Archiv červen 2009

4. listopadu 2010 v 1:07 | mv |  Aktuality
aktuality vydané v červnu 2009

28. 6.

Do Fabriky zavítá Pavel Šporcl

Již podruhé je mezinárodní festival vážné hudby Smetanova Litomyšl také součástí svitavského kulturního programu. Po loňském vystoupení pěvkyně Dagmar Peckové s Komorní filharmonií Pardubice se letos ve svitavské Fabrice představí světově uznávaný houslista Pavel Šporcl.
Recitál Pavla Šporcla, který kromě svého obrovského hudebního talentu proslul také "nevážnou" image - šátkem na hlavě, nahrazuje původně avizovaný koncert slovinské houslistky Anji Bukovec, která musela svoje vystoupení na Smetanově Litomyšli ze zdravotních důvodů zrušit. Šporcl v doprovodu klavíru Petra Jiříkovského zahraje díla velikánů W. A. Mozarta, I. Stravinskeho, J. Meisla a A. Piazzolly.
Externí koncert Smetanovy Litomyšle ve Svitavách se koná ve čtvrtek 2. července ve velkém sále kulturního centra Fabrika od 19:30. Vstupenky lze koupit v síti Ticketportal, nebo v Informačním centru ve Svitavách  za 250 korun.
Více o festivalu Smetanova Litomyšl najdete na www.festival.smetanovalitomysl.cz

Úzkorozchodka v Mladějově slaví 90 let

Mladějovská úzkorozchodná průmyslová dráha si v sobotu 4. července připomene 90 let od svého vzniku. Pro návštěvníky Průmyslového muzea je připraven zajímavý program.
Po celý den budou mít návštěvníci možnost projet se parním vlakem k hřebečským dolům, vlaky potáhnou historické parní lokomotivy Krauss-Linz a Faur L -18 H, které na trati v minulosti skutečně jezdily, vypraven také bude vlak na speciální noční jízdu. Připraveny jsou prohlídky expozice železniční, silniční, stavební a zemědělské techniky, pro děti pak skákací hrad nebo loutkové divadlo, vystoupí také mažoretky. Vstupné na oslavy je zdarma.
Úzkorozchodná trať jako propojení uhelných a lupkových dolů na Hřebečském hřbetu se zpracovatelským závodem v Mladějově byla do provozu uvedena v roce 1919, zcela dokončena v délce 10, 5 km však byla až o rok později a zkolaudována až v roce 1924. Trať nahradila dřívější koňské povozy a lanovku, které dopravovaly vytěžené suroviny do Mladějova. S rozvojem těžby uhlí na Ostravsku však upadal zájem o hřebečské uhlí , začaly se tu tedy těžit také keramické jíly. Provoz na trati byl ukončen v roce 1991. od té doby areál v Mladějově a trať chátraly. V roce 1995 je pronajmulo a začalo rekonstruovat Muzeum průmyslové železnice, dnes se o areál bývalých lupkových a šamotových závodů v Mladějově starají neziskové organizace Průmyslové muzeum Mladějov a Mladějovská průmyslová dráha.
Více informací o trati na www.mladejov.cz

Pomozte lidem postiženým povodní

Novojičínsko, Jesenicko a nyní také jižní Čechy a riziko dalších bouřek ... 13 obětí, desítky rodin bez domova ... jak aspoň maličko pomoci?

Pošlete sms na tel. 87777 ve tvaru:
DMS POVODNE09 nebo DMS ADRA
Odsláním sms pošlete lidem postiženým povodní 27 Kč.

Přímo můžete přispět na tyto účty:
Člověk v tísni: 72027202/0300
Nadace Adra: 99619961/0300 (var. s. 211)
Charita ČR: 22770022/0800 (var. s. 906)

Poslat peněžitou částku je to nejmenší, co můžete udělat. Chcete-li při odklízení škod nabídnout také své síly, obraťte se na zmíněné organizace:

22. 6.

Na Moravskou Třebovou shlíží Pastýřka

Nad Moravskou Třebovou se nově tyčí rozhledna. Vyhlídková věž, slavnostně otevřená v sobotu 20. června, dostala jméno Pastýřka.
Rozhledně v sobotu požehnal vojenský kaplan Petr Šabaka z Moravské Třebové. "Jsem rád, že tu zase stojí rozhledna. Je třeba se zastavit, pozorovat klid a třídit myšlenky. Měli bychom prožívat krásu země, která je naším domovem."
Pastýřka, stojící v nadmořské výšce 516 metrů na kopci při jižním okraji města, je vysoká 27 metrů a stojí v místech, kde před sto lety stávala rozhledna německých turistů. Vidět z ní lze až do Jeseníků.
Rozhledna bude volně přístupná, o údržbu jejího okolí se bude starat moravskotřebovská speciální škola. V budoucnosti by pak měly vyrůst vyhlídkové věže ještě v okolí důlních stezek na Hřebči.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama