelé Svitav, kdysi přezdívaných moravský Manchester, odsunuti.
"Lidé zde žili od 12. století, generace za generací zde nacházely svůj domov, leč souběh událostí je vyrval i s kořeny. Mizelo i město, ztrácely se domy a ulice, vznikaly však nové. Kniha Radoslava Fikejze přináší unikátní svědectví o proměnách města Svitav," láká zájemce k četbě anotace knihy. V příštím týdnu, přesněji ve čtvrtek 18. března, ji čeká křest ve svitavském muzeu.
Doporučená cena knihy je 250 Kč, v mnohých internetových knihkupectvích ji lze objednat o zhruba dvacet korun levněji. V edici Zmizelá Morava v minulosti vyšly svazky o Brně, Vyškovu nebo Kroměříži.

Duku Duku rozpálí Vypsaná fiXa a Zóna A

11.03.2010
Moravskotřebovský klub Duku Duku naservíruje fanouškům rockové muziky dva pátky po sobě pořádně výživné porce. Tento pátek zde rozpálí publikum pardubická Vypsaná fiXa, následující týden pak slovenská punkrocková legena Zóna A.
Koncerty Vypsané fiXy, která vloni vydala vesměs kladně přijaté, páté studiové album Klenot, se vždy vyznačují obrovskou výměnou energie mezi kapelou a lidmi pod pódiem. Zda tomu tak bude i na jejím prvním vystoupení v Moravské Třebové, se můžete přesvědčit již zítra večer. Vstupné činí na místě 150 korun, jako hosté kapele předskočí mladá východočeská formace Mother's Angels.
Se Zónou A, jednou z nejdéle fungujících slovenských punkových kapel, týden nato zahrají rovnou další tři kapely - nadějná ska-punková parta VeVývoji!, olomoučtí punkeři Zatrest, kteří se mohou pochlubit novou zdařilou deskou Pecka vedle pecky, a Punk Floid ze Zábřeha, kteří si odskočí ze společného turné s kapelou Houba, s níž také vydali společné cd. Vstupné na tento koncert stojí na místě 120 korun.

Svitavský Fanda přinese amatérské divadlo a Michala Hrůzu

11.03.2010
Na nadcházející víkend se již jistě těší příznivci amatérského divadla. Ve svitavské Fabrice a v divadle Trám totiž proběhne první kolo nové divadelní přehlídky Svitavský Fanda.
Nový festival nabídne divákům počiny experimentálního, studentského či poetického divadla, ze svitavských souborů se představí Dramatická školička a DOcela MAlé divadlo studentů gymnázia, dorazí však také divadelníci z Ústí nad Orlicí, Slatiňan či Veverské Bítýšky. Program pak doplní páteční koncert kapely Trio de Janeiro a v sobotu zahraje Michal Hrůza a jeho Kapely Hrůzy.
Přehlídka je koncipována jako postupová, vznikla po rozdělení festivalu Audimafor, který pořádá řadu let středisko kultury Impuls Hradec Králové, z důvodů velkého počtu přihlášených souborů. Audimafor je tak dále přehlídkou pro Královéhradecký, Svitavský Fanda pro Pardubický kraj.
Divadelní festival začíná v pátek 12. března hodinu po poledni, vstupné na něj, vyjma koncertů, je zdarma. 
Další divadelní přehlídka se pak za měsíc uskuteční v nedalekém Brněnci, a sice tradiční Sněhový Brněnec v termínu 16. - 18. dubna.

Vojenská škola v Moravské Třebové slaví 75 let

10.03.2010
Pětasedmdesát let od svého založení letos slaví  Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola Ministerstva obrany v Moravské Třebové.
Ta otevřela v září 1935 jako Státní vojenské reformované reálné gymnázium poté, co okresní hejtmanství požádalo o umístění československé vojenské jednotky ve městě. Jen do druhé světové války školou prošlo na 700 studentů. Po válce pak škola dlouhou dobu nesla jméno husitského vojevůdce Jana Žižky, odtud vzniklo lidové označení Žižkárna. Od října 1997 nese čestný název Škola Čs. Obce legionářské a jako výraz ocenění při výchově mládeže jí byl předán legionářský prapor.
V současnosti škola usiluje o navázání spolupráce s některými evropskými zeměmi, proto také v rámci oslav zavítali do Třebové letečtí vojenští přidělenci v České republice z pěti evropských zemí - Itálie, Španělska, Polska, Velké Británie a Francie. Hosté si prohlédli školu, zhlédli část výuky a setkali se s představiteli města. Vedení školy si od navázání spolupráce slibuje například výměnné pobyty pro studenty.

Prohlédněte si historické fotky Opatova online

08.03.2010
Výstava fotografií a pohlednic Opatov včera a dnes se v opatovském kulturáku setkala s velkým zájmem veřejnosti nejen z řad obyvatel obce. Jen za první týden si expozici prohlédlo přes 700 návštěvníků. Fotografie a pohlednice z výstavy si můžete prohlédnout také online na webovkách Opatova.

Na radnicích zavlaje tibetská vlajka

05.03.2010
Městské úřady v Lanškrouně,  Moravské Třebové, Svitavách a Zábřehu se připojí ke kampani Vlajka pro Tibet a 10. března vyvěsí tibetskou vlajku jako symbol solidarity s osudem této himalájské země. 

Letos totiž uplyne již jednapadesát let od krvavého zákroku čínských ozbrojených složek během demonstrace Tibeťanů proti čínské okupaci  země. Zahynulo tehdy přes 80 tisíc protestujících, dvojnásobek obyvatel Tibetu a odpůrců okupace včetně dalajlámy odešel do exilu.
Od roku 1996, kdy se k prvnímu ročníku kampaně v Česku připojila čtyři města, se počet radnic, které vlajku vyvěsily, několikanásobně zvětšil. Vloni tibetská vlajka zavlála na téměř 360 městských úřadech.

Záhada objasněna: Za tajemný kruh může kabel a kbelík

05.03.2010
Staré elektrické vedení a zapomenutý kbelík v zemi mohou za tajemný kruh ve sněhu u Nové Zámku u Lanškrouna. Celá "záhada" tak má rozuzlení, které nikdo nečekal.
"Kolem roku 1972 byl do země ukládán elektrický kabel a při montáži kabelové spojky, která se zalévala asfaltem, hned vedle ní dělníci zanechali i plechovou nádobu, ve které pravděpodobně asfalt rozehřívali.Výkop byl zasypán a kabel roky sloužil bez problémů k občasnému vytápění v blízkém objektu," odtajňuje příčinu nezvyklého jevu kastelánka Zámečku Krasava Šerkopová. "Do spojky však po čase začala pronikat vlhkost a jeden z vodičů začal probíjet a zahřívat půdu v místech, kde se spojky dotýkala nádoba od asfaltu."
Elektrické vedení, o kterém však nikdo ze Zámečku neměl tušení, tak ukončilo úvahy o tajných chodbách, zasypané studni či bráně do pekel. Není tím ale vyloučeno, že podzemní chodby v okolí Zámečku nejsou - to potvrdí či vyvrátí až plánovaný geologický průzkum.

Nemocnice ve Svitavách zavádí první pomoc pro děti

03.03.2010
Ve Svitavské nemocnici, a. s., začne od března 2010 nově fungovat Lékařská služba první pomoci pro děti a dorost. V provozu bude o sobotách, nedělích a ve svátcích od 8:00 hodin do 18:00 hodin v prostorách dětské odborné ambulance v 1. patře polikliniky.
"V tuto dobu je lékař na dětském oddělení nemocnice, kam rodiče s náhlými případy i o víkendech dosud přicházeli, sám, a často býval také například u porodu. Službou první pomoci pro děti tak zvyšujeme komfort pro obě strany. Rodiče a děti nebudou muset na ošetření o víkendech čekat a lékaři nebudou ve stresu," vysvětluje primář dětského oddělení MUDr. Jan Malý.
"Dochází tak k historickému okamžiku, protože nevýjezdní dětská LSPP tu dosud nebyla," uvedl Jan Malý. "Můžeme ji zavést díky našemu mnohaletému úsilí a také díky pochopení Pardubického kraje, který službu bude doplácet," dodává primář.
Sloužit budou dětští lékaři ze Svitavska, Poličska i Moravskotře­bovska. Někteří budou spolupracovat se sestrami ze svých obvodů, u dalších budou sloužit sestry z dětského oddělení nemocnice.
Ve všedních dnech době 18:00 do 8:00 hodin, tedy mimo službu LSPP, budou akutní případy i nadále ošetřeny lékařskou pohotovostní službou na dětském oddělení v nemocnici. "V této době prosíme rodiče o trpělivost, pokud bude lékař zrovna u jiného případu, kterému bude muset z hlediska závažnosti dát přednost," říká MUDr. Jan Malý.

Z dřívější železnice vybudují cyklostezku

02.03.2010
Už při ražbě tunelů u Hněvkova, místní části Zábřeha, přišel tehdejší starosta města Petr Fabián s nápadem využít opouštěnou původní trať a spojit tak cyklostezkou Hněvkov s Lupěným. Vlaky původní trať opustily před čtyřmi lety, cyklostezka má velkou šanci na realizaci až nyní.
Zastupitelstvo města již několikrát v minulosti návrh ve strachu z finančních problémů smetlo ze stolu. Nyní, pokud vše půjde dobře, by cyklostezka měla od léta sloužit veřejnosti. Zábřeh uzavře nájemní smlouvu s majitelem dřívější železniční trati Správou železničních dopravních cest, náklady na samotnou stavbu uhradí ze dvou třetin Státní fond dopravní infrastruktury, město se bude podílet dvěma miliony korun.
Nová živičná trasa by měla částečně fungovat také jako naučná stezka s externí expozicí železničního muzea, u obou jejich dočasných konců se naskytne také pohled na portály dvou hněvkovských železničních tunelů. Cyklostezka začne v Lupěném u vlakové zastávky a mezi tunely se u Hněvkova napojí na silnici vedoucí dále na Hoštejn a pokračující údolím Moravské Sázavy. V budoucnu by mohla na ni navázat trasa podél koridoru skrze Hřebečsko dále do Pardubického kraje nebo mezinárodní trasa do Polska přes Štíty.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama