Archiv říjen 2010

4. listopadu 2010 v 10:47 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných na www.hrebecsko.estranky.cz v říjnu 201031. 10. 2010
Hřebečsko - Na webu časopisu Remix Národního institutu dětí a mládeže vyšel článek o Hřebečsku coby také součásti dnešního Olomouckého kraje, mimojiné srovnávající Hřebečsko a Hanou. Článek si můžete přečíst zde: http://remix.nicm.cz/hrebecsko-nemecky-ostrov-v-olomouckem-kraji/.

29. 10. 2010
Bělá nad Svitavou - Ve vsi nedaleko Brněnce na dnešní podvečer připravili malou halloweenskou tvořivou dílnu. Zájemci mohou kolem 16. hodiny zavítat do společenského centra, kde se budou dlabat dýně a vyrábět halloweenské girlandy. Za příznivého počasí Halloweenský podvečer vyvrcholí táborák pod lipami.

Třebovice v Čechách - Třebovický sbor dobrovolných hasičů zve zítra, tedy v sobotu 30. října, všechny divadlomilce do kulturního domu. Od 19:30 zde sehraje Divadlo ve středu inscenaci Amant, která vypráví o starostlivé matce, která hledá pro svoji dceru co nejvýhodnější sňatek. Vstupné na divadlo činí 50 Kč.

28. 10. 2010
Zábřeh - Příznivci zábřežských kapel se mají na co těšit. V pátek 29. října totiž proběhne v místním kulturním domě jejich přehlídka pod názvem Zábřeh Music Party, během které vystoupí osm kapel napříč hudebními žánry, jako 380V, What's Happening, VKV, Fine Day for Die, Kdo má čas nebo Trubadoors. Začíná se v 18 hodin, vstupné do 20 hodin je 40 korun, poté 70 Kč.

27. 10. 2010
Moravská Třebová - Procházíte-li se rádi podzimní krajinou a zároveň rádi fotografujete, můžete se nyní zapojit do fotosoutěže permoníka Huga a spojit příjemné s užitečným. Hlavní cenou soutěže Dějuplné Hřebečsko je digitální HD kamera. Téma pro snímky není nijak zvlášť omezeno, jedinou podmínkou pro jejich obsah je původ na Hřebečských důlních stezkách. Vyfotit tedy můžete přírodu, stavby, pozůstatky těžby či cokoliv, co vám na stezkách "padne do oka". Fotografie o minimálním rozměru 13x19 pak spolu s vaším jménem a poštovní adresou a dalším kontaktem stačí do 30. listopadu poslat na adresu: Permoník Hugo, Městský úřad Moravská Třebová, nám. T. G. Masaryka 29, 571 01. O termínu a místě vyhodnocení došlých snímků se účastníci dozvědí z prosincového radničního zpravodaje.

26. 10. 2010

Muzlov - Muzlovskou kapli posvětil misionář. Článek čtěte na webu Svitavského deníku.

Zábřeh - Do dámské divadelní šatny coby tajemného a vzrušujícího místa, kde se všechno určuje a probírá, zavede ve čtvrtek 28. října diváky v zábřežském kulturním domě Arnošt Goldflam prostřednictvím své hry Dámská šatna. Goldflam tuto komedii napsal jako poklonu herečkám, zároveň ale také jako průvodce po intimním místě za oponou, kam publikum nevidí, ale vidět by chtělo. V hlavních rolích inscenace se představí Jana Krausová, Gabriela Vránová, Zdeňka Žádníková-Volencová a Kristýna Nováková (případně alternující Adéla Kačerová). Představení začíná v 19 hodin, vstupné činí 220/250 korun.

Moravská Třebová - Hudební klub Duku Duku v Moravské Třebové bude v pátek patřit oblíbenému stylu ska, který na české scéně již rovných dvacet let reprezentuje kapela Sto zvířat. Skupina vznikla v roce 1990 ze studentského rock'n'roll bandu a již v následujícím roce vypustila do světa čtyřpísňové EP, dlouhohrající debut nazvaný jednoduše Sto zvířat přišel v roce 1993.  Dnes patří k nejznámějším zástupcům české ska a reggae scény, mezi její největší hity patří písně Škola a Nikdy nic nebylo. Koncert začíná v pátek 29. října po 20. hodině, pódium pro Sto zvířat předehřejí litomyšlští Psiskapsy. Vstupné činí 180 korun.

25. 10. 2010

Svitavy - Svitavy se v tomto týdnou stanou na čtyři dny městem zasvěceným amatérskému divadlu. Mezi 27. a 30. říjnem tu proběhne tradiční podzimní setkání divadel zvané POSED.Zahajovací večer nesoutěžní přehlídky proběhne v sále multifunkčního centra Fabrika.V předvečer Dne vzniku Československé republiky tu odehraje svitavský ochotnický spolek Zaklep hru Jiřího Janků Narozen 28. října, po skončení představení vypukne ples, který se bude hemžit dobovými kostýmy a hudbou právě z 20. a 30. let minulého století. Samozřejmě nebude chybět ani bohatá tombola. Vstupné na ples činí 100 korun. Ve čtvrtek se POSED přemístí do Divadla Trám, kde se do soboty představí například soubor Dramatické školičky Svitavy, francouzský spolek Bas les Pattes nebo Skupina Červeného trpaslíka alias SKUČET, která vzdá hold oblíbenému seriálu. Večery v Trámu začínají v 18 hodin.

Zábřeh - Na mistrovství ČR ve znalosti Bible vyhrál tým ze Zábřeha. V soutěži se utkalo patnáct týmů z dvanácti různých církví, mezi nimi i týmy z Nizozemí nebo Slovenska. V prvním kole musely týmy v časovém limitu zodpovědět sedmdesát otázek z Písma svatého, ty nejlepší se probojovaly do finále, kde soutěžily v hledání zadaného verše v Bibli. Zvítězil tým sboru Apoštolské církve ze Zábřeha ve složení Lenka, Dana a Kateřina Pohankovy a Zdeněk Klimeš.

24. 10. 2010

Moravská Třebová - Na výstavě věnované stavebnici Merkur na moravskotřebovském zámku je k vidění i rozhledna Strážný vrch, která je součástí projektu Hřebečských důlních stezek, oficiálně otevřených na Hřebečovském hřbetu letos v červenci. Rozhlednu z kultovní stavebnice postavil její velký propagátor Jiří Mládek. Podívat se na fotografie modelu rozhledny můžete na webu Svitavského deníku, "naživo" si ho na zámku v Moravské Třebové můžete prohlédnout s dalšími modely až do 3. prosince. Vstupné na výstavu činí 20 korun, snížené pro studenty a seniory 10 korun.

21. 10. 2010

Brněnec - Do Lidového domu v Moravské Chrastové, na prkna, kde běžně zkoušejí ochotníci zdejšího souboru Eduarda Vojana, zavítá v sobotu 23. října divadelní soubor Vicena z Ústí nad Orlicí se svojí inscenací Moliérovy komedie Zdravý nemocný. Představení začíná v 19 hodin.

Radiměř - Kostel sv. Anny v Radiměři rozezní v sobotu 23. října společný koncert pěveckých sborů Festivia Chorus z Velké Lhoty na Vysočině a Radiměřského komorního sboru. Během koncert zazní jak díla klasické hudby, tak i lidové a populární písně či spirituály, při nichž dojde i na africké bubny džembe. Koncert začíná v 18 hodin, vstupné je dobrovolné.

Svitavy - Dnešním podvečerem startuje v Městském muzeu ve Svitavách cyklus přednášek o regionální historii, který povede svitavský historik Radoslav Fikejz, mimojiné autor textů v nedávno vydané knize Zmizelá Morava: Svitavy či spoluautor Kroniky města Svitavy, která vyšla v roce 2006. Úvodní část cyklu se bude věnovat osídlování krajiny na česko-moravském pomezí a také nejstarším okamžikům samotného města Svitavy.Přednáška bude doplněna projekcí historických fotografií a dalších dokumentů. Začíná se v 18 hodin.

20. 10. 2010

Moravská Třebová - Již potřetí zavítá zítra do Moravské Třebové Toulavá kamera České televize. Tentokrát se její hledáček zaměří na Hřebečské důlní stezky a průvodcem jí bude živý permoník Hugo,známý jako kreslená postavička z informačních panelů na stezkách. V minulosti štáb České televize navštívil již dvakrát zdejší zámek, a to kvůli expozicím mučírny a alchymistické laboratoře. Předchozí reportáže Toulavé kamery z Moravské Třebové můžete zhlédnout zde: Středověká mučírna, Alchymistická laboratoř.

Mohelnice - U příležitosti blížícího se státního svátku - výročí vyhlášení samostatné Československé republiky - projde v sobotu 23. října Mohelnicí za doprovodu dechové hudby lampionový průvod, kterývyjde v 19 hodin od jídelny Základní školy Mlýnská, jeho cílem budou městské sady, kde je od půl osmé připravena ohňová show. Průvodu bude předcházet dopolední kulturní program v Městském kulturním středisku.

18. 10. 2010

Lanškroun - Cesty kolem lanškrounských rybníků září novotou. Všechny úpravy sice budou dokončené do konce listopadu, již nyní ale na pěší či cyklisty čekají opravené trasy s pevným a rovným povrchem mezi hrází Olšového rybníka a Eduardovým pramenem, taktéž na trase od Slunečného rybníka k silnici na Jakubovice. Zpevnění cest vyšlo na 350 tisíc, celkové náklady na revitalizaci lesních tras okolo rybníků však budou ještě vyšší, protože obnovou prošel také Eduardův pramen s posezením.

Moravská Třebová - Výstavu, která potěší především chlapce a jejich otce, otevře v pátek 22. října v 17 hodin vernisáží zámecká galerie v Moravské Třebové. Exponáty totiž budou sestavené z oblíbené stavebnice Merkur. Výstavu věnovanou této legendární kovové stavebnice pořádá galerie ve spolupráci s propagátorem Merkuru Jiřím Mládkem.Navštívit ji zájemci mohou až do 3. prosince, a to v říjnu mimo pondělí od 10 do 16 hodin, v listopadu a v prosinci od úterý do pátku od 10 do 16 hodin a o sobotách od 12 do 16 hodin. Vstupné činí 20 korun, pro studenty, děti a seniory 10 korun.

17. 10. 2010

Zábřeh - Ulice města zaplní šifry a jejich luštitelé. Hru s názvem Uchem jehly v sobotu 23. října pořádá 41. přední hlídka Royal Rangers. Princip je jednoduchý - každá šifra, kterou účastník vyluští, udá místo, na kterém se nachází šifra další. Vítězem se stane ten, kdo projde asi 15-20 km dlouhou trasu v nejkratším čase. Informace jsou k dispozici i na http://uchem-jehly.blog.cz.

14. 10. 2010

Svitavy - Za tancem a poslechem mohou fanoušci dechovky vyrazit na 17. hodinu do svitavské Fabriky, kde je pro ně připraveno již tradiční taneční večer s názvem Na muzice ve Fabrice. To kinokavárnou Galaxie bude později znít v rámci koncertní série Hudební kavárna poněkud jiná hudba - milovníkům rocku se zde představí svitavské kapely Hypnotic Face, metalisti sklízející úspěchy i v zahraničí, a No Joy, nováčci na místní hudební scéně. Vstupné do Fabriky na muziku činí 50 korun, do kinokavárny je vstupné dobrovolné.

Moravská Třebová - V pátek večer ožije také pódium moravskotřebovského klubu Duku Duku, kde "rozjedou" svá punková vystoupení kapely NVÚ, matadoři českého punku, desetiletí existence slavící The Fialky, brněnečtí Vision Days a olomoučtí Zatrest. Vstupné do Duku Duku je rovných 100 korun.

13. 10. 2010

Mohelnice - Milovníci klasičtější hudby, než je ta prezentovaná médii, si na přelomu týdne přijdou v Mohelnici na své. Nejprve mohou v neděli zavítat do kostela sv. Tomáše z Canterbury,  kde od 18 hodin budou na programuskladby Františka Xavera Brixi, Franze Schuberta a Jiřího Temla v podání mohelnického komorního orchestru Collegium Musicum, taktéž místního pěveckého sboru Carmen, zábřežského Chrámového sboru od sv. Bartoloměje a sólistů. Vstupné do kostela je 50 Kč pro veřejnost, děti a žáci ZUŠ mají vstup zdarma. Následující den se v sále ZUŠ představí komorní trio Guarneri Trio Prague ve složení housle - klavír - violoncello. Během večera zazní skladby Ludviga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Vstupné je taktéž 50 korun.

Zábřeh - Hudební lahůdku připravila pro návštěvníky Zábřežská kulturní na sobotu 16. října, kdy ve velkém sále kulturního domu vystoupí skupina Asonance. Ta funguje už od roku 1976 a věnuje se moderní interpretaci irských a skotských lidových písní a instrumentálních skladeb. Koncert začíná v 19 hodin, vstupenky v předprodeji stojí 140 Kč, na místě o třicet více.

11. 10. 2010

Svitavy - I po více než šedesáti letech po odsunu z regionu se někteří rodáci, nyní převážně němečtí občané, stále zajímají o dění v jejich rodném místě. Svitavské radnici se například nedávno jeden z nich ozval kvůli stavu lánské kaple sv. Anny."Podle muže chátrá. I když to prý není památka, má zájem na tom, aby se kaplička opravila," uvedl pro Svitavský deník Jiří Petr, vedoucí odboru školství a kultury radnice. Na opravu chce muž věnovat dva tisíce euro.

8. 10. 2010

Zábřeh - Dnešní večer bude v Zábřehu patřit 7. ročníku festivalu Jazz in Hall, který začíná v 19 hodin v tenisové hale v Sokolské ulici. Jako hlavní hvězda se představí populární zpěvačka Lenka Dusilová se svým multižánrovým projektem Eternal Seekers, který dále tvoří skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková a alternativní kvarteto Clarinet Factory.Kromě nich vystoupí také kytarista Petr Zelenka s Projektem Z, olomoucký Big band Žerotín a domácí Moravia big band. Vstupenky na jazzový večer v hale lze zakoupit za 190 Kč v předprodeji například v zábřežském infocentru nebo mohelnické prodejně Darka, na místě budou za 240 korun.

7. 10. 2010

Lanškroun - Hned dvě nové expozice zpřístupní v sobotu 9. října veřejnosti Městské muzeum v Lanškrouně. Vernisáž za doprovodu hudců Staré gatě a také dud proběhne po 15. hodině. Oním muzikantem, který vernisáž hrou na dudy doplní, bude autor vystavovaných fotografií Pavel Popelka. Jeho soubor fotek, který budou moci od soboty návštěvníci v muzeu zhlédnout, nese všeříkající název Inspirováno folklorem i přírodou. To název druhé výstavy - Bylo, je a bude - je již tajemnější, ovšem ve skutečnosti jde o roztomilé malby-akvarely, knižní ilustrace a keramické výrobky výtvarnice Ludmily Vaškové z Valašska. Obě výstavy budou k vidění do 14. listopadu.

3. 10. 2010

Hřebečsko - Knihovna pro všechny. Tak zní jednoduché heslo 14. ročníku Týdne knihoven, který v českých a moravských bibliotékách proběhne v následujícím týdnu. Pro některé čtenáře to znamená pouze milost při placení upomínek, avšak někteří si cestu do knihovny najdou kvůli zajímavým akcím, které jsou na příští dny připraveny v rámci podpory čtenářství. Nejznámějším hostem bude Michal Viewegh, s nímž v úterý 5. října od 19 hodin proběhne v kinokavárně Galaxie  beseda. V Moravské Třebové se zase bude zítra číst z díla Karla Hynka Máchy a celý týden tu vyvrcholí lampionovým průvodem. V Mohelnici si zase v neděli 10. října připomenou 65. výročí založení zdejší knihovny, lanškrounská bibliotéka se během Týdne zaměří na malé děti. Jako předzvěst Týdne knihoven byla 30. září předána ocenění v anketě Knihovna roku, za esteticky promyšleně pojaté prostředí a bohatou práci s dětskými čtenáři byla na cenu nominována Obecní knihovna Koclířov. Titul Knihovna roku 2010 ale nakonec získala bibliotéka v Petrůvkách na Vysočině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama