Archiv červen 2010

4. listopadu 2010 v 10:25 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných na www.hrebecsko.estranky.cz v červnu 2010.

Svitavští mají letní kino, poprvé promítá zítra

29.06.2010
Letní kino mohou přes prázdniny navštívit obyvatelé Svitav. Ne že by ve městě vznikl nový amfiteátr nebo jiný prostor uzpůsobený pro promítání filmů, projekce budou probíhat na zahradě Městského muzea a galerie vždy od 21:30 hod. V rámci městských letních slavností je připraven filmový program na celé dva měsíce a vybrat by si z něj měl každý. První promítání proběhne již zítra, ve středu 30. června, diváci mohou navštívit českou komedii Ženy v pokušení. Vstupné činí 70 korun. V případě nepříznivého počasí se promítání přesouvá do kina Vesmír, což platí i pro projekce během celého léta.
Program letního kina na zahradě Městského muzea a galerie ve Svitavách:
30. 6. Ženy v pokušení (komedie ČR)
2. 7. Kouzelná chůva a Velký třesk (komedie V. Británie, Francie)
7. 7. Twilight Sága: Zatmění (fantasy USA)
8. 7. Špatnej polda (drama USA)
9. 7. Baaria (komedie Itálie, Francie)
10. 7. Dešťová víla (pohádka ČR)
15. a 16. 7. Toy Story 3 (animovaný USA)
17. 7. Exmanželka za odměnu (komedie USA)
22. 7. Zelená zóna (thriller USA)
23. 7. Sex ve městě 2 (romantická komedie USA)
24. 7. Muži ve stínu (thriller V. Británie, Francie, Německo)
29. 7. Chlupatá odměna (komedie USA)
30. 7. Nejlepší z Brooklynu (krimi thriller USA)
31. 7. Mamas a Papas (drama ČR)
5. 8. Doktor od jezera hrochů (komedie ČR)
6. 8. Záložní plán (romantická komedie USA)
7. 8. Kick-Ass (akční USA)
8. 8. Shrek: Konec a zvonec (animovaný USA)
13. a 14. 8. Kájínek (krimi ČR)
19. 8. Alenka v říši divů (dobrodružný USA)
20. 8. Dopisy pro Jůlii (road movie USA)
21. 8. Princ z Persie. Písky času (dobrodružný USA)
26. 8. Bez soucitu (akční komedie Francie)
27. 8. Počátek (scifi USA)
28. 8. Solomon Kane (dobrodružný Francie, ČR, V. Británie)

Hřebečské stezky se otevírají turistům

28.06.2010
Rezavý potok, kamenné laviny či propadliny, maketa štoly, vyhlídka, k níž se po schodech sestupuje, nebo rozhledna Strážný vrch. To vše čeká na ty, kdo se vydají po nové naučné trase zvané Hřebečské důlní stezky za stopami hornictví na Hřebečovském hřbetu.
Sedmdesátikilometrová stezka bude slavnostně otevřena v neděli 4. července za účasti představitelů Moravské Třebové a autorů projektu Lumíra Moučky a Františka Žáčka. "Oblast znám deset let. Nachází se tady mnoho ojedinělých míst, která stojí za to vidět. Kdysi tam vedly jen lesní cesty. Teď turisté spatří pozoruhodné stopy zaniklého hornictví, ale stejně snadno v otiscích života třetihorního moře nahlédnou do 'dění' v časech dávno minulých," řekl Moučka pro moravskotřebovský zpravodaj.
Na stezce vedoucí lesy Hřebečovského hřbetu vyrostlo v uplynulých měsících 22 naučných informačních tabulí, několik turistických zastavení, vyhlídka Nad doly, ke které musejí turisté sejít po schodech dolů, rozhledna Strážný vrch, která nabízí krásný výhled na Moravskotřebovsko a ještě dál, jako připomínka hornické minulosti hřbetu byla vytvořena maketa vstupu do dolu Josefka, turisté se podívají také k dolům Karel Hugo a Gerhard. Provázet je přitom bude postavička permoníka Huga a zčásti také výletní vlaky mladějovské úzkokolejky, které dříve dopravovaly vytěžený materiál (uhlí a lupek) do Mladějova ke zpracování. Jako jeden z výchozích bodů může posloužit také nová geologická expozice ve sklepení třebovského zámku nazvaná Barevná planeta.
Přestože někteří turisté již na Hřebečovský hřbet vyrazili, oficiálně první návštěvníky stezky uvítají v neděli 4. července při slavnostním otevření. Podrobný nedělní program naleznete na webu stezek.
Realizace Hřebečských důlních stezek vyšla na 11 milionů korun, více než 800 tisíc poskytlo město Moravská Třebová ze svého rozpočtu, na projekt byla také získána dotace z evropských zdrojů. Představitelé města, ale i okolních obcí si od stezek slibují zvýšení zájmu turistů o tuto dosud opomíjenou oblast na pomezí Moravy a Čech.

Svitavy: Za Městským dvorem vyroste víceúčelový dům

26.06.2010
Před podpisem smlouvy je prodej pozemku a následná výstavba víceúčelového domu za bývalým hotelem Městský dvůr ve Svitav. Zastupitelé města prodej schválili, nyní se dolaďují podrobnosti projektu s investory.
Za dřívějším hotelem by měl vyrůst moderní objekt, který však architekturou naváže na objekt Městského dvora. V přízemí by pak v budoucnu mohly být obchody, v horních patrech další služby jako ordinace lékařů či kanceláře. U domu by také vzniklo nové parkoviště, k němuž povede cesta ze stávajícího kruhového objezdu. Jednou z podmínek výstavby nového domu je také oprava Jiráskovy ulice, na které by se spolu s investorem mělo podílet město. Smlouvu nyní musejí ještě projednat radní.
V případě, že by ke schválení smlouvy došlo, dům by vyrostl na místě nevzhledného prostoru v centru města, který dosud využívají zelináři a kolotočáři.

Moravskotřebovsko ožije fotbalovým mistrovstvím

24.06.2010
Nejen Jižní Afrika bude o víkendu 26. a 27. června plát fotbalovou horečkou. Zatímco na černém kontinentu odstartuje za zvuků vuvuzel osmifinále mistrovství světa, na Moravskotřebovsku se odehraje 12. ročník turnaje v malé kopané QuantoCup.
Letos je do turnaje, který je již druhým rokem doma na hřištích Slovanu v Moravské Třebové, přihlášeno 168 týmů, mužských i ženských nejen z Česka, ale také Slovenska. Vzhledem k tomuto počtu se  zápasy některých základních skupin uskuteční také na hřištích v Městečku Trnávce a Třebařově. Průběh turnaje přitom bude takový, že se v sobotních základních skupinách utká pět týmů mezi sebou, z každé pak postoupí až tři týmy do nedělního semifinále, kde se opět utká každý s každým. Dále se již bude pokračovat KO systémem.
Pro týmy, které dosáhnou ve svých kategoriích nejvýše, jsou připraveny poháry a ceny v celkové hodnotě 100 tisíc korun. Muži navíc budou bojovat o titul mezinárodního mistra Čech, Moravy a Slovenska v malém fotbalu.
QuantoCup 2010 nebude ale jako tradičně jen o fotbalovém srdci, připravena je také řada atrakcí  a soutěží od partnerů soutěže a nebude chybět ani obvyklá sobotní večerní volně přístupná diskotéka.
Fotbalový turnaj se letos kona již podvanácté, prvního ročníku v roce 1999 ve Svitavách se zúčastnilo 12 mužstev. Postupně soutěž získávala renomé po celém Česku a brzy se již hrálo kromě svitavského stadionu také na fotbalovém hřišti ve Vendolí a později také v Radiměři. Vloni se turnaj přemístil na Slovan v Moravské Třebové a na hřiště v okolních obcích. Podrobné informace o turnaji najdete na www.qantocup.cz.

Do Brněnce se sjedou vyznavači punku

22.06.2010
Již pojedenácté zamíří o tomto víkendu příznivci punkrocku a blízkých hudebních stylů do Brněnce na hřiště, kde proběhne punkový festival Brněnecfest.
Během letošního ročníku vystoupí osmnáctka kapel, mezi nimi například legendy českého punkrocku NVÚ či SPS. Představí se ale také například Punk Floid ze Zábřehu, moravskotřebovský Werglův Pjos či pořadatelé Vision Days. Ti zde také při svém koncertě pokřtí zbrusu novou desku Viva la Ironie, album zde bude také poprvé v prodeji.
Festivalový areál pod komínem, jež Brněnci dominuje a jež je znakem festivalu, bude pro návštěvníky otevřen již od pátečního podvečera, kdy na místě bude hrát reprodukovaná hudba. Punkrockový jednodenní maraton pak v v sobotu v 10 hodin dopoledne zahájí kapela Mentálně narušená moucha z Poličska. Vstupné na festival činí 210 korun, ubytování je možné přímo v areálu hřiště. Kompletní info o festivalu najdete na brnenecfest.cz.

Moravská Třebová bude městem fotografie

22.06.2010
O nadcházejícím víkendu zahájí v moravskotřebovském muzeu 11. ročník Fotofestivalu, mezinárodní přehlídky umělecké fotografie. Stejně jako v předchozích letech ji pořádá Galerie umělecké fotografie ve spolupráci s Kulturními službami Moravská Třebová.
Na programu letošního Fotofestivalu, který potrvá až do 26. srpna, je šestnáct výstav rozmístěných v nejrůznějších organizacích a podnicích po městě. Jednotlivé expozice spojí motto letošního ročníku Setkání generací a své fotografie v rámci nich představí fotografové nejen z Moravy a Čech, ale i z polského Klodzka.
Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 26. června od 9:30 v budově městského muzea, festival odstartuje svým slovem starosta města Josef Ošťádal a vystoupení pěveckého sboru Fermáta. Hodinu před zahájením se ale ještě mohou zájemci z řad fotografů zúčastnit fotosoutěže Salon na šňůrách, v které se autoři mohou těšit na hodnotné ceny. Důležitým bodem sobotního zahájení jsou také přednášky - dopolední povede Jaroslav Malíka, odpolední Rostislav Košťál.

Hřebečsko.estranky.cz slaví rok!

21.06.2010
Vážení čtenáři,

od chvíle, kdy byla na tomto webu zveřejněna první zpráva (o otevření rozhledny Pastýřka u Moravské Třebové), uplyne zítra, tj. 22. června, přesně rok. Už celý rok tak máte možnost nejen sledovat aktuální dění, ale také dozvědět se historické zajímavosti týkající se území, které v minulosti bylo označováno jako Hřebečsko - německý jazykový ostrov na pomezí Čech a Moravy, kterému ve střední části dominuje Hřebečovský hřbet, mírně ukloněný ku Svitavám a strmě spadající ku Moravské Třebové. Tak trochu zapomenutý kraj s pohnutou minulostí a stále nepříliš růžovou budoucností ...
Web od svého založení před rokem vzniká stále z iniciativy jediného člověka, bez přispění popisovaných měst a obcí či organizací v nich, a tak je jasné, že nemůže postihnout naprosto všechno, ovšem chce být dobrým průvodcem po tomto regionu a přispět alespoň trochu k oživení zájmu o něj.
Snad se to i daří a snad se to ještě dařit bude - hodnotit můžete hlavně vy ...
... stejně jako přiložit ruce k dílu ...
... tak šťastné první narozeniny!

Svitavské muzeum představí slavné vily

21.06.2010
Slavné vily Pardubického kraje si budou moci od čtvrtka 24. června prohlédnout návštěvníci Městského muzea a galerie ve Svitavách.
Na výstavě, která ve svitavském muzeu potrvá až do 22. srpna, budou k vidění nejen fotografie významných architektonických počinů rodinného bydlení, ale také plány a osudy jejich autorů a obyvatel. Představeny přitom budou jak vily, o kterých pojednává publikace Slavné vily Pardubického kraje, která bude v muzeu k zakoupení, tak také vily bohatých továrníků a měšťanů na území Svitav  - v jedné takové sídlí právě zdejší muzeum.
Expozici, která je de facto exkurzí po dějinách rodinného bydlení, doplní ještě dobový nábytek zapůjčený z Regionálního muzea v Chrudimi. Vernisáž výstavy  proběhne ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.
Mimo výstavu o vilách a stálých expozic o městě, Oskaru Schindlerovi a prací technice si návštěvníci také mohou až do konce října prohlédnout porcelánové panenky ze sbírky Anny Šlesinger. Info o výstavách najdete na www.muzeum.svitavy.cz.

7 a půl fest v Zábřehu: Vypsaná fiXa nebo UDG

20.06.2010
Poslední červnový víkend bude v Zábřehu tradičně ve znamení již sedmého ročníku multižánrového hudebního festivalu 7 a půl fest. Ten odstartuje v sobotu 26. června krátce po poledni na plaveckém areálu a opět nabídne tři scény.
Jeho největším lákadlem je tentokrát vystoupení pardubické formace Vypsaná fixa, hitmakera Michala Hrůzy, jehož skladba pro Anetu Langerovou Voda živá se stala dvakrát hitem roku, a ústeckých UDG, kteří v Zábřehu zahrají vůbec poprvé. Domácí hudební scénu zastoupí punkrocková úderka Punk Floid a také kapela Infected. Návštěvníci se mohou těšit rovněž na skupiny Gaia Mesiah, Goodfellas či The Fialky.
Na druhé scéně, kterou ovládne hudba drum'n'bass, postupně vystoupí osm dýdžejů. Program na třetí "underground reality" scéně bude ve znamení alternativního doprovodného programu festivalu, který obstará občanské sdružení RES - SEF. To nabídne taneční vystoupení, čajovnu, workshopy, turnaj v pokeru nebo projekci nejnovějšího filmu Heleny Třeštíkové Katka.
Kvalitu akce podtrhne tradiční velkoplošná projekce, špičkový zvuk a pestrá nabídka občerstvení. Vstupenka na 7 a půl fest stojí v předprodeji 190 korun, na místě pak podraží o šedesát korun.

Ve Svitavách a Zábřehu moravská vlajka nezavlaje

17.06.2010
Zatímco ve více než 60 městech a obcích napříč Moravou zavlaje na Den slovanských věrozvěstů  Cyrila a Metoděje moravská žluto-červená bikolora (případně doplněná žluto-červenou kostkovanou orlicí v modrém erbovém poli), radnice ve Svitavách a v Zábřehu se k podobnému aktu 5. července nechystají.
"Rada města Svitavy na svém jednání dne 12. 5. 2010 vzala výzvu na vědomí a nezaujala žádné stanovisko," zněla odpověď svitavské radnice, která v propagačních materiálech s hrdostí poukazuje na přezdívku města "moravský Manchester",  na email našeho webu, který se rozhodl výzvu města Břeclavi a občanského sdružení Moravská národní obec podpořit. Vedení Zábřeha kontaktoval jiný příznivce této akce, ale ani tam se "vlajková výzva" nesetkala s kladnou odezvou.
Z dalších naším webem oslovených měst a obcí na Hřebečsku prozatím nikdo na email nereagoval.
Iniciativa Za vyvěšování moravské vlajky si klade za cíl obnovu užívání historických symbolů a barev Moravy, přispět k oživení zájmu, především mladých obyvatel Moravy, o poznání dějin území, na kterém žijí. Výzvu prozatím podpořilo přes 60 moravských měst a obcí, aktuální situaci s vyvěšováním moravské vlajky můžete sledovat zde: http://zamoravu.eu/vyvesovani-moravske-vlajky/ .

Lanškroun bude patřit pivní slavnosti

17.06.2010
Na První pivní slavnost mohou v sobotu 19. června na nádvoří zámku v Lanškrouně vyrazit všichni příznivce zlatavého moku. Program slibuje nejen možnost ochutnávky několika značek "tekutého chlebu" a zakousnutí něčeho dobrého, ale také hudební program na dvou pódiích.
Nejznámějším jménem z hudební nabídky je Hudba Praha. Kromě této legendy českého rocku se na pódiu představí také kapely Next Level, No Heroes a domácí Dragon.  Produkce na hlavním pódiu začne až v 15 hodin, už od začátku slavnosti bude znít z druhého pódia drum'n'bass a electro. Akcí provází Ondřej Pokorný.
Lanškrounská První pivní slavnost začíná v poledne, vstupné činí 90 korun.

Na městských slavnostech ve Třebové vystoupí Kamil Střihavka

17.06.2010
Nádvoří moravskotřebovského zámku bude v sobotu 19. června patřit městským slavnostem. Jejich program bude převážně hudební, hlavní hvězdou bude zpěvák Kamil Střihavka se svou kapelou Leaders.
Na pódiu se však představí také další oblíbenec - Marek Ztracený, world music parta Trio de Janeiro z Litomyšle a soubor skotských dud, keltské harfy a bretaňských šalmají Dick Ó Brass. Celý rej však zahájí po 16. hodině loutková rytířská pohádka Aucassin a Nicoleta pražského divadelního spolku LokVar.
Vstupné na slavnosti činí 60 korun, děti a důchodci zaplatí o dvacet korun méně, děti v doprovodu rodičů mají vstup volný.

Smetanova Litomyšl přiveze do Svitav Carmen

14.06.2010
Prezident Václav Klaus v pátek zahájil 52. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Festival, který trvá až do začátku července a během té doby se na něm představí významná díla dějin hudby v nastudování současných mistrů opery, opět v rámci externích koncertů vyjede mimo domovskou Litomyšl.
Jeden z "venkovních" koncertů se uskuteční 1. července ve svitavské Fabrice. Do multifunkčního centra v bývalé textilce zavítá za doprovodu rytmů flamenka samotná Carmen v komponovaném hudebně-tanečním programu mezzosopranistky Edity Adlerové a choreografky a tanečnice Jany Drdácké. Vloni se v rámci externích koncertů "Smetanky" ve Svitavách představil Pavel Šporcl.
Koncert Carmen & flamenco ve Fabrice začíná v 19:30. Vstupenky na koncert stojí 250 korun, invalidní návštěvníci na vozíčku zaplatí pouze 50 Kč. Vstupenky lze zakoupit například v informačním centru ve Svitavách nebo přes síť Ticketportal. Kompletní program 52. Smetanovy Litomyšle najdete zde.

Mladějovská úzkokolejka hledá brigádníky

11.06.2010
Přestože Průmyslové muzeum Mladějov nedávno zahájilo letošní turistickou sezonu, úsek úzkokolejky od Nové Vsi po hřebečské doly je nadále v katastrofálním stavu a žádá rekonstrukci. Proto muzeum hledá dobrovolníky, kteří by za stravu a ubytování na opravě trati brigádně pomohli.
Letošní veřejná brigáda se koná ve dnech 18. - 25. července a věnovat by se měla hlavně právě rekonstrukci hřebečského úseku trati, který je dosud veřejnosti zapovězen, avšak brigádníci by vypomohli i s běžnou údržbou trati, tedy s odstraňováním či ořezáváním vegetace zasahující do průjezdného profilu či vyměňováním poškozených částí kolejí. 
Nabídnout v brigádě své síly může kdokoliv starší 15 let, kdo chce získat zajímavou zkušenost a zapojit se do netradiční pracovní činnosti. Dobrovolníci, kteří si s sebou mají vzít vlastní spacák a pracovní oděv včetně bot a rukavic, budou mít zajištěno ubytování a teplé jídlo každý den, jako odměnu ještě dostanou poukaz na volné jízdy zdejšími výletními vlaky. V případě zájmu a splnění podmínek pak někteří budou moci také pracovat jako průvodčí. Přihlásit se na brigádu či zjistit podrobnější informace můžete na emailu marek.skalka@gmail.com.

Sušice ovládnou žongléři a ohně

11.06.2010
Ohňovou show, taneční a žonglérská vystoupení, také produkci hudebních kapel, to všechno čeká na návštěvníky Fortitudo festu, festivalu ohně a tance, jehož třetí ročník proběhne v sobotu 12. června na sušiském hřišti v Moravské Třebové.
Festival v Sušicích, pořádaný třebovským DDM, začne po 17. hodině. Postupně se představí břišní tanečnice Solimánky, freestyle karatisti či tanečníci capoiery, brazilského bojového tance, dojde také na workshop žonglování či ukázky street dance. Během večera pak vystoupí kapely Propaganja a Los Hongos, vrcholem festivalu ovšem bude po 22. hodině ohňová show třebovské skupiny Fortitudo et Ignis a třebíčských Magnis.
Vstupné na festival je 70 korun pro dospělé, studenti a invalidé zaplatí o dvacet korun méně. Na místě bude zajištěno občerstvení. V případě nepříznivého počasí se akce přesouvá do kulturního domu v Boršově.

Hadry z těla a Vision Days vydávají nová alba

11.06.2010
Hned dvě kapely, které mají svůj původ na Hřebečsku, vydávají v těchto dnech své nové desky - Hadry z těla, které jsou spjaty s Janovem, druhé album Podivná úroda a brněnečtí Vision Days CD s názvem Viva la ironie.
Litomyšlsko-janovská kapela Hadry z těla uvede své nové "dítko" na svět při křtu zítra v litomyšlském hostinci U Černého orla, spolu s kapelou se zde představí také hostující zpěvačka, původem z Lotyšska, Marika Antonova, jejíž hlas je na CD Podivná úroda také zvěčněn. Jako hosté se dále představí také pražská formace Původní Bureš. Kmotrem desky, na kterou museli fanoušci Hader z těla čekat šest let, je František Černý z Čechomoru, avšak protože tou dobou Čechomor bude točit pořad pro Českou televizi, "zúčastní se" křtu jen prostřednictvím videopozdravu.
To punkeři Vision Days představí nové album Viva la ironie poprvé 26. června na Brněnec festu, který již jedenáct let pořádají v Brněnci "pod komínem". Na festivalu proběhne křest desky a zároveň bude také prvně v prodeji. Prozatím si mohou několik nových písní fanoušci poslechnout na profilu Vision Days na portálu Bandzone.

Zábřeh navštíví prezident Václav Klaus

09.06.2010
Mimořádnou příležitost setkat se s prezidentem České republiky Václavem Klausem budou mít obyvatelé Zábřehu v úterý 15. června. Prezidentský pár spolu s hejtmanem Olomouckého kraje Martinem Tesaříkem a jeho manželkou zavítá do města v rámci návštěvy kraje, která se v těchto dnech uskuteční.
Program Václava Klause bude věnován především veřejnosti. Na Masarykovo náměstí, kde bude již v předstihu probíhat kulturní program, se prezident republiky dostaví asi v 10.30 hodin. Po projevu Václava Klause proběhne beseda s občany města, kdy na otázky bude připraven odpovídat i hejtman Tesařík. Po besedě proběhne přímo na náměstí autogramiáda hlavy státu.
Další část programu bude patřit setkání Václava Klause se zástupci místní samosprávy. V prostorách městského úřadu proběhne setkání prezidenta a jeho manželky Livie se zastupiteli města Zábřeha, zápis prezidentského páru do pamětní knihy a předání daru města. V závěru asi hodinové návštěvy Václava Klause v Zábřehu se očekává neformální setkání se samosprávou města.
Převzato ze zpravodaje města Zábřeh

Koupalištím začíná sezona

09.06.2010
Nynější teplé počasí přímo svádí k tomu, lehnout si k vodě či si jít zaplavat. Kdo chce být přitom na čerstvém vzduchu, může již ode dneška navštívit moravskotřebovský aquapark.
Třebovské koupaliště tak vstupuje z venkovních plaveckých areálů do sezony jako první, bazény, padesátimetrový tobogan a další atrakce jsou přístupné denně od 8 do 21 hodin. Na návštěvníky přitom mimojiné čeká nové dlážděné parkoviště či bezbariérový přístup po novém chodníku, nabízené atrakce v areálu jsou zdarma. Celodenní vstupné stojí 60 korun, pro děti a seniory 45 korun.
Také lanškrounské koupaliště na Dlouhém rybníku již žije, přesněji restaurace Koupaliště, kde se minulý týden konala diskotéka s grilováním, tento týden v sobotu 12. června se bude grilovat opět, ovšem zahraje skupina Jafar Jazz. Případné rezervace míst můžete provést na tomto telefonním čísle: 725 367 901.
Ve Svitavách plánují otevření venkovního areálu v půli června, v Zábřehu se koupaliště neotevře, stejně jako vloni, vůbec kvůli opravě přilehlého krytého bazénu.

V Mladějově se rozhýbe historie

07.06.2010
Jak rozhýbat minulost? V Průmyslovém muzeu Mladějov na to mají svůj recept - v sobotu 12. června opustí staré a ještě starší důlní, zemědělské a další stroje svá místa v depozitářích a předvedou se návštěvníkům mueza v plném provozu v rámci akce Historie v pohybu.
Rozeběhne se tak motor například stařičkého traktoru Svoboda a předvedou se mašiny z lokomotivního arzenálu úzkokolejky, včetně těch z běžně nepřístupných depozitářů. Navíc zde bude prezentovat svůj motocykový a automobilový fond Veteran Vehicle Club Konice.
A samozřejmě nebudou chybět ani vyjížďky parního vlaku po Hřebečovském hřbetu. Provoz na průmyslové dráze je pro tento den posílen a osobní výletní vlaky odjedou z Mladějova v 9:00, 11:05, 12:55, 14:45, 16:46 a 20:15 (celý jízdní řád). Vypraven bude také nákladní vlak složený z původních vozů, a to v 10 hodin.  Během Historie v pohybu platí pro vstup do areálu i pro jízdy vlakem standardní ceník.

Muzejní noc: egyptologická přednáška či praní na valše

07.06.2010
K celostátní akci Muzejní noc, kdy jsou muzea a galerie otevřeny i po skončení běžné otevírací doby a nabízejí zvláštní program, se koncem tohoto týdne připojí také muzea v Moravské Třebové a ve Svitavách.
Do moravskotřebovského muzea budou mít návštěvníci vstup zdarma v pátek 11. června po 19. hodině. Muzejní noc se zde ponese v duchu starého Egypta s tím, že od 20 hodin pronese svoji přednášku o sfingách a poselstvích chrámů egyptolog Jaromír Kozák, který se ve svém bádání zaměřuje na egyptské náboženství a esoteriku. Na přednášku naváže beseda s autorem.
Svitavská muzea, tedy městské muzeum a muzeum esperanta, se otevřou o den později od 16 hodin. V muzeu esperanta v Ottendorferově domě je připraven křest knihy Esperanto přímo metodou a promítání filmu o setkání esperantistů, pro děti pak malování s animátorem Pavlem Rakem. Návštěvníci jistě také nepohrdnou tajuplnou prohlídkou Ottendorferova domu se samotným Valentinem Ottendorferem.
Městské muzeum připravilo na 18. hodinu vernisáž výstavy porcelánových panenek z tvorby Anny Šlesinger, také improvizovanou historickou prádelnu z muzejní sbírky starých pracích nástrojů a strojů, kde si budou moci zájemci vyzkoušet třeba praní na valše.  Celý večer pak  poběží také dokumenty o Oskau Schindlerovi a po 20. hodině na muzejní zahradě zahraje k tanci a poslechu Mix band Libora Moravce.

Do Zábřeha zavítá Jakub a jeho pán

05.06.2010
Na závěr sezony připravila Zábřežská kulturní pro divadelní diváky bonbonek: v pondělí 7. června bude velký sál Klubu hostit slavné představení pražského Divadla Bez zábradlí Jakub a jeho pán.
V hlavních rolích hry Milana Kundery se představí herci Jiří Bartoška a Karel Heřmánek. Oba se v této inscenaci potkávají již potřetí, prvně je spojila před pětatřiceti lety v pražském Činoherním klubu. Byť za tu dobu zestárli, na výkonech to není znát, tvrdí kritika. S těmito výraznými muži českého herectví se dále na zábřežském pódiu představí například Veronika Freimanová, Dana Morávková nebo Josef Carda. Vystoupení, které v pondělí začíná úderem 20. hodiny, je již až na pár míst vyprodané.
Hru Jakub a jeho pán napsal známý spisovatel českého původu Milan Kundera v počátkem 70. let coby poctu francouzskému osvícenci Denisi Diderotovi, pro kterou se stal podkladem právě Diderotův román Jakub fatalista. V Česku inscenaci poprvé uvedl Kunderův přítel Evald Schorm v ústeckém divadle v roce 1975, už po Kunderově emigraci. Sám autor ji také přeložil do francouzštiny a vydal. Později komentoval její jednotlivá uvedení: "Viděl jsem slušné představení v Paříži, vynikající v Záhřebu, téměř geniální v Ženevě a katastrofální v Bruselu."

O titul Vesnice roku usilují také na Hřebečsku

05.06.2010
Již šestnáctý ročník ankety Vesnice roku vyhlásily v březnu Spolek pro obnovu venkova, ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství a Svaz obcí a měst ČR. Do uzávěrky na konci dubna se přihlásilo do boje o titul Vesnice roku 2010 361 obcí, což je nejvyšší počet v historii ankety.
Z území Hřebečska se do letošního ročníku přihlásilo šest obcí: Koclířov a Opatov na Svitavsku, Janov na Litomyšlsku, Libchavy u Ústí nad Orlicí, Pomezí u Poličky, které administrativně patří pod Pardubický kraj, a Libina na Mohelnicku v Olomouckém kraji. Přihlášené vsi nyní postupně navštíví komise, která bude obce hodnotit podle daných kritérií, např. podle koncepčních plánů, společenského života, podnikatelských možností, úrovně veřejných služeb apod. Obce přitom mohou získat také mimořádná ocenění či diplomy například za vzorně vedenou knihovnu či květinovou výzdobu.
Anketa probíhá dvoukolově, nejprve jsou obce hodnoceny v rámci svých krajů, první tři krajská místa, jejichž výsledky musejí být oznámeny do konce srpna, pak postupují do celostátního kola. Vyhlášení republikových výsledků ankety pak proběhne na podzim.

V Bělé otevřou Krtkovu zahradu

02.06.2010
Krtkova. Tento přídomek dostala zahrada při mateřské škole v Bělé nad Svitavou při odstartování její proměny na moderní a bezpečné hřiště. Do loňského července tam podle místních byly jen krtčí hromádky.
Nyní, v sobotu 5. června, Krtkovu zahradu v Bělé slavnostně otevře Dětský den u Krtka. Proměna realizovaná zčásti také brigádnicky dospěla i přes nepříznivé květnové počasí ke zdárnému konci. Z krtčích hromádek je nyní místo, které bude sloužit dětem nejen ke hrám, ale i k utužování jejich vztahu s přírodou a také k setkávání jejich rodičů.
Za necelý rok zde byla vysázena řada dřevin či bylinek, objevily se ptačí budky či informační tabule a hlavně nový, nejen herní inventář. Dříve údajně nevyužívanou zahradu v Bělé proměnili s příspěvkem 70 tisíc korun z projektu Škola pro udržitelný rozvoj ve společenské místo. Otevřou ho v sobotu odpoledne a na návštěvníky čeká třeba táborák.

Aerovky se představí na Zámečku

02.06.2010
V rámci IV. Brandýského okruhu představí v sobotu 5. června členové Spolku přátel automobilů Aero své miláčky na Novém zámku u Lanškrouna. U Zámečku kolem 10. hodiny zaparkuje dvacítka veteránů této staré české automobilové značky.
Příznivci Aerovek pak z Rudoltic opět vyjedou ke svému putování podhůřím Orlických hor, po obědě budou k vidění v Brandýse nad Orlicí. Kolem Brandýsa se vůbec celý rej těchto veteránů točí - Spolek přátel automobilů Aero totiž před nedávnem navázal na závody Aerovek, které se v okolí Brandýsa jezdily ve 30. letech minulého století. Právě v sobotu také bude z brandýského náměstí odstartován symbolický závod v původní trase dřívějšího okruhu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama