Archiv leden 2010

4. listopadu 2010 v 2:03 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných v lednu 2010

O výstavbě delfinária rozhodne nejspíše referendum

30.01.2010
S ambiciozním projektem přišli v půli ledna majitelé Zámečku u Lanškrouna. V areálu nedávno zrekonstruované věže dřívějšího Nového zámku chtějí vybudovat malý aquapark a delfinárium s hledištěm pro tisíc diváků, také malou zoo. Prostřednictvím letáku informovali o projektu obyvatele Rudoltic, nad kterými se Zámeček tyčí, a požádali zastupitelstvo obce o změnu územního plánu a souhlas s výstavbou.
Majitelé očekávají, že by vybudováním delfinária s mořským akváriem přitáhli do obce a na Zámecký vrch půl milionu návštěvníků, vzniklo by také několik desítek pracovních míst. Vedení obce si ale myslí, že by zábavní park měl vyrůst spíše ve větším městě s dobrou infrastrukturou, proto se rozhodlo nechat o osudu delfinária pod barokní věží hlasovat občany obce.
Ankety, která proběhla před týdnem, se zúčastnilo 151 respondentů, tj. 12 % všech oprávněných voličů v Rudolticích. S projektem souhlasilo 81 občanů, 70 jich bylo proti.
"Výsledek ankety není s ohledem na nízkou účast respondentů dostatečně silným mandátem pro to, aby zastupitelstvo obce mohlo rozhodnout bez svých občanů. Obec bude zcela určitě požadovat ještě před svým rozhodnutím minimálně jasné stanovení rozsahu celého projektu a také předložení studie dopadů na život v obci, životní prostředí, dopravní zatížení, infrastrukturu obce atd.," uvádí ve zprávě z ankety starostka Rudoltic Lenka Bártlová a pokračuje: "Autoři tohoto projektu jej sami označují pouze za ideu, která se nemusí ani v jimi prezentovaném rozsahu realizovat. Protože se jedná o natolik rozsáhlý projekt v tak malé obci jako jsou Rudoltice, a anketa v podstatě ukázala na to, že názory občanů jsou když ne vyrovnané, tak určitě rozdílné, budu trvat i přes nesouhlas autorů projektu na doložení studie dopadů na obec a případně na následném vyhlášení místního referenda."
Vhodným termínem se starostce jeví blížící se červnové parlamentní volby, a to zejména z důvodů minimalizace nákladů na uskutečnění referenda a také kvůli očekávané poměrně vysoké volební účasti.

Opatovské století ve fotografiích

27.01.2010
Stoletý úsek v historii Opatova, obce linoucí se podél silnice mezi Svitavami a Lanškrounem, mapuje výstava, jejíž vernisáž proběhla v místním kulturním domě v sobotu.
Autorky na expozici pracovaly celý rok. "Podařilo se nám sehnat asi dva a půl tisíce fotografií, nejstarší z nich, ze sbírek svitavského muzea, pochází z let okolo roku 1900," řekla pro Svitavský deník jedna z organizátorek Zuzana Křivková. Její kolegyně Jana Kovářová dodala: "Věříme, že se nám ozvou další lidé, kteří mají jiné fotografie. Uvítáme také pamětníky a informace od lidí, kteří tady už nebydlí."
Nyní mohou zájemci výstavu zhlédnout v opatovském kulturním domě, podle starosty Petra Kováře pak bude nastálo přesunuta na obecní úřad. Fotografie budou k prohlédnutí také na webových stránkách Opatova.

V závodu lidských spřežení zvítězily Znojemské vokurky

25.01.2010
O víkendu proběhl jeden z vrcholů festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů Welzlování, pořádaného každoročně na počest zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla. Závodu lidských čtyřspřeží se zúčastnilo sedm maskovaných týmů.
Nejvíce diváky neobvyklé podívané zaujalo spřežení Mlékodoj, maskované kravky s automatem na mléko coby musherem ("řidičem" saní). Tým se prý hlásil k odkazu Welzlovy rodiny, protože Welzlova matka prodávala na podloubí mléko.
Cenu za nejlepší masku si však odneslo spřežení Školská street, jeho členové bydlejí v zábřežské Školské ulici. Zaujali neckami s proviantem, který pocházel i ze stánků na náměstí. Na trati recesistického běhu se potkali dále s Kluky z plakátu nebo s Eskymáky.
Nejvýše na stupně vítězů z hromady sněhu vystoupaly Znojemské vokurky, tým motorkářů z jihomoravského Znojma. Ti se závodu účastnila již potřetí, každý rok také do Zábřehu dojedou na dvou kolech. Tentokrát si ale vyjet na cestu na motorce všichni netroufli, zato ale strávili noc v třeskutých mrazech ve stanech na louce za městem.
Na závěr závodu zazněl z úst moderátora fiktivní Welzlův dopis končící hádankou: "Vite, jak zjistite, že fakt mrzne fest? V zatáčce se vám zlomi pes."
Další z pozoruhodných akcí Welzlování - Welzlův kufr - proběhne 6. února.

Ivan Hlas zahraje při svíčkách

25.01.2010
Při svitu svíček vystoupí v sobotu 30. ledna ve svitavské Fabrice zpěvák a skladatel Ivan Hlas.
Autor známých hitů jako Na kolena, Malagelo nebo Aranka umí hula hop vystupuje od roku 2006 v komorní sestavě Ivan Hlas Tria spolu s Jaroslavem Olinem Nejezchlebem (violoncello) a Norbi Kovácsem (akustická kytara). V této sestavě také předloni vzniklo album Láska jako oliva, zatím poslední Hlasův studiový počin.
Svitavský koncert začíná v sobotu v 19 hodin, vstupné činí 150 korun.

Zábřežské náměstí ovládnou lidská spřežení

20.01.2010
Zábřeh, neděle 24. ledna, 14. hodina se blíží. Na Masarykově náměstí se shromažďují diváci, při startu se chystají na svoji trasu sáně. Napětí se vůbec nedá krájet, spíše se kouří od smějících se úst přítomných. Pak se ozve výstřel a sáně tažené maskovanými lidmi vyrazí na cestu. Každoroční festival cestovatelů a dobrodruhů Welzlování je právě ve své nejatraktivnější části.
"V některých ze šesti předchozích ročníků se závodníci museli vyrovnávat s absencí sněhové pokrývky. Letos naštěstí nedostatek sněhu asi nehrozí," říká Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní. V závodě přitom nejde o nejlepší dosažený čas, ale hlavně o recesi a zábavu, také o co nejoriginálnější masku. Závodníci se můžou hlásit až do 13 hodin v Galerii Tunklův dvorec.
Program je v neděli na náměstí připraven již od samého rána, na diváky recesistického klání tu čekají bohaté občerstvení se zabijačkovovými pochoutkami, možnost zastřílet si z luku či kuše nebo se projet na saních tažených klasickým psím spřežením. Vyhrávat bude country skupina Hubertus.
Jizda lidských spřežení patří k vrcholům festivalu, který připomíná zábřežského rodáka a cestovatele Jana Eskymo Welzla. Tradičně se koná na přelomu ledna a února a tvoří ho řada nejrůznějších akcí jako výstavy fotografií, besedy, přednášky nebo promítání cestopisných dokumentů.

Lyžaři mají pré

18.01.2010
Sněhová nadílka, která zasypala region v uplynulých dnech, sice způsobuje nemálo problémů na dopravních cestách, ovšem děti a lyžaři z ní určitě mají radost.
Například ve Svitavách mohou ti méně nároční či rodiče s dětmi vyrazit na sportovní areál za gymnáziem, kde je pro ně připravena dvoukilometrová běžecká trasa, na atletickém oválu  jsou dvě stopy vedle sebe. Areál gymnázia je volně přístupný.
V okolí města jsou pak protaženy tři běžecké trasy, výchozími místy pro ně jsou zimní stadion nebo rybník Rosnička. Mapka tras zde. Běžkaři také mohou využít tras kolem Kozlova u České Třebové nebo si vyjet dle vlastního uvážení v okolí Moravské Třebové.
Sjezdaři si přijdou na své například na Pastvinách v Radiměři. Zdejší sjezdovka hlásí ideální podmínky, leží tam 40 cm sněhu. Pro lyžaře je areál otevřen ve všední dny od 15 do 19 hodin, o víkendu už od 9 hodin do večera.
Vynikající podmínky mají také ve Výprachticích na Lanškrounsku, vlek je v provozu od pátku. Na téměř čtyřistametrové sjezdovce ležel  20 - 30 cm přírodního sněhu, přes víkend další připadl. Naplno funguje také nedaleké, známé středisko v Čenkovicích, kde leží půl metru sněhové pokrývky, kombinace přírodního a technického sněhu. V okolí je pak protaženo na 40 km běžeckých tratí pod Suchým vrchem a Bukovou horou.

V Lanškrouně vystavují dětské kočárky

18.01.2010
Více než šedesát historických kočárků si mohou až do 25. dubna prohlédnout návštěvníci lanškrounského Městského muzea.
Vernisáž výstavy ze sbírky Miloslavy Šormové proběhla v sobotu 16. ledna, stylově během ní zazpíval pěvecký sbor předškolních dětí Motýlek.
Expozice nazvaná jednoduše "Historické kočárky" mapuje stoletý vývoj kočárků od roku 1880 do nedávné minulosti, tedy od nejstarších proutěných až po téměř současné moderní "dětská vozítka". Nejde však jen o kočárky, ve kterých maminky vozí své děti, ale návštěvníci si mohou prohlédnout také několik kočárků pro panenky. Na výstavě nechybí ani množství dalších materiálů jako ukázky soudobých oděvů, nezbytné doplňky nebo řada fotografií.
Miloslava Šormová, která muzeu exponáty propůjčila, kočárky začala sbírat před více než dvaceti lety. Co ji k tomuto koníčku vedlo, prozradilo u příležitosti své první výstavy, v roce 2004 v Roztokách u Prahy: "Fotografie kočárku z mého dětství, ve kterém se blaženě usmívám, a jiná s kočárkem pro panenku mě inspirovaly k jejich dlouholetému hledání, které vyústilo v  tuto početnou sbírku." Od této výstavy pak kočárky putují po muzeích a výstavních síních celé republiky a mnohým připomínají nenávratně uplynulá léta.

Plesová sezona je v plném proudu

15.01.2010
Sotva jsme se otřepali ze silvestrovských oslav, již je v plném proudu plesová sezona. Kde se jaká společenská akce na Hřebečsku do konce ledna koná, zjistíte v našem přehledu. Věříme však, že přehled není úplný, a proto budete-li vědět o nějakém dalším plesu, bálu či karnevalu, můžete nám v komentáři pod seznamem zanechat datum a místo konání a oficiální název akce.
red
Březová nad Svitavou
16. 1. KD Březová n. Svitavou - Ples motoristů
29. 1. KD Březová n. Svitavou - XI. Městský ples
Lanškroun
15. 1. Žichlínek - Myslivecký ples
15. 1. Společenský dům Lanškroun - Maturitní ples 8.A Gymnázia Lanškroun
16. 1. Zámeček Tatenice - Společenský ples
22. 1. Společenský dům Lanškroun - Maturitní ples 4.C SZeŠ Lanškroun
22. 1. Žichlínek - Sportovní ples
23. 1. Hostinec Dolní Třešňovec - Hasičský bál
23. 1. Horní Čermná - Myslivecký ples
30. 1. Sál zámku Lanškroun - Večerníkový maškarní karneval
30. 1. Žichlínek - Lidový bál
Mohelnice
16. 1. MKS Mohelnice - Ples Cechovních mažoretek
22. 1. MKS Mohelnice - Nadační fond SPŠE Mohelnice
Moravská Třebová
16. 1. KD Boršov - XXVIII. Zahrádkářský ples
29. 1. Dvorana muzea Moravská Třebová - V. Městský bál
30. 1. Sál Na Písku Moravská Třebová - XIX. Společenský ples ČSSD
30. 1. Sokolovna Staré Město - Společenský ples
30. 1. KD Městečko Trnávka - Společenský ples
30. 1. Mladějov na Moravě - Sousedský bál
Svitavy
16. 1. KD Vendolí - Ples dobrovolných hasičů
16. 1. Rozhraní - Hasičský ples
22. 1. Fabrika Svitavy - Maturitní ples 4.B Gymnázia Svitavy
23. 1. Pomezí - Ples
23. 1. Radiměř - Ples TJ Radiměř
23. 1. Fabrika Svitavy - Zálesácký ples
29. 1. Fabrika Svitavy - Maturitní ples SZŠ Svitavy
29. 1. Rychta Janov - Obecní ples
Zábřeh
15. 1. Katolický dům Zábřeh - 8. mezinárodní sportovní ples
16. 1. Sokolovna Leština - XVII. společenský ples MO STP Zábřeh
22. 1. Katolický dům Zábřeh - Okresní lidový ples
22. 1. KD Zábřeh - Riflový bál
23. 1. Katolický dům Zábřeh - Dětský maškarní karneval
29. 1. Katolický dům Zábřeh - Hasičský ples
30. 1. Katolický dům Zábřeh - Maturitní ples VOŠ a SŠ automobilní Zábřeh

Tříkrálová sbírka pomůže také Haiti

14.01.2010
Letošní, jubilejní desátá Tříkrálová sbírka, kterou od roku 2001 pořádá v celé České republice Charita ČR, už zná své letošní výsledky.
Přestože si domácnosti v lecčem "utahují opasky", například ve Svitavách po rozpečetění kasiček napočítali o třicet tisíc korun více jak vloni. Koledníci ve městě a v jeho okolí vybrali přes 311 tisíc korun. O osm tisíc více než v roce 2009 se vybralo také v Lanškrouně, výtěžek zde činil necelých 110 tisíc. V Zábřehu králové vykoledovali přes 180 tisíc, v Moravské Třebové 162 tisíc korun, v Mohelnici pak 87 500 korun. 
Prostředky vybrané v rámci Tříkrálové sbírky jsou tradičně rozdělovány na pomoc nemocným, handicapovaným občanům, matkám s dětmi a dalším sociálně potřebným skupinám lidí. Část výtěžku jde pravidelně také jako humanitární pomoc do zahraničí.
Pracovníci Charity tak rychle reagovali na zprávy o katastrofickém zemětřesení na Haiti. Například Charita Svitavy uvolnila z vybrané sumy Tříkrálové sbírky padesát tisíc korun, jak informovala její ředitelka Blanka Homolová Svitavský deník. Arcidiecézní charita Olomouc, kam svitavská charita patří, pak organizuje humanitární pomoc přímo na postiženém místě.
Pomoci může kdokoliv, stačí jen zaslat peněžní příspěvek na účet olomoucké charity
35-1868350237/0100, VS 99999
nebo zaslat dárcovskou sms ve tvaru
DMS HAITI na číslo 87777
O možnosti případné materiální pomoci se informujte na místních pobočkách Charity v daném městě.

Českomoravské pomezí míří na veletrh

13.01.2010
V rámci sdružení obcí a měst dřívějších okresů Svitavy a Ústí nad Orlicí Českomoravské pomezí se budou na největším veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně prezentovat také obce Hřebečska. Veletrh na brněnském výstavišti začíná již zítra a potrvá až do neděle 17 ledna. 
Pro jednotlivé radnice je tato společná prezentace přínosem hlavně z hlediska ušetřených nákladů. Na stánku Českomoravského pomezí v pavilonu P se mohou zájemci leccos dozvědět o historii regionu, o jeho současných lákadlech a možnostech, k dispozici budou mít také nové propagační materiály. Samostatně se na Regiontour představí také město Zábřeh a jeho okolí.
Veletrh však nenabídne pouze prezentace měst a krajů České republiky, na návštěvníky také čekají nejrůznější materiály týkající se známých i méně známých turistických destinací světa, pokřtěn bude mimojiné nový kalendář Památky UNESCO výtvarně 2010. Dále jsou připraveny také četné tiskové konference, debaty nebo workshopy, vyhlášena bude králova regionů ČR a SR Region Regina 2010.
Brány veletrhu Regiontour 2010 v Brně se otevřou ve čtvrtek 14. ledna po desáté hodině dopoledne, výstaviště bude až do soboty přístupné do 18 hodin, v neděli pouze do 16 hodin.  Celodenní vstupenka stojí 80 Kč, zlevněná na sobotu a neděli 40 Kč, senioři zaplatí v neděli za vstupenku 10 korun.

Zábřeh má nový web

07.01.2010
Dosud jste při napsání webové adresy www.zabreh.cz otevřeli nepříliš vzhledný a zastaralý rozcestník, který vás v jednotlivých sekcích odkazoval na další podstránky (městský úřad, turistické informace apod.) v podobném provedení.
Nyní je už tento rozcestník minulostí. Město Zábřeh do nového roku vstoupilo s novou webovou prezentací. Ta je provedena v moderním dynamickém designu, laděna do modré barvy. Z menu úvodní stránky se bez problémů dostanete tam, kam potřebujete - na informace o městě, o městském úřadě či na přehled kulturních akcí ve městě, také se můžete prostřednictvím přenosu z městských kamer podívat, jaká je doprava například na náměstí Osvobození.

Třebová brojí proti veřejnému pití alkoholu

02.01.2010
Z ulic v centru Moravské Třebové by měl zmizet alkohol. Od Nového roku totiž ve městě platí vyhláška, která požívání alkoholu na veřejných prostranstvích zakazuje. Podobnou vyhlášku už má od loňského května město Zábřeh.
Protialkoholní vyhlášku zastupitelé schválili koncem října. "Cílem je zamezit určitým skupinám osob budit svým chováním veřejné pohoršení na vybraných lokalitách ve městě. Vyhláška má přispět k tomu, abychom mohli chránit slušné a spořádané občany, turisty, ale zejména naše děti a mládež," sdělil místostarosta města Miloš Izák.
Těmi vybranými lokalitami se rozumí ulice v centru města a parky, ty totiž patří dlouhodobě k oblíbeným místům popíjející mládeže a bezdomovců. Ve zhoršeném počasí se pak tito schovávají třeba do budovy autobusového nádraží. Městská policie dále bude kontrolovat také Křížový vrch, okolí škol, zdravotnických zařízení a zastávek hromadné dopravy.
Strážníci mohou "popíječe" potrestat na místě blokovou pokutou 1000 Kč, ve správním řízení se trest může vyšplhat až na 30 tisíc korun. Oslavy příchodu nového roku nebo posezení na zahrádkách restaurací jsou z vyhlášky vyjmuty. Nakolik bude vyhláška účinná, se projeví hlavně během turistické sezony.

PF 2010

18.12.2009
Vážení čtenáři,
rád bych vám popřál co možná nejkrásnější Vánoce a šťastný vstup do roku 2010. Jak se říká, snad bude lepší než ten končící ...
Rozhodně ale bude v příštím roce tento web plnější, však na tom také usilovně pracuji. Postupně prochází změnami sekce Hřebečsko, ve které již brzy naleznete základní informace o všech městech historického Hřebečska. Již nyní tam najdete historickou mapu oblasti a také její symboly jako znak či hymnu.
Brzy se také začne plnit sekce Na výlet, jako první se zde objeví seznam a stručné info o všech hradech, zámcích a zříceninách na historickém území hřebečského jazykového ostrova. A v plánu jsou také zajímavosti z muzeí či přírodní zajímavosti. A samozřejmě nebudou chybět ani důležité aktuality z regionu, nejen z kultury, jak tomu bylo doposud. Zkrátka a dobře, zatím hledím do nového roku jako optimista. Zkuste to také!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama