Archiv červenec 2009

4. listopadu 2010 v 1:40 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných v červenci 2009

31. 7.

Rychnov bude rockovat proti drogám

Už popáté se v Rychnově na Moravě uskuteční rockový festival Rock proti drogám. Jak název napovídá, nejde o festival zcela běžný. Do "policejní hodiny", kterou určí na místě pořadatelé, se v areálu nepodává žádný tvrdý alkohol, po celou dobu festivalu tu kuřáci nenajdou prodej cigaret.
Všichni ale narazí na večer plný dobré hudby. Hlavními hvězdami pátého ročníku jsou rokenrolloví Airfare a punkeři ze Slaného Totální nasazení. Kromě dalších se na festivalu také objeví "domácí" Oranžovej vykřičník a Last Time. Program festivalu vypadá takto:
16:00 Last Time
17:00 Dymytry
18:00 Epitaph
19:00 Rimortis
20:00 Dragon
21:00 Skapollo
22:00 Airfare
23:20 Totální nasazení
0:30 Oranžovej vykřičník
Vstupenky lze v předprodeji (infocentra v Moravské Třebové a Lanškrouně) pořídit za 100 Kč, na místě budou k mání za 150 korun. Více na informací na webu www.rockprotidrogam.wz.cz .

30. 7.

Ve Svitavách roste pravoslavná kaple sv. Jiří

Ve Svitavách v brzké době přibude nová církevní stavba, mezi městským hřbitovem a vlakovým nádražím roste pravoslavná kaple sv. Jiří.
Autorem architektonické podoby kaple  (viz. obrázek) je ing. Jiří Lopour ze Svitav. "Slovanskou pravoslavnou tradici bude připomínat věž s cibulovitou věžičkou, zakončenou pravoslavným křížem. Z řeckého prostředí jsme přejali vstupní prostor nesený sloupy, zaklenutý tympanonem s mozaikou znázorňující patrona kaple sv. Jiří," popisuje Jiří Kolář, duchovní  správce svitavské pravoslavné obce.
Pozemek pro stavbu kaple získali pravoslavní od města bezúplatně, pod podmínkou, že stavba musí být do pěti let zkolaudována. "To by byla škoda, jde o neopakovatelnou příležitost. Tím je také dána naléhavost podpory tohoto projektu," říká Kolář. Stavba si vyžádá náklady ve výši 3 milionů korun, bez podpory dárců by byla pro obec neproveditelná. Jména dárců budou podle pravoslavných tradic vzpomínána při bohoslužbách a budou uvedena v základech stavby.
Prozatím využívá svitavská pravoslavná obec (web) prostorů České církve evangelické na Poličské ulici. V kapli sv. Jiří budou kromě vlastní modlitebny také prostory pro kancelář obce, společenskou místnost a klubovnu pro výuku náboženství a dětské tábory.

28. 7.

Zámek rozezní rockeři nejen ze Třebové

Sotva nádvoří moravskotřebovského zámku opustí kinemtaograf bratří Čadíků, obsadí tamní podium rockeři a v některých případech půjde opravdu do tvrdého.
Zatímco loňský nepříliš dramaturgicky povedený první ročník Rocku na zámku byl přehlídkou hlavně kapel z okolí Moravské Třebové, letošní záběr pokrývá velkou část Česka. Na domácí půdě budou hrát pouze indie rockoví Last Time a art rockoví Jak to bilo?, prvně jmenovaní festival po druhé odpolední otevírají, druzí jej naopak před půlnocí zakončují.
Program druhého ročníku festivalu vypadá následovně:
14:00 Last Time (M. Třebová)
15:00 Poslední konflikt (cross over Polička)
16:00 Personal Signet (progressive metal Svitavy)
17:00 Dragon (rock Lanškroun)
18:00 Blabovy stromy (rock Litomyšl)
19:00 Orchestra (alternativa Sušice u Klatov)
20:00 Doro and Warlock Revival (revival metal Olomouc)
21:00 Ten Sticks (cross over Brno)
22:00 Gate of Sorrow (doom death Uherský Ostroh)
23:00 Jak to bilo?
Vstupné na festival stojí 60 korun, studenti zaplatí o dvacet korun méně.

27. 7.

Kinematograf zastaví na zámeckém nádvoří

Oblíbený kinematograf bratří Čadíků opět dokočuje až na Hřebečsko, v úterý 28. 7. do Moravské Třebové a koncem srpna také do Svitav.
S kinematografem letos jako tradičně putují významné české filmové kousky. Diváci mohou zhlédnout snímek Kdopak by se vlka bál, který jeho tvůrci označují jako dětský horor a zároveň dospělou romanci, na moravskotřebovském zámku poběží na plátně hned v první den pobytu kinematografu ve městě. Ve středu si moravskotřebovští budou moci zopakovat trochu české historii a pobavit se při prvním českém 3D animovaném filmu Kozí příběh: Pověsti staré Prahy. Nadšení ze stran diváků i kritiků vzbudil nedávno válečný film Václava Marhoula Tobruk. Skeptičtější byla filmová veřejnost k velkofilmu Juraje Jakubiska o čachtické paní Bathory, ale i tak byste si jej neměli nechat ujít, na plátně poběží v pátek 31. července.
Kinematograf poté kočuje dále, na konci srpna, ve dnech 27. - 30. 8. dorazí na svitavské náměstí Míru se stejným filmovým arzenálem.

21. 7.

Prožijte prázdniny v parku

Prázdniny v parku, tak z ní název dvoudenní akce, kterou připravily svitavské kulturní služby na poslední červencový víkend. Během 24. a 25. 7. se v parku Jana Palacha (u svitavského gymnázia) vystřídá několik hudebních seskupení a divadelních představení.
Program zahájí v pátek po 16. hodině klasická pohádka Princezna na hrášku v loutkovém provedení, po jejím skončení, než spustí pardubická folková kapela Pouta svůj koncert, si mohou děti vyzkoušet zahrát s loutkami svoji vlastní pohádku. Po koncertě Pout, v 18 hodin je pak připravena další známá pohádka Honza a drak, taktéž v loutkovém provedení, do večera se dále představí kapely Marien (Pardubice) a svitavské Irma a Do větru.
Sobota v parku vypukne "po obědě". Ve 14 hodin zahraje domácí kapela Bez limitu. Také na sobotu jsou přichystány dvě pohádky, od 15 hodin to bude O šípkové Růžence a od 17 hodin O líné Liduně a třech přadlenách, mezi nimi zahraje k tanci a poslechu vysokomýtský Swing Club. Večer pak bude patřit kapelám Trstenická stezka, Blabovy stromy a pardubickým Double Bubble.
Program Prázdnin v parku slibuje příjemné prožití nadcházejícího víkendu nejen pro děti a milovníky folkové hudby. V případě nepřízně počasí se akce přesouvá na náměstí Míru nebo do Fabriky.

8. 7.

Moravskotřebovský zámek zve na noční prohlídky sklepení

Moravskotřebovský zámek o prázdninách po setmění neusíná, právě naopak. Návštěvníci mají opět možnost vydat se na noční prohlídku sklepením se středověkou mučírnou nebo alchymistické laboratoře mistra Bonaciny, a to téměř každou prázdninovou sobotu mezi desátou a půl dvanáctou v noci. Prohlídky se nekonají ve dny kulturních akcí na zámeckém nádvoří, tedy 18. 7. (Moravskotřebovský bramborák), 1. 8. (Rock na zámku) a 29. 8. (Kejkle a kratochvíle). I tak je však možností noční návštěvy zámku dost, pro oblíbenost prohlídek je však jistější si zarezervovat vstupenky na emailu zamek.pokladna@ksmt.cz.
Renesanční zámek je samozřejmě přístupný také za světla, a to každý den mimo pondělí od 10 do 17 hodin. Kromě mučírny a laboratoře je na zámku možné zhlédnout expozice Jak se žilo na venkově a Poklady Moravské Třebové, mapující životní styl ve městě od 15. století až téměř po současnost.

Do Brněnce se sjedou vyznavači metalu

Od punkového Brněnec festu utekly teprve dva týdny a už se Brněnec připravuje na další tvrděrockový maraton, tentokrát se na třetí ročník festivalu Hell Fast Attack sjedou příznivci metalu. 
Festival vyrostl od svých blanenských začátků v roce 2006 do mezinárodní podoby, návštěvníci se mohou těšit na vystoupení polských blackmetalistů Enclave, slovinského Somraku nebo ukrajinské party Gromm, z českých a moravských hájů se představí třeba havířovští Ill-Crow nebo děčínští Diagon. 
Metalový maraton startuje 18. července ve 13 hodin, vstupenky lze v předprodeji koupit za 300 Kč, na místě budou za 350 korun. Více o festivalu s podtitulem Moravian Underground fest najdete zde.
6. 7.

Na Bramboráku vystoupí Nerez nebo Taxmeni

Nerez, Taxmeni nebo Žalman a spol., to je výběr z jmen, které nabídne Moravskotřebovský bramborák, obnovený festival folkové a country hudby. Ten se koná 18. července na nádvoří zámku v Moravské Třebové.
Festival pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Radka Martínka zahájí ve 13 hodin domácí Proč ne Band, kromě výše zmíněných dále vystoupí kapely Do větru, Trumf, Svítání, duo Janoušek - Vondrák, Jirka Hurych nebo Svatka Štěpánková a P.R.S.T.. Nerez vzdají hold v roce 2004 tragicky zesnulé písničkářce Zuzaně Navarové. Vstupné na akci činí 120 korun, studenti a důchodci zaplatí 80 Kč, děti v doprovodu rodičů neplatí. Samozřejmě je připraveno také občerstvení a vzhledem k názvu akce nemůžou chybět bramboráky.
Moravskotřebovský bramborák byl kdysi pojmem mezi českými a moravskými folkovými a country festivaly, obnoven byl před dvěma lety.

Za čtyřicet korun na kolo po Českomoravském pomezí

O prvním červencovém víkendu vyjel, stejně jako vloni, po svitavském okrese cyklobus, autobus speciálně upravený pro přepravu jízdních kol. Stále rozšířenější způsob cyklo-turistické dopravy nyní zahrnuje také Moravskotřebovsko a Jevíčsko.
Cyklobus vyjíždí na svou trasu oblastí Českomoravského pomezí, sdružení měst a obcí při česko-moravské zemské hranici, každé víkendové či sváteční ráno, začíná buď v 7:10 v Poličce, anebo kolem osmé na náměstí v Jevíčku, během celodenního křižování projede většinu obcí Českomoravského pomezí včetně Litomyšle, Svitav, Moravské Třebové či Městečka Trnávky.
Jízdné je stanoveno na čtyřicet korun pro turistu s kolem, ať jede cyklobusem na jakoukoliv vzdálenost, rodiny zaplatí po dvaacetikoruně za osobu. Cyklobusem samozřejmě mohou cestovat také lidé bez kol, ti zaplatí jízdné dle běžného tarifu firmy Zlatovánek, která cyklobus na území svitavského okresu provozuje.
V Litomyšli, Proseči a v Nových Hradech mohou cestující využít přestupu na další cyklobus, tentokrát na trase Chrudim a Pardubice anebo do Krouny a Hlinska.
Cyklobus letos na Svitavsku vyjíždí počtvrté, za uplynulá tři léta si získal mnoho příznivců. Jeho jízdní řád, platný do září, si můžete stáhnout v pdf zde.


3. 7.

Na Pod parou festu vystoupí punkrockové legendy The Damned a GBH

Na největším českém punkrockovém festivalu, pořádaném tradičně o předposledním srpnovém víkendu v Moravské Třebové, vystoupí světové legendy stylu The Damned a GBH.
Po loňských U.K. Subs a The Casualties letos pořadatelé opět sahají po dalších z pilířů punku. The Damned  se do hudební historie zapsali hned dvěma prvenstvími - první punkový singl v Anglii a v roce 1977 pak také první anglické punkové album Damned Damned Damned. O něco mladší birminghamští GBH pak patří k nejznámějším zástupcům takzvané druhé vlny britského punku, mnozí fanoušci je staví výše než ikony The Exploited. Program letošního Pod Parou festu pak skrývá v téměř padesátce kapel ještě mnohá další známá jména punkové scény jako SS-Kaliert nebo Crushing Caspers, ze Slovenska dorazí Davová psychóza nebo Zóna A, z Česka nebudou chybět kapely jako SPS, E!E, Zeměžluč nebo Nežfaleš. Na své si přijdou také příznivci ska - z Francie dorazí Skarface a vystoupí také Fast Food Orchestra nebo Prague Ska Conspiracy. V padesátce kapel letošního sedmého ročníku jsou pak i domácí Werglův Pjos, Oranžovej vykřičník (obě Moravská Třebová) a Vision Days (Brněnec).
Festival se koná ve dnech 20. až 22. srpna, stejně jako v uplynulých dvou letech, v areálu Na liščí stezce za Moravskou Třebovou. Předprodeje vstupenek již běží od 1. června, lístek stojí 470 Kč. Na místě zaplatíte o 30 Kč více. Vstupenka pouze na sobotu bude za 300 Kč. Stanování a parkování bude zajištěno v areálu festivalu zdarma. 

V Moravské Třebové opět probíhá soutěž Rozkvetlé město

Český zahrádkářský svaz v Moravské Třebové ve spolupráci se Zdravým městem Moravská Třebová pro rok 2009 vyhlašuje již tradiční soutěž Rozkvetlé město. Hodnoceny budou nejpestřejší, nejzajímavější květinové výzdoby na balkónech, oknech a v předzahrádkách.
Smyslem soutěže je rozkvetlé město z venkovního pohledu, tedy pokud se vžijeme do role návštěvníka, tak jak by se město Moravská Třebová líbilo z hlediska pestrosti, barevnosti předzahrádek nebo bohatosti zeleně na oknech, balkónech, v okolí firem
Přihlášení do soutěže je možné zasláním 1 - 2 fotografií se jménem a adresou elektronickou cestou na e-mail zmotlova@mtrebo­va.cz nebo nahlášením svého jména a adresy na telefonní číslo 461 353 044. Fotografie jsou poté zajišťovány organizátory soutěže. Uzávěrka soutěže je 21. srpna 2009.

1. 7.

Eva a Vašek vystoupí v Domově Na rozcestí

Svitavský Domov Na rozcestí připravil na pátek 10. července den otevřených dveří. Dveře Domova, který sídlí v bývalém klášteře Milosrdných sester sv. Vincence na ulici T. G. Masaryka, se zpřístupní veřejnosti ve 13 hodin.
Přichystány jsou kromě možnosti prohlídky Domova a jeho areálu například drobný prodej výrobků klientů Domova nebo vystoupení mažoretek ze ZŠ Lačnov, nebude chybět samozřejmě občerstvení.
Hlavní atrakcí dne otevřených dveří však zcela jistě bude vystoupení populárního blanenského dua Eva a Vašek, které je hudebními kritiky a částí veřejnosti zatracováno, přesto však patří k nejúspěšnějším domácím interpretům. Koncert Evy a Vaška začíná v 16 hodin,  vstupné na něj je dobrovolné, minimálně však 150 korun. Předprodej omezeného počtu vstupenek bude probíhat od 7. července na vrátnici Domova.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama