Archiv říjen 2009

4. listopadu 2010 v 1:57 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných v říjnu 2009

Změny na webu

31.10.2009
Od konce letošního června fungoval web hlavně jako kulturní zpravodaj pro města Svitavy a Moravská Třebová a jejich okolí, neboť informovanost hlavně o kulturních akcích nepořadaných městskými kulturními službami nebyla zrovna ideální. Bohužel ani tento web tvořený a plněný jedinou osobou, občas postrádal aktuálnosti.
Proto se do konce tohoto roku web hrebecsko.estranky.cz promění obsahově na web publicisticko-turistického zaměření orientující se na historické Hřebečsko,  tzv. hřebečský jazykový ostrov, kde výrazně převládalo v důsledku kolonizačních středověkých snah obyvatelstvo německé nad českým a moravským. Jednotné prezentace Hřebečska, tzn. okolí měst Svitavy, Moravská Třebová, Lanškroun, Zábřeh a Mohelnice, existují povětšinou z daných historických důvodů pouze v němčině, po odsunu německých obyvatel po druhé světové válce byla tato oblast administrativně rozparcelována do několika jiných celků, čímž byla také potlačena historici tvořená soudržnost oblasti.
Nově tedy na webu budete nacházet útržky z historie, zajímavosti z regionu, turistické tipy, v omezené míře také aktuální zpravodajství, a to nejen z oblasti kultury. Prozatím však prosím o trpělivost, přece jen za webem stojí jediný člověk, který ho tvoří ve volném čase ...

No Name rozbalí ve Fabrice své hity

28.10.2009
O slovenské pop-rockové formaci No Name se v Česku začalo více mluvit v souvislosti se singly Žily a Ty a tvoja sestra. To bylo v roce 2000. Nyní, o devět let později, patří No Name k největším slovenským hudebním exportům a zrovna letos na podzim rekapitulují svoji dosavadní kariéru. Ve vlaku na trase Košice - Praha pokřtili 8. října desku Best of a následně vyjeli na turné k její propagaci.
Jednou ze zastávek turné jsou také Svitavy, No Name na podiu Fabriky zahrají průřez svými největšími hity poslední říjnový den, tedy v sobotu 31. října. Role předkapely se, jako na celém turné, ujme parta Pozdní sběr. Koncert ve Fabrice začíná v 19:30, lístky na něj jsou k mání za 250 korun v tradičních předprodejích, na místě budou za 300 korun.

Zámek se loučí se sezonou květinami

25.10.2009
Turistická sezona končí a mnohé hrady a zámky se v těchto dnech připravují na "zimní spánek", který spočívá hlavně v úklidu, opravách, bilancování sezony uplynulé a příprava na sezonu novou.
Moravskotřebovský zámek není výjimkou, poslední letošní prohlídky jeho prostor se středověkou mučírnou či alchymistickou laboratoří mohou návštěvníci absolvovat na státní svátek 17. listopadu odpoledne. Do poloviny listopadu, přesněji do 13., také trvá v renesančních kulisách výstava Zámek v květech. Barevné rozloučení s letošní sezonou připravili studenti Střední zahradnické školy v Litomyšli. Výstava nevšedních podzimních květinových je přístupná denně od 10 do 16 hodin, vstupné činí 20 korun.

Fabriku ovládne bigbít

22.10.2009
Za málo peněz spusta muziky. Tak nějak by se dal jednoduše chrakterizovat Bigbítový večírek, který na tuto sobotu připravily Kulturní služby města Svitavy. Fabriku ovládnou kapely především ze Svitav, ale také z blízkého okolí.
Během večírku se publiku představí celkem osmička kapel, jejichž jména Svitavským budou určitě něco říkat, protože se poměrně často objevují na městských slavnostech a podobných akcích. Jakto bilo?! je artrocková parta zkušených moravskotřebovských muzikantů, Heavy Wings jsou mladá kapela z Koclířova, která se snaží plout na podobné vlně. Hypnotic Face, svitavská metalová úderka, vydává svá CD také mimo Česko. Bez limitu jsou na svitavské scéně letošními nováčky, zato Kowalski, Irma, Apropo nebo Do větru ke Svitavám a okolí už nějaký ten pátek patří.
Bigbítový večírek začíná ve Fabrice v sobotu 24. října po 18. hodině. Vstupné činí pouhých 50 korun.

Wohnout přivezou Karton veverek

19.10.2009
Karton veverek pražské rockové kapely bylo první, které v Česku vyšlo dosud nevídaným způsobem, a sice digitálně ke stažení za posluchačem určenou cenu, což mnohé samozřejmě potěšilo, ovšem na druhou stranu u některých vyvolalo rozpaky, které ještě umocnil obsah alba, protože Wohnout přišli s novým zvukem a novými aranžemi. Charakteristické rysy wohnoutí tvorby ale zůstaly zachovány.
Wohnout nyní opět kočují s poslední deskou, která si nakonec nevedla prodejně tak špatně, jak někteří předvídali, a s průřezem svými starými hitovkami z předchozích desek - o Sejko-Nopí, Banány, Vrátnýho nebo Muflona návštěvníci moravskotřebovského koncertu jistě nepřijdou, a navíc se přesvědčí o tom, že nové písně nejsou zas tak jiné.
Jako předkapelu si Wohnout vybrali rockovou formaci Matahari, jíž vévodí hlas Žántí, a chybět nebude ani populární taneční duo Egon, což jsou ve skutečnosti basák Jirka Zemánek a bubeník Fenek Steiner, kteří spolu s bratry Homolovými tvoří skupinu Wohnout.
Koncert v Duku Duku proběhne v pátek 23. října, vstupné je 150 Kč.

Klicperovo divadlo uvede ve Fabrice Havlovo Odcházení

12.10.2009
Václav Havel je znám především jako prezident, státník, jenž byl jedním z čelných představitelů sametové revoluce před dvaceti lety, jako uznávaná osobnost světové politické scény 90. let.

Neméně důležitá je ovšem i jeho dramatická tvorba, politikou, duchem doby, ve které vznikala, protknutá. Hry jako Zahradní slavnost, Audience nebo Vernisáž, částečně autobiografické, ale hlavně o problémech moci, byrokracie a její aroganci k prostému člověku, doplnilo v nedávné době Odcházení, Havlův zatím poslední dramatický počin, který napsal poté, co opustil křeslo prezidenta České republiky, což je také hlavním motivem hry, stejně jako kritický pohled na současné dění v zemi.
Do Svitav přivezou Havlovu hru herci Klicperova divadla Hradec Králové. Jejich představení začíná ve Fabrice ve čtvrtek 15. října od 19 hodin. Vstupné činí 200 korun, lístky je možné zakoupit v recepci Fabriky či v obvyklých svitavských předprodejích.

Vyražte pouštět draka

11.10.2009
Podzim je tu a s ním jakoby se roztrhl pytel s draky na obloze. Počasí jim poměrně přeje, a tak není divu, že kalendáře akcí škol či domovů dětí a mládeže se zaplňují jediným slovem - drakiáda.
Jen ve Svitavách se v následujícím týdnu konají dvě, obě ve středu, obě od 14 hodin. Jednu pořádá lačnovská základní škola, druhou svitavské DDM. V sobotu se zase draci organizovaně vznesou nad Březovou - drakiáda na Špitálském poli začíná taktéž ve 14 hodin, na místě bude probíhat ještě doprovodný program plný soutěží pro děti.
Nemusíte však nutně měřit síly svého draka s ostatními, stačí jen nesedět doma a chytit ten správný vítr. Vždyť podzim teprve začal. Máte už svého draka?

Tento týden patří knihovnám

05.10.2009
Knihovny odnepaměti platí za významné kulturní organizace, které využívá k cestě za poznáním či zábavou široká veřejnost. Pravidelný návštěvník tedy jistě ví, že od 5. do 11. října probíhá Týden knihoven. 
Ti ostatní to zjistí, už jen třeba v tom, že v obou největších knihovnách na Hřebečsku, tedy v Městské knihovně ve Svitavách a Městské knihovně Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové, je Týden knihoven tradičně spojen s poplatkovou amnestií, což zpravidla znamená bezplatnou registraci nových čtenářů, prominutí upomínek či připojení na internet zdarma.
Letos se Týden knihoven koná v Česku již potřinácté, tentokrát na téma Knihovna mého srdce, což je variací na jméno právě vrcholící ankety Kniha mého srdce, kde čtenáři vybírají tu nej - knihu. Týden knihoven tak tedy přinese třeba čtení nejen z dětských knih (VŘSČ - Velké říjnové společné čtení), zajímavé besedy a přednášky a v Moravské Třebové také lampionový průvod. Bylo by hloupé tento týden do té své knihovny nevyrazit.

Fabrika u veřejnosti uspěla

04.10.2009
Svitavské multifunkční centrum Fabrika skončilo v anketě Stavba roku 2009, potažmo v její části pro laickou veřejnost, na skvělém druhém místě s 3157 hlasy. První místo obsadila atypická novostavba rodinného domu v podhůří Beskyd nazvaná The Bird (4049 hlasů).
Dílo architekta Romana Svojanovského mimo úspěch u veřejnosti ještě získala Cenu předsedy Senátu ČR jako stavba, "jež slouží veřejnému zájmu, jako vzdělávací a kulturní centrum, přitom zhodnocuje nevyužitou stavbu průmyslovou na objekt s velmi dobrou funkční a estetickou hodnotou."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama