Archiv květen 2010

4. listopadu 2010 v 10:01 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných v květnu 2010

Z třebařovského hřbitova zmizely dvě sochy

31.05.2010
Není to tak dlouho, co zmizela z pomníku Oskara Schindlera ve Svitavách pamětní deska, a už musí policie vyšetřovat další krádež uměleckých předmětů. Tentokrát byly ukradeny sochy ze vstupní brány hřbitova v Třebařově. 
Téměř metrové sošky andělů, chlapce a dívky, z cihlářské hlíny pocházely z roku 1834. Na dvouapůlmetrových sloupech vstupní  brány stály do předminulého víkendu, kdy na bráně zůstala jen půlka nohy jedné z nich. Vedení obce se ihned obrátilo na policii a také sám starosta Martin Driml prozkoumává internetové portály, kde se s uměleckými předměty kšeftuje.
Zároveň ale obec prosí případné svědky podezřelého dění či cizích lidí v okolí hřbitova mezi čtvrtkem 20. a sobotou 22. května, aby se ozvali buď na telefonní číslo 731904903 nebo na linku policie 158. Vedení Třebařova také slibuje za stopy k nalezení ukradených soch odměnu.

Lanškroun si připomene 725 let od první zmínky o městě

28.05.2010
Lanškroun si v sobotu 29. května připomene dobovými oslavami na nádvoří zámku 725 let od první písemné zmínky o městě.
Oslavy sice budou slavnostně zahájeny fanfárami až po uzavření volebních místností ve 14 hodin, avšak již ráno se zámecké nádvoří promění v tržiště s řemeslnými a uměleckými výrobky. V průběhu dopoledne dojde na vystoupení šermířů či výstavu středověkých zbraní.
Po oficiálním zahájení oslav ve 14 hodin nádvoří uvítá vzácného hosta - Záviše z Falkenštejna, do jehož majetku město kdysi patřilo. Záviš zde svede rytířský souboj a bude mu také patřit výstava v muzeu, která bude zahájena. Odpoledne však bude patřit také hudebním a tanečním vystoupením, zájemci si také budou moci zakoupit pmětní minci či si odnést otisk "výročního" razítka. Oslavy po 18. hodině završí koncert kapely One Brain, která zde oslavy 10 let existence.

Křenov má novou knihu o dějinách obce a kostela

26.05.2010
Během setkání německých rodáků v Křenově o uplynulém víkendu byla veřejnosti představena kniha Křenovská farnost v historii. Pfarrei Krönau in der Geschichte, která vyšla u příležitosti 280. výročí vysvěcení zdejšího barokního kostela sv. Jana Křtitele.
Kniha, sestavená Jiřím Šmeralem, Jánem Turkem a Georgem Bouchalem a vydaná nákladem křenovské farnosti, ve své první části přináší shrnutí dějin Křenova s důrazem na nové poznatky. Druhá část je pak výtahem z německé vlastivědné publikace o Křenovsku a přibližuje problémy církve a věřících v době totality. Závěrečná část je pak německým překladem předchozích kapitol nové knihy.

Pochodem chtějí podpořit výstavbu R43

25.05.2010
Klub českých turistů Boskovice pořádá v sobotu 29. května pochod po dálničním tělese tzv. Hitlerovy dálnice, dnes značené jako R43. Zájemci z řad široké veřejnosti tak mohou podpořit urychlení výstavby této rychlostní komunikace.
Na netradiční výlet může vyrazit kdokoliv, a to z jakéhokoliv místa po trase pochodu. Ten je rozdělen na severní "malohanáckou" větev (35 km, Moravská Třebová - Městečko Trnávka - Jevíčko - Velké Opatovice - Boskovice) a jižní "brněnskou" větev (40 km Brno-Bystrc - Kuřim - Černá Hora), cíl obou je výletiště u školy v místní časti Boskovic Mladkově, kde bude připraven doprovodný program. Pochod začíná v nejsevernějším a nejjižnějším místě mezi 6. a 9. hodinou.
Tzv. Hitlerova dálnice měla původně propojit polskou Vratislav a rakouskou Vídeň, tehdy významná města německé Třetí říše, přičemž  její těleso a obslužné stavby měly být vyjmuty z území Československa. S budováním se začalo krátce po přijetí tzv. mnichovského diktátu a stavba z  počátku války rychle postupovala. Ovšem s přibývajícími válečnými porážkami Německa budování dálnice postupně ustalo. Po válce pak ztratila dálnice v severo-jižním směru v obnoveném Československu smysl a práce nebyly obnoveny. V současnosti je však taková komunikace potřebná, mimojiné i pro rozvoj Malé Hané a také pro rychlejší spojení severu země s Brnem. Přitom se uvažuje, že rychlostní komunikace R43 využije rozestavěných úseků Hitlerovy dálnice.

Vyhrajte lístky na zábřežský koncert Čechomoru

22.05.2010
Den po svém koncertu na festivalu Colours of Ostrava, tedy 18. července, vystoupí  zčásti svitavská kapela Čechomor v plaveckém areálu v Zábřehu. Na koncert můžete s pořadatelskou Zábřežskou kulturní vyhrát volný lístek.
Každý týden až do koncertu bude na webu Zábřežské kulturní zveřejněna soutěžní otázka. Správnou odpověď na ni pošlete na email klub@zk.zabreh, následující pondělí pak proběhne slosování, v němž bude vylosován jeden šťastlivec, který se na koncert Čechomoru podívá zadarmo.
Ti, kteří štěstí v soutěži mít nebudou nebo ho ani nebudou zkoušet, si mohou již nyní koupit vstupenku na koncert v předprodeji, do konce května za 250 Kč. Od června bude lístek v předprodeji stát 290 korun a na místě ještě o padesát korun více.
Čechomor je dlouhodobě jedna z nejoblíbenějších českých kapel. Míchá tradiční lidové písně nejen z Čech, Moravy a Slezska s prvky populární hudby. Největší věhlas formace sklidila na přelomu tisíciletí - po předskakování kapele Lucie na jejím turné, vydání desky Proměny, na níž spojili síly se skladatelem a frontmanem postpunkových Killing Joke Jazem Colemanem a po premiéře filmu Rok ďábla. V nedávné době Čechomor realizoval trilogii zhudebněných pověstí z Čech, Moravy a Slezska, v uplynulých dnech pak reprezentoval českou kulturu na veletrhu Expo v Číně.

Noc kostelů zve k setkání s křesťanstvím

21.05.2010
Představit a přiblížit křesťanství široké veřejnosti a poukázat na kulturní a duchovní význam církve. To jsou hlavní cíle Noci kostelů, akce, která se zrodila před pěti lety v Rakousku a posléze se rozšířila po Evropě.
Noc kostelů 2010 proběhne 28. května, odstartují ji zvony odbitím 18. hodiny. Také na Hřebečsku se k Noci kostelů připojily některé farnosti. Z Arcidiecéze olomoucké to jsou svitavský kostel Navštívení Panny Marie, kostel sv. Bartoloměje a modlitebna Apoštolské církve v Zábřehu, dále pak kostel sv. Mikuláše v Dolních Libchavech u Ústí nad Orlicí z Královéhradecké diecéze.
V rámci Noci kostelů jednotlivé farnosti připravily pro návštěvníky program v intencích základních tezí akce. Zatímco v zábřežské apoštolské modlitebně půjde hlavně o prezentaci zdejšího církevního sboru, v Libchavech čeká na zájemce komentovaná prohlídka prostor kostela. Stejně tak u sv. Bartoloměje v Zábřehu, kde si navíc návštěvníci budou moci prohlédnout kůr a varhany, které jsou hodnoceny jako jedny z nejkvalitnějších v České republice, a pak také farní muzeum na půdě a ve věži kostela. A vystoupí i zdejší rytmická schola.
Ve svitavském kostele Navštívení Panny Marie na náměstí Míru povede po 18. hodině sloužit mši moravskotřebovský vojenský kaplan Petr Šabaka, zájemci si budou moci zazvonit na zvon ve věži nebo se na cokoli zeptat kněze. Dojde také divadelní představení Jabloň - divadlo o stromu, který dával a připraveny jsou i hry a soutěže pro děti.
Podrobnější informace a programy jednotlivých kostelů na www.nockostelu.cz.

Běžci o víkendu zdolají zámecký vrch

21.05.2010
Návrší, na kterém se tyčí torzo lanškrounského Nového zámku, zítra bude patřit běžcům a také dětem.
Na start 29. ročníku běhu do zámeckého vrchu se může postavit každý, trasy jsou přizpůsobeny jednotlivým věkovým kategoriím - od "stovky" pro předškoláky po 6,3 kilometru pro dospělé a dorost, přičemž závody jsou zařazeny do Orlické běžecké ligy mládeže a Iscarex Cupu, republikové série  běhů do vrchu. Na tratě vyběhnou také sponzoři akce, pro ně je určena délka jedné míle, tedy 1609,34 metru.
Prezence běžců probíhá na Zámečku od půl deváté ráno, pro dětské účastníky končí v před půl desátou, kdy startuje první kategorie, pro dospělé v 11 hodin. Dospělí hradí startovné 50 Kč.
Na Zámečku zároveň také proběhnou oslavy blížícího se Dne dětí.

Svitavští se vydají po stopách Čachtické paní

19.05.2010
Mnoha krvavými pověstmi je opředena postava uherské hraběnky Alžběty Báthoryové, která žila v letech 1560 - 1614. Hraběnka z jednoho z nejvlivnějších rodů té doby spolu se svými pomocníky měla mučit a zabít až na 2000 mladých žen, podle některých upírských legend se v krvi mučených koupala a pila ji. Zatímco pomocníci byli odsouzeni k smrti, Báthoryová dožila  v domácím vězení v Čachticích. V maďarských a slovenských dějinách je proto považována za nejznámější masovou vražedkyni.
Přednáška, kterou ve čtvrtek 20. května od 18 hodin v Městském muzeu ve Svitavách povede Jana Korucarová, ředitelka archivu v Bytči, se bude snažit najít odpověď na to, jestli jsou tyto pověsti pravdivé, nebo jestli nebyla Čachtická paní sama obětí, či zda nebyla zachránkyní mnoha lidských životů.
Korucarovou do Svitav pozvali členové Muzejního historického klubu Záviš, kteří zde premiérově představí svůj nový filmový dokument Po stopách Čachtické paní.

Podesáté ožijí třebovské arkády, tentokrát netradičně

18.05.2010
Nadcházející víkend 22. a 23. května bude na zámku v Moravské Třebové patřit sborové hudbě, ovšem nejen jí. V rámci jubilejního 10. ročníku nesoutěžní přehlídky pěveckých sborů Moravskotřebovské arkády totiž pořadatelé připravili také netradiční sobotu.
První den festivalu totiž vůbec nebude patřit pěveckým sborům, právě naopak. Během sobotního odpoledne se představí například šternberský symfonický dechový orchestr Harmonie, zpěvačka Iva Frühlingová nebo skupina bicích nástrojů Jumping Drums a dojde také na rockovou operu Oidipus Tyranus.
Neděli již ale sbory ovládnou. Dopoledne proběhne přehlídka sborové duchovní hudby v kostele Nanebevzetí Panny Marie, celkem zde vystoupí osm sborů. Odpoledne pak bude znít sborový zpěv nádvořím zámku, kde se představí například Hlásek z Havířova, Žabky ze studánky z Anenské Studánky nebo moravskotřebovská Fermáta.
Součástí festivalu je také přehlídka Výtvarný svět na zámku, jejíž vernisáž v zámeckých výstavních prostorách proběhne v sobotu v 14:30.
Moravskotřebovské arkády jako již tradičně spolupracují se sbírkovým projektem Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize Pomozte dětem, výtěžek z akce bude následně odeslán na konto této dobročinné sbírky.

Cyklisté zahájí o víkendu sezonu v česko-polském pohraničí

17.05.2010
Region Orlicko-Třebovsko ve spolupráci s dalšími podorlickými regiony a polským okresem kladským v Polsku připravuje na dny 21. a 22. května 9. ročník mezinárodní cyklistické akce Cyklo Glacensis 2010. Ta již tradičně zahajuje cykloturistickou sezonu v česko-polském příhraničí. Osobní záštitu nad letošním ročníkem opětovně přijal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Akce se zúčastní 18 týmů startujících v pátek 21. května 2010 v 8.00 hod. ráno z osmnácti různých míst pořádajících českých a polských regionů - z českých měst se startuje z Ústí nad Orlicí, České Třebové, Brandýsa nad Orlicí, Chocně, Žamberka, Králík, Lanškrouna, Vysokého Mýta, Náchoda a Bačetína. V každém týmu pojede deset a více cyklistů a po různých trasách dojedou do cíle ve Starem Gierałtowie v Polsku. Každý účastník získá na památku tričko a štítek na kolo s logem Cyklo Glacensis.
Tradičně se k propagační jízdě připojují významné osobnosti veřejného života, v průběhu předcházejících ročníků se jí zúčastnili hejtmani a radní obou krajů, zástupci agentury CzechTourism, ministerští úředníci, předsedové mikroregionů a starostové příhraničních obcí a měst.
V cíli je na páteční večer 21. května 2010 pro všechny zúčastněné připraven společenský večer s prezentací činnosti českých i polských pořádajících regionů a zábavný program. Projekt je zrcadlově připravován i z polské strany. Očekává se, že se ke kmenovým členům startujících týmů připojí další dobrovolní cyklisté, kteří s nimi ujedou část trasy nebo s nimi dorazí až do cíle. Ve Starem Gierałtowie se předpokládá, že se sejde až čtyři sta cyklistů. Po společně stráveném večeru zde účastníci přenocují a následující den se vrátí do svých domovů.

Moravská Třebová voní Holandskem

13.05.2010
Pokrmy z ryb a mořských plodů, také tradiční vafle mohou ode dneška do soboty ochutnat obyvatelé a návštěvníci Moravské Třebové. Pro Třebovskou restauraci a restauraci Excalibur totiž v rámci tzv. Holandských dnů připravili dva holandští kuchaři speciální polední menu.
Holandské dny pak vyvrcholí paradoxně na lidové české zabijačce na zámku, kde návštěvníci budou moci ochutnat čerstvě upečené tradiční holandské vafle či tzv. ocelové sušenky, zároveň také nakládané sledě a pravý likér z partnerského města Třebové Vlaardingenu. To vše přitom budou servírovat dámy v tradičních vlaardingenských krojích. Během zabijačky na zámku vystoupí také dudák, člen Amsterdamského dudáckého sboru, se svou sólovou kreací.

Rudolticko-lanškrounská dráha slaví 125 let

12.05.2010
Železniční trať mezi Lanškrounem a Rudolticemi letos slaví 125 let od zahájení provozu. Výročí připomenou v sobotu 22. května zvláštní jízdy parního vlaku pořádané Chornickým železničním klubem.
Krátká trať spojující Lanškroun s nádražím v Rudolticích na olomoucko-pražské dráze byla budována v letech 1884 a 1885. Důvod jejího vzniku byl zcela praktický - rostoucí průmyslová výroba si žádala nádraží přímo ve městě. Dosud totiž průmyslníci a obchodníci využívali nádraží v Žichlínku a v Rudolticích, která leží na hlavní trati. Provoz na nové lokálce byl zahájen 1. července 1885.
Zahájení provozu si fandové železnice připomenou již příští sobotu, kdy bude vypraven parní vlak, jehož cestující nejenom že se svezou po jubilující trati, ale budou si také moci prohlédnout různá zákoutí na nákladovém nádraží v České Třebové. Nebude přitom chybět ani bufetový vůz a doprovod v historických uniformách. V Lanškrouně a v Rudolticích bude na pokladně k dispozici výroční razítko, v Lanškrouně pak budou také prodávány upomínkové předměty.
Jízdní řád oslav výročí trati:
7:20 Česká Třebová, odjezd ze 7. staniční koleje
7:28 odbočka Parník
7:31 Dlouhá Třebová
7:41 Ústí nad Orlicí, odtud v 8:15 odjezd
8:21 Ústí nad Orlicí, město
8:32 Dlouhá Třebová
8:35 odbočka Parník
8:58 Česká Třebová, příjezd k 7. staniční koleji, odtud odjezd v 9:20
9:34 odbočka Les
9:43 Třebovice v Čechách
9:59 Rudoltice v Čechách
10:07 Lanškroun, odtud odjezd v 10:50
10:58 Rudoltice v Čechách, odtud odjezd v 11:45
11:53 Lanškroun, odtud odjezd v 13:41
13:50 Rudoltice v Čechách
14:07 Třebovice v Čechách
14:20 Česká Třebová, příjezd k 7. staniční koleji.

Zábřeh se rozvlní v irských rytmech

12.05.2010
Strhující rytmus, nápadité kostýmy a vůbec skvělá atmosféra ostrova svatého Patrika čeká na všechny tancemilce i zvědavce v úterý 18. května v kulturním domě v Zábřehu.
S novým programem Fantasy of  Dance do Zábřehu totiž zavítá slovenská taneční skupina Merlin, která má na svém kontě od vzniku v roce 1994 řadu úspěchů v zahraničí a v uplynulých letech sklízela nadšené ovace také právě v Zábřehu.
Show skupiny Merlin, která je tradičně bohatě doplněna o efektní světla a velkolepou scénu, začíná v zábřežském kulturním domě příští úterý v 19 hodin. Poslední vstupenky lze ještě zakoupit v infocentru v Zábřehu nebo v prodejně Darka v Mohelnici.

Nová expozice třebovského zámku: štítky na hole

11.05.2010
Na zámku v Moravské Třebové byla otevřena první česká expozice historických štítků na turistickou hůl.
Celá vystavená sbírka obsahuje přes 1000 štítků na hůl ze sbírky pana Milana Blahy. Převážná část sbírky se datuje do meziválečného období a k vidění je zde mnoho unikátních štítků zobrazujících oblíbená turistická místa České republiky, která jsou dnes již zapomenuta, či přestavěna do modernější podoby. Část sbírky obsahuje i štítky slovenské a německé.
Expozice je umístěna v prodejně suvenýrů na zámku, hned vedle expozice středověké mučírny. Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma. Rádi vás přivítáme od úterý do neděle během turistické sezony na zámku.

Mikroregion Moravskotřebovsko a Jevíčsko má nový web

10.05.2010
Novou webovou prezentací se může pochlubit svazek obcí Mikroregion Moravskotřebovsko a Jevíčko. Nevzhledné staré a nepříliš aktualizované stránky nahradily nové, vzhledově a uživatelsky příjemnější.
Změny jsou znát hned na první pohled, kdy pozadí stránek místo oranžovo-okrové barvy tvoří fotky dvou významných památek svazku - jaroměřické kalvárie a moravskotřebovského zámku. Kromě představení jednotlivých obcí, jejich historie, lákadel a možností, která jsou převzata z původních webovek, nabízí nyní prezentace nově například mapu oblasti s vyznačenými cíly, přičemž po kliknutí na daný cíl či obec se zobrazí mimojiné GPS souřadnice místa.
Sekce Turistická nabídka obsahuje pečlivě roztříděné kulturní či historické cíle, také možnosti ubytování, stravování či koupání v regionu. Nechybí ani ikonky aktuálního počasí, náhodné tipy na výlet, kutlurní akce nebo také aktuality z celého svazku obcí - ty se ovšem zastavily v roce 2009, a jsou tak snad jediným slabším místem nových stránek.
Web mikroregionu Moravskotřebovsko a Jevíčsko najdete na adrese www.regionmtj.cz .

Městečko Trnávka ožije Trnfestem

05.05.2010
Již poosmé ožije Městečko Trnávka a hrad Cimburk divadelní přehlídkou Trnfest, která proběhne příští víkend, tedy ve dnech 14. a 15. května.
Páteční program bude určen pro dospělé. Festival zahájí v podvečer v kulturním domě vernisáž fotografií Jiřího Vysloužila, následovat ji bude hra Stydlivá kurva malohanáckého souboru Krok. Noc pak diváci budou moci přivítat s inscenací Divadla Líšeň Zlá hra aneb Domovní requiem.
Sobota naopak bude patřit dětem, dospělí se však nudit nebudou. Od 16 hodin jsou  v šapitó na Cimburku připraveny pohádky - nejprve Voříšková pohádka Hany Voříškové z Chocně, potom loutkové Tři zlaté vlasy děda Vševěda pražské divadelní společnosti Kejklíř a po 18. hodině Bajaja Matěje Šefrny a Hudebního divadla ze Svitav. Za nepříznivého počasí se pohádkové odpoledne přesouvá do kulturního domu.
Po dobu přehlídky samozřejmě nebude chybět občerstvení, v sobotu na Cimburku se děti budou moci vyřádit také na velké trampolíně.

V Dětřichově uctí památku obětí války

05.05.2010
Na Moravskotřebovsku se nezapomíná. K poctě obětí tábora-porodnice a k uctění památky obětí druhé světové války se 7. května v podvečer scházejí lidé z obce a okolí u dětřichovského památníku a 8. května je tradičně pořádán Dětřichovský memoriál, kterého se účastní lidé všech generací a především mládež.

Jedná se 35. ročník silničního běhu na 8,1 km z Dětřichova do Moravské Třebové. Start je v 10.00 hodin v Dětřichově. Součástí Dětřichovského memoriálu je také Malý Dětřichovský memoriál, který se koná na náměstí T.G. Masaryka v Moravské Třebové pro malé a starší děti.

Právě této generaci je v prvé řadě nutné ukazovat, co byl nacismus, aby se něco podobného už nikdy nemohlo opakovat. Poznání minulosti je nezbytné i proto, aby se mladí lidé dokázali orientovat v současnosti - ve shodě se slovy někdejšího amerického prezidenta Thomase Jeffersona: "Historie tím, že lidi zpravuje o minulosti, umožňuje jim soudit přítomnost."

V době druhé světové války nacisté odvlekli z okupovaných území Polska a zemí bývalého Sovětského na nucené práce do Říše tisíce mladých mužů a žen. Ti byli přiděleni také německým sedlákům a živnostníkům v zabraném českém pohraničí, které bylo zákonem z 21. listopadu 1938 sloučeno s nacistickou Říší. Zákonem z 25. března 1939 pak byla vytvořena Sudetská župa se třemi vládními obvody. V rámci jednoho z nich - vládního obvodu Opava - byl vytvořen správní obvod (tzv. landrát) také v Moravské Třebové, na jehož území se nacházela malá zemědělská obec Dětřichov osídlená německým obyvatelstvem. Zde byl v roce 1943 zřízen porodní tábor pro východní dělnice (tzv. Enbindungslager), jehož působnost zahrnovala celý obvod vládního prezidia v Opavě. Mladé ženy nasazené na práci, které otěhotněly, byly před porodem odvezeny do Dětřichova. Za dobu existence tábora zde zemřelo podle dochovaných pramenů celkem 206 dětí z celkového počtu 636 narozených. Jako nejčastější příčiny úmrtí byly uváděny žaludeční a střevní katar, životní slabost, zápal plic a průjem. Kromě dětí zemřelo v táboře také 14 dospělých, zejména na tuberkulózu.

V příspěvku jsou využity prameny, které shromáždil člen historicko-dokumentační komise Českého svazu bojovníků za svobodu ve Svitavách Jaroslav Gloser.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama