Archiv červenec 2010

4. listopadu 2010 v 10:31 | mv
archiv aktualit vydaných na www.hrebecsko.estranky.cz v červenci 2010

Welzlův kvadriatlon: sportovci se utkají o 10 tisíc korun

27.07.2010
Velká výzva je před odvážlivci z řad sportovců nejen ze Zábřežska. V sobotu 31. července v poledne totiž v zábřežské loděnici odstartuje náročný závod Welzlův kvadriatlon, kterým pořadatelé chtějí vzdát hold místnímu rodákovi, cestovateli a pábiteli Janu Eskymo Welzlovi.
Na účastníky závodu čeká 3km běh z místa startu podél Moravské Sázavy se závěrečným stoupáním na hráz nádrže Nemilka, tu musejí závodníci přeplavat, na druhém břehu si obout kolečkové brusle a zdolat 6km trasu do Dolního Bušínova, kde bude připraveno malé občerstvení před finální kolařskou etapou, která vede zpět do zábřežské loděnice, přičemž vítěz se může těšit na 10 tisíc korun coby hlavní cenu.
Sportovci mohou startovat v mužské, ženské, juniorské a veteránské kategorii, všichni na vlastní nebezpečí, ovšem k povinné výbavě závodníků patří helma a chrániče na ruce, doporučené jsou i na kolena. A důležitá je i welzlovská trpělivost (Welzl zdolával daleké polární cesty pěšky či se psím spřežením, také sjížděl divoké řeky a plavil se na moři) a také registrační poplatek 150 korun, ve kterém si závodníci zaplatí nejen účast na kvadriatlonu, ale také občerstvení.
Registrace bude probíhat od 8. hodiny ranní v loděnici, po 10. pak bude závodníkům představena trasa, která vede také po běžných silnicích, kde bude v průběhu dne omezen provoz pro motoristy. Výsledky závodu budou zveřejněny krátce po doběhnutí posledního účastníka. Během závodu a po něm také pořadatelé slibují doprovodný program jak pro diváky, tak samotné závodníky.

Svitavské děti čeká pohádková neděle v parku

27.07.2010
Loutkovému divadlu bude zasvěcena první srpnová neděle ve Svitavách. Své dvě inscenace představí v parku Jana Palacha Jan Hrubec, loutkoherec a režisér, který v minulosti prošel například známým studiem Ypsilon.
Do Svitav Hrubec přiveze pohádky Princezna na hrášku a Zvířátka a loupežníci. První kus je adaptací klasické Andersenovy pohádky o hledání té nejpravější princezny, která se nevyspí ani na stovce matrací, pokud pod nimi budou kuličky hrachu. Druhé představení pak potěší všechny děti, které mají rády zvířátka - vypráví totiž příběh loupežníků, kteří kradli jako straky, až narazili na statek, kde hospodaří babička a její zvířectvo: pes, koza, prasata a kohout. Tady jejich loupežnické štěstí končí a nezbývá jim, než se přeučit na poctivé živobytí.
Pohádková neděle v rámci Svitavských letních slavností proběhne v parku Jana Palacha v neděli 1. srpna od 15 hodin.

Zámeček rozezní Iron fest

26.07.2010
Poslední červencový den bude ze zámeckého vrchu mezi Lanškrounem a Rudolticemi znít druhý ročník hudebního festivalu Iron fest.
Hlavními hvězdami budou písničkář Xindl X, který na sebe nedávno upozornil velkým hitem Anděl, a šumperská formace O5 & Radeček, která se do povědomí hudbomilců před lety dostala baladou Praha. Pódium na Zámečku ale bude patřit také Olze Lounové s kapelou nebo metalové partě Orchidea a dalším.
Hudební program začne po 15. hodině, po celé odpoledne si návštěvníci kromě hudby budou moci vychutnat také pochoutky z grilu nebo medovinu. Vstupné na festival činí 150 korun.
Zajímavé akce plánují na Zámečku také na srpen. Vrcholem léta bude 21. srpna charitativní Knoflíkiáda, ještě předtím zde však 14. srpna proběhne country festival s Františkem Nedvědem.

Ve staré hradecké škole se bude znovu učit

26.07.2010
Ve staré škole v Hradci nad Svitavou se bude znovu vyučovat. Budova naproti kostelu ožije od poloviny září výtvarné a jazykové kurzy.
S nabídkou kurzů přišla Jarmila Kováčová, nezaměstnaná učitelka, která ve staré škole již řadu let žije, a hned také v obci našla několik zájemců o výuku. Kurzy by podle Kováčové měly začít v polovině září a učit by se mělo v odpoledních či večerních hodinách.
V rozvrhu zájemci nejen z řad obyvatel Hradce najdou výtvarnou výchovu a tvorbu keramiky, z jazyků se bude učit němčina, španělština a italština. To může být ale jen slibný začátek. Kováčová by ráda ze školy vytvořila středisko volného času s tím, že pokud by získala peníze z nějakého grantového programu, tak nechá opravit tělocvičnu a nabídka by se mohla rozšířit ještě o tanec či karate.
Zdroj: Svitavský deník

Ukradený hraniční kámen se vrátí na své místo

22.07.2010
Jeden ze sedmi ukradených hraničních kamenů, vytyčujících od dob Marie Terezie zemskou hranici mezi Moravou a Čechami na Javornickém hřebenu západně od Svitav, se vrátí na své původní místo.
Mezník, který byl vloni v srpnu nalezen v jedné zahradě v okolí Svitav, nyní restaurují v kamenické dílně v Pomezí u Poličky. Po zrestaurování, tedy zhruba do dvou měsíců, by ho měli nadšenci z Moravskoslezské akademie pro vzdělání, vědu a umění, kteří mezníky hledají a zemskou hranici doplňují, na své místo nedaleko obce Kukle.
Oldřich Vaňura z Národního památkového ústavu v Pardubicích už vloni ale prohlásil, že by na hranici raději viděl kopie kamenů. "Tyto mezníky velmi často končí v zahraničí. Ze zkušenosti vím, že je o ně zájem v Itálii, Holandsku nebo Německu. Sice by měly být na svém místě, ale bohužel je taková doba, jaká je. Do krajiny bych umístil repliky a originály uchoval v lapidáriu," uvedl tehdy pro Svitavský deník.
Sedm hraničních kamenů zmizelo z Javornického hřebenu v roce 2007. Po staletí tu vyznačovaly průběh hranice mezi majetky olomouckého arcibiskupství a litomyšlského biskupství a zároveň tak mezi Moravou a Čechami. Jejich historická hodnota je obrovská, a tak jsou pískovcové mezníky vyhledávaným zbožím na černém trhu. Po zbylých šesti kamenech se stále pátrá, zda se je ale podaří najít stejně jako ten právě restaurovaný, nikdo netuší.

Centrum Mohelnice se dočká rekonstrukce

21.07.2010
Historické jádro Mohelnice se v nejbližších letech dočká celkové rekonstrukce. Již v příštím roce by mohli stavaři opravovat náměstí Svobody, které působí jako velké šedivé parkoviště.
"Mohelnice je posledním z větších měst Olomouckého kraje, které svoje centrum ještě nezrekonstruovalo. Na druhé straně je střed města nepoškozený socialistickou výstavbou 60. a 70. let a zůstal ušetřen někdy překotných úprav, kterými některá města prošla v 90. letech," řekl pro Šumperský deník starosta města Zdeněk Jirásko. Představitelé Mohelnice nyní připravují žádost o dotace z regionální operačního programu, pokud s ní uspějí, práce na první fázi oprav začnou příští rok v srpnu.

Obrazek
Podle vizualizace, kterou připravil brněnský ateliér Burian-Křivinka, by se náměstí Svobody mělo změnit v důstojný moderní střed města. Náměstí dostane nový povrch, z části s vydlážděným motivem znaku města, nový mobiliář jako lavičky, koše a osvětlení, na místě dřívější Neptunovy kašny vyroste moderní vodní prvek. Na náměstí také vznikne prostor pro letní kavárnu a pro mobilní letní pódium, na kterém by se mohly odehrávat kulturní akce.

Kromě hlavního náměstí by se rekonstrukce měly dočkat také okolní ulice a Kostelní náměstí.

Městečko Trnávka a Anenská Studánka ožijí poutěmi

21.07.2010
Tradičním pouťovým veselím u příležitosti svátku sv. Anny ožijí o víkendu Městečko Trnávka a Anenská Studánka.
Pouťové slavnosti v Trnávce vypuknou již v pátek 23. července volně přístupnou diskotékou Štěpána Friedla. Na tu naváže v sobotu večer pouťová zábava, při níž dojde na ukázky klasických a moderních tanců, brazilského bojového tance capoiera či mažoretkového sportu. Vrchol pouťové zábavy obstarají kapely Argema a Turbo. Součástí pouťové neděle pak bude také fotbalový turnaj mužů VHOS Cup. A samozřejmě nebudou na návsi chybět kolotočáři a stánkaři s nejrůznějším zbožím.
Pouť v Domově u studánky v Anenské Studánce se ponese v poněkud komornějším duchu. Nedělní slavnosti zahájí v 9 hod. výstava prací klientů Domova, poté se uskuteční za hudebního doprovodu mše svatá. Odpolední program pouti pak nabízí vystoupení klientů nejen Domova u studánky, ale také Domova na rozcestí Svitavy, ukázky břišních tanců či historického šermu. O hudební vložku se postarají kapely Ponny expres z Ústí nad Orlicí a Stopangin z České Třebové.

Knoflíkový had na Zámečku má už přes 100 metrů

20.07.2010
Do srpnové Knoflíkiády, charitativní akce, z níž výtěžek pomůže dětem ze speciálních škol v Ústí nad Orlicí a Lanškrouně, zbývá ještě měsíc, had z navlečených knoflíků, který má být pokusem o český rekord, se na Zámečku klikatí již v délce přes 100 metrů.
Přesněji 103,3 metru, které tvoří 3383 knoflíků. K těmto číslům na Zámečku došli o uplynulé sobotě (17. 7.). Tyto míry již ale s největší pravděpodobností neplatí, protože děti stále knoflíkové návleky posílají či dovážejí. A mohou tak činit až do poloviny srpna, ještě den před Knoflíkiádou, která proběhne 21. srpna a na kterou dorazí televizní kamery a komisaři z agentury Dobrý den sbírající české rekordy, mohou na Zámeček mezi Rudolticemi a Lanškrounem své návleky doručit. Nechat je také do té doby mohou v lanškrounském infocentru, návleky však musejí splňovat dané podmínky.
Motivací k navlékání nemusí být jen dobrý pocit z pomoci nemocným kamarádům, vyhlášeny jsou pro "knoflíkáře" také tři soutěže - oceněni budou autoři tří nejdelších knoflíkových návleků (jednotlivci i kolektiv), návštěvník Knoflíkiády v oblečení s nejvíce knoflíky a návštěvník s "nejknoflíkovatější" pokrývkou hlavy. Na vítěze kromě cen čeká také fotografování v obří bublině.
To všechno bude až v srpnu, už tuto sobotu od 14 hodin ale na návštěvníky Nového zámku u Lanškrouna čeká šermířský den a poslední červencový den pak Iron fest, jehož hlavními hvězdami budou zpěvák Xindl X nebo šumperská formace O5&Radeček.

Moravskotřebovský zámek provoní folkový bramborák

20.07.2010
Nádvoří zámku v Moravské Třebové v sobotu 24. července bude vonět bramboráky a znít folkem a country. Festival Moravskotřebovský bramborák představí na pódiu například vítěze národního kola letošní Porty Quanti Minoris, formaci hrající tzv. pouliční středověký bigbít.
Ovšem nebude to pouze tato kapela, program Bramboráku, který v minulosti patřil k tradičním akcím ve městě a po odmlce byl před třemi lety obnoven, nabízí ještě další čtyři interprety. Jako první od 16:30 pod renesančními arkádami vystoupí písničkářka Žofie Kabelková, po ní indierockoví Jarret. Od 19 hodin pak nastoupí před publikum bluegrassová formace Cop, od půl deváté bude scéna patřit legendárnímu AG fleku. Program pak završí hradní rockeři Quanti Minoris.
Vstupné na folkový festival v zámeckých kulisách činí 60 korun, důchodci a studenti zaplatí o 20 korun méně. Na místě samozřejmě bude připraveno také občerstvení, v němž nebudou chybět ani bramboráky, které daly festivalu jméno.

Tahouny Květnáfestu budou Kabát revival a Vision Days

19.07.2010
Již poosmé bude v sobotu 24. července znít rocková hudba z ranče v Květné. Největším tahákem letošního ročníku Květnáfestu je slovenský Kabát revival, v němž zpívá bývalý člen slovenské rockové legendy Metalinda.
Osmý Květnáfest vypukne v areálu na kraji vsi při poličsko-svitavské silnici po 16. hodině. Na pódiu se během programu vystřídají kapely Nové zboží, Neasi, Thorn, lanškrounský Dragon, S.A.S., Stopangin, brněnečtí Vision Days, kteří před měsícem vydali nové album Viva la Ironie, a již zmíněný slovenský Kabát revival.
Za tuto "kopu" muziky návštěvníci zaplatí do 19. hodiny 60 korun, po sedmé pak 80 korun, u areálu je připravené místo k zaparkování a vyhrazená jsou i místa pro stanování. Pořadatelé slibují dobrou náladu, a to za jakéhokoliv počasí.

Zábřežské koupaliště ovládne Čechomor

13.07.2010
Přímo z festivalu Colours of Ostrava dorazí do Zábřeha v neděli 18. července populární kapela Čechomor, aby tu v plaveckém areálu odehrála jeden ze svých folkrockových koncertů, díky nimž si získala renomé i za hranicemi Česka.
Spolu s Čechomorem, jehož vůdčí postavy František Černý a Karel Holas pocházejí z Hřebečska, dorazí na zábřežské koupaliště také oblíbená zpěvačka Lenka Dusilová, která s Čechomorem spolupracuje už od přelomu tisíciletí. Její hlas lze také slyšet na přelomové desce kapely Proměny, pod kterou se výrazným způsobem podepsal skladatel a frontman postpunkových Killing Joke Jaz Coleman a která Čechomoru zajistila zvýšený zájem promotérů nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Černý, Holas a spol. tak dodnes stáli například na amerických nebo japonských pódiích, na jaře také reprezentovali českou kulturu na veletrhu Expo v čínské Šanghaji.
Do Zábřeha Čechomor přiveze průřez svojí tvorbou, osvědčené hity jako Mezi horami, Hruška, Větříček nebo Aj, mázku doplní také novější skladby, které vznikly pro nedávnou trilogii zhudebněných pověstí z českých, moravských a slezských hradů.
Koncert v Zábřehu v plaveckém areálu začíná v neděli po 20. hodině, vstupenky lze v předprodeji zakoupit za 290 korun, na místě budou k mání za 340 korun.

Ústeckoorlicku vypůjčí kolo na výlet České dráhy

12.07.2010
Od konce června mohou obyvatelé podhůří Orlických hor využít služeb cyklopůjčoven Českých drah. Samotné půjčovny sice najdou jen na nádražích v České Třebové a Letohradě, výpůjčku bicyklu si však mohou telefonicky dopředu dohodnout a kolo jim bude do dané vlakové stanice ve stanovený termín dopraveno. 
V rámci společného projektu Českých drah (ČD) a měst okresu Ústí nad Orlicí si tak mohou  vypůjčit kolo od ČD také v Lanškrouně, Ústí, Jablonném nad Orlicí, Králíkách nebo v Žamberku.
Při výpůjče kola je nutné předložit dva osobní doklady, podepsat nájemní smlouvu, složit vratnou kauci a zaplatit nájemné za kolo, případně za doplňky. Zaváděcí ceny nájemného platné do odvolání činí 99 korun za kolo na den v případě jednotlivé výpůjčky, rodina zaplatí za den 199 korun. Běžné ceny pak budou činit 120 a 250 Kč. Za zapůjčení přilby se platí 25 korun na den. Vratná kauce činí pro jednotlivce 1000 korun, pro rodinu pak 2500 Kč, v případě poškození bicyklu z ní bude sražena částka podle sazebníku půjčovny. Kola jsou pronajímána v dobrém technickém stavu a pravidelně procházejí jeho kontrolou.
Kola si lze vypůjčit v České Třebové a Letohradě bez předchozí domluvy denně  od 7:30 do 17 hodin či objednat na telefonním čísle 972 323 950 do ostatních zapojených vlakových stanic až do konce října, kdy se služby cyklopůjčoven uloží k zimnímu spánku. Opět se pak probudí první dubnový den roku 2011.

V Květné možná bude železniční muzeum

12.07.2010
Stoleté skladiště u vlakového nádraží v Květné by fandové železnice rádi proměnili v regionální železniční muzeum. Chátrající budovu, která pamatuje počátek minulého století, by to zachránilo před téměř jistou demolicí.
"Není mnoho typicky venkovských nádraží, kde se tyto stavby dochovaly až do dnešních dnů. V posledních letech se totiž rozmáhá jejich postupná demolice," tvrdí v dotazu na hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka v online chatu na krajském webu František Benešovský z České Třebové, jeden z těch milovníků, kteří by v Květné muzeum vybudovali.
Podle Benešovského by skladiště v blízké době demolice potkala, zvlášť když nádraží v Květné právě prochází modernizací. "Měli bychom zájem o zřízení regionálního železničního muzea, jehož činností by byla jak propagace železniční dopravy v regionu, která si to zaslouží, tak i propagace regionu," uvedl Benešovský dále. 
Hejtman Martínek snahu železničních fandů vítá a rád ji podpoří, ovšem v odpovědi Benešovskému připomněl, že je nejprve potřeba projednat majetkové vztahy se Správou železniční dopravní cesty, která v Česku spravuje železniční síť a podobným aktivitám se také vesměs nebrání.
Pokud by expozice v Květné na trati mezi Svitavami a Poličkou vzniklo, bylo by již druhým železničním muzeem v regionu. V Mladějově na Moravě již několik let funguje v areálu bývalé šamotky Průmyslové muzeum Mladějov, které taktéž provozuje a spravuje tzv. mladějovskou úzkokolejku, unikátní trať od bývalých dolů na Hřebečovském hřbetu do mladějovských závodů.
Zdroj: Svitavský deník

Lanškrounskému publiku zahraje Ivan Hlas

07.07.2010
Na kolena, Malagelo, Aranka umí hula hop, Karlín - to jsou hity Ivana Hlase, na které jistě dojde během jeho vystoupení v rámci Kulturního léta na farní zahradě v pátek 9. července od 20 hodin.
Ivan Hlas vystupuje od roku 2006 především s komorní sestavě s Ivan Hlas Tria spolu s Jaroslavem Olinem Nejezchlebem (violoncello) a Norbi Kovácsem (akustická kytara). V této sestavě také v roce 2008 vzniklo album Láska jako oliva, zatím poslední Hlasův studiový počin.
Vstupné na páteční lanškrounský koncert ve farní zahradě - restauraci U Pastýře činí 80 korun a pivo zdarma čeká na každého, kdo si k poslechu objedná něco dobrého k snědku.
Koncerty jsou ve farní zahradě připraveny po celé léto, sérii otevřel minulý pátek Petr Vondráček (moderátor televizního pořadu Hádej, kdo jsem) a jeho skupina Lokomotiva. Do konce července se zde pak představí také cimbálovka Hudci z Kyjova (16. 7.), latinský orchestr Mezcla, který doprovází Halinu Pawlovskou v tv pořadu Mamba show, (23. 7.) a autorský orchestr na pomezí jazzu a filmové hudby WRGHA POWU orchestra (30. 7.).

V Bělé nahlédnou do indické kuchyně

07.07.2010
Nejdříve mohli obyvatelé Bělé nad Svitavou s Indem Ravym diskutovat o Indii, příští pondělí se vrátí, aby jim připravil a dal ochutnat typických indických pokrmů.
V kuchyni se 12. července od 17 hodin promění zdejší společenské centrum, a jak může leckoho napadnout, ponese se podvečer v duchu přemnoha chutí a vůní, kterými indická jídla oplývají - a rozhodně to nebude jen rýže a kari, jak je v našich zeměpisných šířkách zažito. Dojde i na další u nás neobvyklá koření, mnoho zeleniny i masa.
Ravy zavítá do Bělé již podruhé - v červnu zde s lidmi debatoval bez kuchyňské zástěry o Indii, kastovním systému, indických zvycích a také nadšenému publiku předvedl několik cviků jógy.

Svitavští hledají osobnost dvacetiletí

06.07.2010
Po celé prázdniny mohou obyvatelé Svitav nominovat do ankety o Osobnost města Svitavy 1990-2010 lidi, kteří se podle nich nejvíce zasloužili o rozvoj města nebo na dění ve městě měli pozitivní vliv. Z ankety vzejdou osobnosti, které budou za svou činnost pro město oceněny 27. září během Slavnostního večera ke Dni české státnosti ve Fabrice.
Nominovat mohou Svitavští osobnosti v několika oblastech (rozkvět města, školství, kultura, sport, zdravotnictví, podnikání, spolkový život a církve a životní prostředí), přičemž organizační výbor, složený z ředitelky městského muzea Blanky Čuhelové, šéfa kulturních služeb Petra Mohra a vedoucího odboru kultury a školství městského úřadu Jiřího Petra, stanovil také pravidla hlasování. Lidé mohou hlasovat pro osobnost ve všech nebo jen jediné oblasti, musejí však uvést, proč daného člověka nominují, a také své jméno, protože anketa není anonymní. Mohou být voleny také již nežijící osobnosti, které nějak dění ve Svitavách v uplynulých dvaceti letech ovlivnily.
Hlasovat lze prostřednictvím anketních listů buď elektronicky (adresy viz. web města) nebo v tištěné podobě doručením do informačního centra či Fabriky a na podatelny městského úřadu. Uzávěrka příjmu nominací je 31. srpna.

Zámeček oslaví tři roky od otevření

02.07.2010
Nový zámek u Lanškrouna v sobotu 3. července oslaví tři roky od dokončení rekonstrukce a zpřístupnění pro veřejnost. Při této příležitosti bude poprvé veřejnosti představena informační brožura o této barokní památce tyčící se mezi Lanškrounem a Rudolticemi.
Oslavy zahájení čtvrtého roku provozu Zámečku se ponesou ve sportovním duchu. Od 14 hodin návštěvníci budou moci zhlédnout bojové ukázky s airsoftovými zbraněmi, na připravené střelnici si je budou moci také vyzkoušet, dále ukázky hasičského sportu a práce, mimojiné vyprošťování z havarovaného vozidla, a chovatelé ukážou také prvky výcviku čistokrevného boxera. Děti si pak mohou zaházet na terč nebo zkusit další disciplíny či namalovat obrázek hasičského auta. Celým dnem bude dění provázet živá hudba a samozřejmě bude připraveno také občerstvení.
V prostorách Zámečku budou přístupny všechny současné výstavy včetně tvorby dětí ze speciálních škol, ke kterým později poputuje výtěžek z charitativní srpnové Knoflíkiády, která bude zároveň pokusem o český rekord o nejdelší šňůru knoflíků. K pokusu o rekord se mohou připojit všechny děti, podmínky naleznete na webu Zámečku. Své knoflíkové příspěvky můžete na Nový zámek doručit třeba právě tuto sobotu, vše pak vyvrcholí 21. srpna, kdy na Zámeček zavítá komisař agentury Dobrý den, která evidenci českých rekordů vede. Součástí bude také charitativní aukce, do které například lanškrounský farář Zbigniew Czendlik věnoval láhev bílého mešního vína, které se vyrábí v malém množství pro Vatikán.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama