Archiv duben 2010

4. listopadu 2010 v 9:50 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných v dubnu 2010

Ve Svitavách odhalí dvě tváře K. H. Máchy

30.04.2010
Rok 2010 přináší kromě jiných také "kulatá" výročí čtyř skutečných literárních velikánů: Karla Hynka Máchy (1810 - 1836: 200. výročí narození), Boženy Němcové (1820-1862: 190. výročí narození), Aloise Jiráska (1851 -1930: 80. výročí úmrtí) a Karla Čapka (1890 - 1938: 120. výročí narození).
Svitavské gymnázium, městská knihovna a středisko kulturních služeb připravily letos v rámci Večerů pod lucernou přednáškový cyklus Čtyři literární setkání, který povede Jana Bartůňková z katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Každý z uvedených autorů bude mít v daný večer svého kmotra a každý večer bude přednáška doplněna doprovodným programem. Po květnovém setkání s K. H. Máchou je na červen plánováno setkání s Boženou Němcovou (Známá i neznámá Božena Němcová), v říjnu se setkáme s Aloisem Jiráskem (Spory o Jiráska: pouhý popularizátor nebo umělec?) a v prosinci s Karlem Čapkem (Myšlenkové a jazykové bohatství Karla Čapka).
Setkání s prvním velikánem - Dvě tváře K. H. Máchy - se uskuteční v pondělí 3. května 2010 v 18 hodin v aule Fabriky. Kmotrem našeho největšího romantického básníka bude Josef Čáp, před vlastní přednáškou J. Bartůňkové zazní v podání studentů gymnázia ukázky z Máchovy tvorby, připravena bude také výstavka některých vydání Máchova Máje a originálních ilustrací této vrcholné romantické skladby (J. Zrzavý, L. Jiřincová, V. Tesař, P. Sukdolák, J.Švengsbír, J. Kulhánek, C. Bouda a další). Akce je připravena v rámci Roku Karla Hynka Máchy, který od letošního ledna organizuje Obec spisovatelů ČR.

Třebovský zámek zve na čarodějnice či Švejka

28.04.2010
Noční čarodějnická prohlídka mučírny a lidová zabijačka se Švejkem. To jsou květnová lákadla moravskotřebovského zámku.
Na čarodějnice, 30. dubna, se zámek návštěvníkům představí v hávu noci. Po setmění se na zámecké nádvoří slétne rej čarodějnic a průvodci v kostýmech přivítají návštěvníky s loučí v ruce. Ti odvážní si budou moci prohlédnout středověkou mučírnu  "vyšperkovanou" o hrůzostrašné zvuky nebo výstavu Poklady Moravské Třebové, méně odvážní mohou zůstat na nádvoří zhlédnout čarodějnické představení třebovských ochotníků.
Prohlídky mučírny začínají v 21, 21:45 a 22:30 hodin, prohlídky Pokladů Moravské Třebové v 21 a 22 hodin.
Pořádné švejkoviny jsou pak na zámku připraveny na 15. května. Hlavní postavou čtvrtého ročníku Lidové zabijačku totiž bude sám Josef Švejk, který odpolednem provede a také zazpívá nějaké ty starší lidové šramly. Dle názvu akce samozřejmě nebude chybět zabijačka a bourání prasete, dojde ale také na vojenská pořadová cvičení či řadu soutěží, například v pití piva alias českém vzpírání. Odpoledne pak završí svým koncertem kapela Lucie Tribute.

Města ovládnou studentské svátky majáles

26.04.2010
Květen je nejen lásky, ale také studentů čas a od dob Jiráskovy Filosofské historie více či méně a s nucenými "politickými" přestávkami k němu patří oslavy studentského života majáles. Ty se letos uskuteční v Lanškrouně, ve Svitavách a v Zábřehu.
Lanškrounský majáles, pořádaný zdejším gymnáziem, se uskuteční v sobotu 1. května na náměstí J. M. Marků a ponese se v retro duchu 70. a 80. let. Po maskovaném průvodu městem je připravena řada nejen studentských tanečních a hudebních vystoupení, během nichž vystoupí například dívčí diskotéková formace LuštěLa či rockové kapely Rybičky 48 a Mandrage. Předvedou se například i karatisti a součástí programu je také módní přehlídka společenských šatů. Majáles v Lanškrouně startuje hodinu po sobotním obědě.
Svitavští studenti budou slavit 6. května, a to již od rána. Po osmé ranní projde městem průvod masek na téma animované filmy a zamíří do centra majálesového dění, parku Jana Palacha. Tam dojde k řadě soutěží, vědomostnímu kvízu,ukázce latinskoamerických tanců či módní přehlídce. Večer je pak na lánské Zahradě pro školáky připravena majálesová party.
V Zábřehu pojali majáles jako hudební festival. Majálesfest se zde uskuteční v pátek 14. května ve velkém sále kulturního domu. Půjde o placenou akci (vstupné 100 korun v předprodeji či 150 na místě), přičemž pro prvních 100 návštěvníků je připraven drink zdarma. Vystoupí například domácí Trubadoors, parťáci Divokýho Billa Medvěd 009 či punkrockeři s dudami Pipes and Pints.

Historik Šmeral promluví o počátcích Třebové

26.04.2010
Stará, Nová nebo Moravská Třebová? Takový je název přednášky, v níž historik a kantor Univerzity Palackého v Olomouci Jiří Šmeral promluví o nově zjištěných skutečnostech o počátcích města, jež v minulosti bylo centrem Hřebečska.
Už ve svých článcích pro regionální tisk, které souborně vyšly nedávno jako kniha Hřebečsko, náš kraj?, hovořil o tom, že 700. výročí města slavené v roce 1957 není podložené historickými prameny a že jde víceméně konstrukt zdejšího národního výboru.
Jak je tedy Moravská Třebová vlastně stará? Jak vypadala ve svých počátcích? K těmto a dalším otázkám jistě bude nápovědou Šmeralova přednáška. Ta se uskuteční ve středu 28. dubna od 17 hodin ve studovně městské knihovny.

Lanškrounský zámek ovládne jazz

22.04.2010
Už desátý ročník jazzového festivalu Jazz a Little Otherwise proběhne v sobotu 24. dubna v sále lanškrounského zámku.
Jubilejní ročník je doslova nabit významnými jmény. K vrcholům festivalu budou patřit vystoupení Provokace na place přední dámy české jazzu Jany Koubkové a talentovaného bubeníka Jana Červenky nebo koncert Organic Quartetu Ondřeje Pivce, který si získal renomé také v zahraničí.
Dalšími jmény v programu festivalu jsou zábavní Cimpr Campr, léty zkušení Rhytm Desperados a českotřebovská formace Kloaka, která jazzovou událost v 18 hodin zahájí. Vstupné na festival činí 100 korun, mládež do 15 let zaplatí o třicet korun méně.

Nový zámek v sezoně 2010: folk, šermíři, ale i mystika a adrenalin

22.04.2010
Torzo barokního Nového zámku u Lanškrouna 30. dubna vstoupí do nové turistické sezony. Během ní pod zámeckou věží dojde k šermířským soubojům, folkovému či rockovému festivalu nebo na mystickou noc.
Prozatím ještě před příchodem prvních turistů probíhají poslední úpravy, ale již od příštího pátku si budou moci zájemci zámek prohlédnout v pravidelné otevírací době - ve středu a v pátek od 14 do 18 hodin, o víkendu a svátcích od 10 do 18 hodin. Domluvit si lze přitom také návštěvu mimo tuto dobu.
Na letošní turistickou sezonu plánují na zámku pestrou řadu akcí, kterou zahájí májová vatra 1. května. Koncem měsíce, 22. května, se uskuteční Běh do zámeckého vrchu, o týden později pak Nový zámek bude cílem pochodu Lanškrounský preclík. Z dalších plánovaných akcí pak jistě stojí za zmínku například folkový minifestival Mirek 3 (19. 6.),  oslava 4. výročí zpřístupnění zámku (3. 7.), Adrenalinový den (17. 7.), rockový festival Iron Fest (31. 7.) nebo Mystická noc v polovině září. Kompletní plán akcí letošní sezony naleznete na webu Nového zámku.

Vlaky úzkokolejky vyjedou do nové sezony prvního května

21.04.2010
Na prvního máje otevře své brány turistům Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě, zájemci se tak budou moci letos poprvé svézt po zdejší úzkorozchodce.
Pracovníci muzea v areálu bývalé mladějovské šamotky přes zimu a začátkem jara nezaháleli. Na trati vyměnili pražce, důlní vozíky dostaly nové nátěry, parní lokomotiva Kraus-Linz 7485 nový plášť kotle, už na začátku dubna proběhly zkušební zátopy lokomotiv.
Muzeum v Mladějově bude od 1. května až do konce září otevřeno každý den mimo pondělí, přičemž prohlídky expozic začínají vždy v celou hodinu. Každou druhou sobotu pak na trať k hřebečským dolům vyrazí parní výletní vlaky, jízdní řád úzkorozchodky najdete na webu muzea, stejně jako otevírací dobu areálu. Vstupné činí 40 korun pro dospělé, polovinu pro děti do 15 let.

Třebovou popatnácté ovládne slovenská kultura

17.04.2010
Již patnáctý ročník festivalu Dny slovenské kultury je naplánován na konec příštího týdne, resp. mezi čtvrtkem 22. a pondělím 26. dubna. Přehlídka uměleckých počinů našich východních bratří láká třeba na slovenskou Edith Piaf, živé šachy, květinovou show či kapely No Name a Horkýže Slíže.
Letošní Dny slovenské kultury zahájí ve čtvrtek 22. dubna vystoupení slovenské Edith Piaf, zpěvačky Edity Moravské, kterou právě písně Edith Piaf provázejí už od mládí.  Její koncert proběhne ve dvoraně muzea od 19 hod, vstupné činí 120 korun.
Pátek v muzeu a přilehlém parku bude dnem s partnerským městem Banská Štiavnica. Představí se sokolní sv. Bavona, umělečtí řemeslníci, dětský taneční soubor Texasky nebo štiavnické divadlo Paradajz Pikčr. Vrcholem dne bude koncert kapely Horkýže Slíže v klubu Duku Duku, vstupné na koncert bude stát 220 korun.
V sobotu mohou zájemci zhlédnout šachovou partii v lidské velikosti. Hra v živé šachy s množstvím šermířských soubojů proběhne podle počasí buď na nádvoří zámku nebo ve dvoraně muzea. Ve dvoraně se také od 19 hodin uskuteční vystoupení operní pěvkyně Elišky Weissové, třebovské rodačky. Vstupné: 150 korun.
Na neděli je připravená česko-slovenská květinová show a v pondělí večer zakončí Dny slovenské kultury koncert kapely No Name ve dvoraně muzea. Vstupné na koncert činí 150 Kč.

Zmizela deska ze Schindlerova pomníku a plaketa z nejkrásnějšího hrobu

17.04.2010
Pamětní deska z památníku Oskara Schindlera v parku Jana Palacha a měděná plaketa z rodinné hrobky Albrechtů na hřbitově. Co mají tyto dva "kusy kovu" společného? Právě to, že jsou z kovu a že padly do očí zlodějů.
Především krádež plakety ze secesního hrobu je pro Svitavy velkou ztrátou. Hrobka Albrechtů,  v minulosti významné průmyslnické rodiny, je jedním z nejkrásnějších hrobů na svitavském hřbitově. Plaketa byla umístěna na více jak sto let starém mramorovém náhrobku, který zdobí socha anděla.
Obnova plakety nebude jednoduchá, jak sdělil městský historik Radoslav Fikejz Svitavskému deníku, od pamětní desky Oskara Schindlera má město model, k hrobce bohužel ne. Přesto se v muzeu nevzdávají naděje, že se desky, které padly za oběť lupičům někdy mezi 5. a 14. dubnem, najdou.
Pokud jste zahlédli něco podezřelého v blízkosti těchto dvou pomníků, obraťte se na linku 158.

Úředníci sbírali na Hřebči odpadky

16.04.2010
Ke 40. ročníku kampaně Den Země se letos připojil i odbor životního prostředí Městského úřadu v Moravské Třebové. Ve snaze pomoci přírodě vyrazil k silnici směr Svitavy - Hřebeč, do oblasti přírodní rezervace Rohová.
Na úseku v délce zhruba 600 m se pracovníkům městského úřadu podařilo nasbírat přes 20 pytlů odpadků, které mnohé překvapily. Jednalo se převážně o plastové odpady - PET lahve, obaly od pamlsků, pneumatiky, sklo, ale také peněženku s doklady, která byla pravděpodobně zcizena. Zároveň bylo toto množství odpadu nepříjemným překvapením a zjištěním, že okolní příroda pro mnohé z nás nic neznamená.
Opravdu je nutné vyhazovat odpadky oknem z jedoucího auta? Sběrné nádoby máme přece na každém kroku - na parkovišti, před restauracemi, doma atd. Nebo nám odpad v autě tak moc překáží, že nelze posečkat a zbavit se ho na určeném místě? Měli bychom se nad sebou zamyslet. Po nás přijdou jiní…

Petr Linhart zhudebnil příběh Annenruhe

13.04.2010
Písničkář Petr Linhart, duchovní otec kapely Majerovy brzdové tabulky, na svém novém albu Autobus do Podbořan zhudebnil také pověst Annenruhe z Moravskotřebovska.
Pověst vypráví o nešťastné lásce syna starosty Moravské Třebové Josefa Herknera k dceře lesníka v Gruně Anně Glässerové. Ta se musela provdat za linhartického rychtáře, ovšem krátce na to zemřela. Po pohřbu měl její rakev Herkner vykopat a uložit do hrobu na své zahradě na Křížovém vrchu. V předvečer svátku sv. Anny prý osvětlily cestu z města k Herknerově zahradě pochodně, ohně plály také na zahradě, kde bylo osvětleno místo podobné hrobu. Pochodně zde tvořily nápisy "Dir Dort" ("Tobě tam") a "Es heisse Annenruhe" ("Ať se to zde jmenuje Annino odpočinutí") - více si o Annenruhe můžete přečíst zde.
Petr Linhart, jehož tvorba se vyznačuje právě tím, že se vždy vztahuje k nějakému konkrétnímu místu, na základě pověsti složil citlivou baladu (text), která je jednou ze zásadních písní alba. Poslechnout si ji v živém provedení můžete zde.
Zájemci si Linhartovu novou desku Autobus do Podbořan a stejně tak i její předchůdkyní Sudétu mohou zakoupit přímo v Linhartově e-shopu nebo u vydavatelství Indies.

Policisté v Lanškrouně učí děti dopravnímu chování

12.04.2010
Mateřská škola Vančurova se pustila ve spolupráci s lanškrounským obvodním oddělením policie do speciálního projektu, od něhož si obě strany slibují osvojení a zlepšení znalosti dopravních pravidel a správného chování v ulici u nejmenších dětí.
Policisté se při návštěvách školky zaměřují na pravidla přecházení silnice, znalost dopravních značek či na nutno cyklistické výbavy při jízdě na kole. Výuka má však také praktickou část - děti si samy vyrobí dopravní značky, které pak budou umístěny na dopravní hřiště, které pro děti připraví pedagožky a policisté ve spolupráci s technickými službami.
Projekt ve školce probíhá v dubnu a je do něj zapojeno všech 106 docházejících dětí.

Z trnávecké mlékárny bude multifunkční centrum

11.04.2010
Ještě letos by mohlo být v Městečku Trnávce otevřeno nové multifunkční centrum.  Alespoň v to věří starosta obce Václav Neubauer.
Centrum vznikne z bývalé mlékárny v centru Trnávky, stroje se do dřívějšího mlékárenského areálu zahryzly již počátkem letošního roku. Po dokončení stavby najdou v nových prostorách útočiště obecní úřad, zdravotní středisko, které nyní sídlí na okraji obce při silnici na Křenov, trnávečtí hasiči či obecní zájmové spolky. Celý projekt přestavby mlékárny by měl vyjít na necelých 42 milionů korun, 35 milionů obec získala z evropských dotačních titulů.
Rolnické mlékařské družstvo v Městečku Trnávce vzniklo v roce 1900, trnávecká mlékárna, známá dnes pod značkou Miltra B, letos tedy slaví 110 let. Ke zpracování mléka již ale v původních prostorách nedochází, eidamské sýry, na které se Miltra B specializuje, pocházejí juž několik let z nové výrobní haly u trnáveckého vlakového nádraží.

Lidový dům v Chrastové uvítá Sněhový Brněnec

08.04.2010
Již posedmé ožije Lidový dům v Brněnci-Moravské Chrastové amatérským divadlem. Krajská přehlídka venkovských divadelních souborů z Pardubického kraje Sněhový Brněnec se uskuteční mezi 16. a 18. dubnem.
Sedmý ročník festivalu, pořádaného brněneckým souborem Eduarda Vojana a Krajskou knihovnou v Pardubicích, nabídne pět soutěžních inscenací, mimojiné již vyprodané Světáky domovského souboru. Vyhlášení vítěze soutěže proběhne v neděli 18. dubna, vítězný soubor postupuje na národní přehlídku venkovských divadel Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. V programu Sněhového Brněnce se v neděli dopoledne mimo soutěž představí také žáčci Mateřské školy v Březové nad Svitavou. Program Sněhového Brněnce naleznete zde.
Vstupné na jednotlivá představení stojí 60 korun,  předprodej zbylých vstupenek probíhá v drogerii u Škranců nedaleko Lidového domu.

Třebovské sakrální památky se otevřely turistům

08.04.2010
V letošním roce se poprvé otevřou pro občany Moravské Třebové a pro turisty sakrální památky města. Jedná se zejména o kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru města, který je považován díky své překrásné freskové výzdobě za jeden z nejkrásnějších v okolí.

Dále je to hřbitovní kostel Nalezení svatého kříže na Křížovém vrchu, který se může pochlubit netradiční křížovou cestou s šestnácti zastaveními a renesančními náhrobními kameny na vnější zdi. V neposlední řadě je to historická knihovna ve františkánském klášteře, jejíž půdorys je do tvaru šestiúhelníku a ve které je uloženo v krásných barokních skříních mnoho svazků nejen s duchovní tematikou.
Všechny tyto památky budou přístupné s průvodcem denně. Průvodce bude k dispozici od 1. dubna v informačním centru, kde je také možné si prohlídku objednat. Aby byla prohlídka možná, je nutná skupina nejméně 8, maximálně 40 zájemců. Kontakt: tel.: 461 313 502, e-mail: icentrum@mtrebo­va.cz .

Březovští při Dni Země vyčistí les nad tratí

08.04.2010
Mateřské a komunitní centrum Kocourek a březovští dobrovolní hasiči zvou u příležitosti Dne Země, který připadá na 22. dubna, na "jarní úklid" v lese nad železniční tratí, který se uskuteční v neděli 18. dubna.
Účastníci, kteří by si neměli doma zapomenout rukavice a také něco na opékání, se sejdou na hřišti v Dlouhé odpoledne o půl třetí. Kromě úklidu na účastníky čeká také třeba výstup na cimrmanovskou rozhlednu, jak naznačuje veršovaná pozvánka:
 18. dubna v neděli, nezůstávejte lidi v posteli,
 Země má svůj Den, pojďme všichni ven!
Nad tratí les vyčistíme, na rozhlednu vyrazíme,
po cestě budeme hry hrát, u hasičů buřty opékat.
V Lanškrouně zase u příležitosti Dne Země připravili na 19. dubna v mateřském centru Dětský svět přednášku Ekologie v domácnosti, o den později zasadí v rámci akce Strom pro Zemi v blízkosti centra strom.

Třebovičtí pořádají koncert na podporu adopce na dálku

07.04.2010
Senioři z Třebovic a českotřebovské děkanství se chtějí ve spolupráci s Domovem u studánky v Anenské Studánce připojit k programu Adopce na dálku. Dobročinný koncert v pátek 9. dubna v třebovickém kostele sv. Jiří, mučedníka, má vynést zbývající prostředky pro roční podporu indického dítěte.
Lednový "vánoční koncert" vynesl pro adopci 3065 korun, roční částka podpory však činí 5000 korun, které "adoptovanému" dítěti uhradí náklady spojené se vzděláním, stravou a zdravotní péčí.
Cílem připravovaného pátečního "velikonočního" koncertu je tedy vybrat v dobrovolném vstupném minimálně 2000 korun pro to, aby se adopce vůbec mohla uskutečnit. Na koncertě zazní velikonoční a svatodušní písně nebo také známé Ave Maria. Koncert začíná odpoledne o půl páté.
V brzké době po koncertě je pak plánován seminář pro bližší seznámení s programem Adopce na dálku s Monsignorem Sucharem z Diecézní charity Hradec Králové.

Kraslice z Mohelnice budou zapsány do České knihy rekordů

05.04.2010
Nový český rekord má na svědomí Mohelnický spolek ručních řemesel spolu s Městským kulturním zařízením Mohelnice. Na výstavě jimi pořádané se sešlo 1417 kraslic zdobených krajkou nebo vzorem krajku připomínajícím. 
Soutěž kraslic vyhlásil spolek ručních řemesel již v listopadu, první exponáty začaly chodit z celé republiky v lednu. Rekordu bylo na výstavě dosaženo 20. března a pelhřimovská agentura Dobrý den, která rekordy na území České republiky a sestavuje Českou knihu rekordů, již předala vedoucí MKS Mohelnice Vlastě Jiráskové certifikát rekordu. Došlo k tomu v Praze, kam Jirásková s kolegyní část kraslic vezla na Staroměstské náměstí na velikonoční výstavu, pořádanou pelhřimovským Muzeem kuriozit a rekordů.
Nyní je několik desítek kraslic z mohelnické výstavy, kde se objevila třeba také krajka z korbáčiků, do 11. dubna k vidění na zámku ve Slavkově.

Turisté o víkendu povandrují Maló Hanó

05.04.2010
Již po třiačtyřicáté se o nadcházejícím víkendu - v sobotu 10. dubna - vydají turisté na Vandr skrz Maló Hanó. Pěší i cyklotrasy vedou od moravskotřebovské radnice na Cimburk a zpět.
Pochod či vyjížďku na kole může absolvovat kdokoliv, startovné je 25 korun pro dospělého, 20 Kč pro děti 15 let, členové Klubu českých turistů zaplatí 15 korun. Připraveno je hned několik tras, nejkratší, 6kilometrová procházka je určena pro rodiny s malými dětmi, budou na ní připraveny různé soutěže a hry a také táborák. Naopak nejdelší pěší trasa měří 42 km, připraveny jsou dále ještě délky 13, 22 a 32 kilometrů, přičemž pro účastníky "třináctky" bude zajištěn odvoz z Trnávky zpět do Třebové. Pro cyklisty jsou připravena trasa o délce cca 50 kilometrů.
Prezence účastníků pochodu proběhne mezi 7. a 9. hodinou na třebovské radnici, každý obdrží vandrovnický průkaz a něco na zub na cestu. Jednotlivé trasy budou otevřeny od 8 hodin. Cíl pochodu je na třebovském zámku, kde účastníci obdrží pamětní listy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama