Archiv srpen 2009

4. listopadu 2010 v 1:48 | mv
archiv aktualit vydaných v srpnu 2009

Letní slavnosti vrcholí, vystoupí -123 min a dechovky

31.08.2009
Svitavské letní slavnosti se blíží ke svému závěru. Letošní letní cyklus kulturních akcí vyvrcholí o nadcházejícím víkendu koncertem kapely -123 min, festivalem dechovek a tradiční nedělní poutí ke sv. Jiljí (bližší info zde). 
Páteční večer bude patřit populární formaci -123 min. Tato skupina, míchající prvky jazzu, blues, rocku i dalších hudebních stylů, vznikla již v roce 1997, dva roky na to je členové Akademie populární hudby ČR jmenují Objevem roku 1999. Za dvanáct let působení vydala pět alb, z nichž desky Home? a Mom byly nominovány na Anděla. V současnosti připravují novou řadovku. Ve Svitavách Minutám předskočí českotřebovská parta Kloaka. Koncert na náměstí Míru začíná po 19. hodině.
V sobotu si na své přijdou zejména starší občané, na pódiu na náměstí se během odpoledne vystřídá řada dechových souborů nejen ze Svitav, ale také například Boskovická kapela nebo Krojovaná hudba Stříbrňanka Kunovice. Slavnost dechových hudeb vyvrcholí muzikálovou prvotinou Svitavské dvanáctky - Nocí na Karlštejně, v programu také vystoupí mažoretky ze ZŠ Lačnov.
Sobotní nocí pak budou znít česko-slovenské hity z lánské Hasičské zahrady, kde proběhne tradiční pouťová zábava. O nedělní pouti ke sv. Jiljí se více dočtete tady.

K výročí tratí vyjede parní vlak

31.08.2009
Vlak tažený parní lokomotivou vypraví v sobotu 5. září Chornický železniční klub z českotřebovského nádraží. Historická souprava vyjede po osmé hodině ranní jižním směrem na Svitavy (8:30), Letovice (9:30) a Skalici nad Svitavou (10:01), odkud pak dále bude pokračovat přes Boskovice (10:20) krajinou Malé Hané a dále přes Moravskou Třebovou  (15:01) zpět na českotřebovské nádraží (16:04).
Jízda kouřem zahaleného vlaku připomene hned dvojí železniční výročí. 160 let letos uplynulo od zahájení provozu na jedné z hlavních českých tratí Česká Třebová - Brno. Přestože se trať z původní jednokolejky proměnila do vysokorychlostního koridoru, historie je z tratě stále patrná - zahájení provozu v roce 1849 si například pamatuje dosud využívaný Muzlovský tunel mezi Hradcem nad Svitavou a Březovou nad Svitavou.
O čtyřicet let mladší je pak Moravská západní dráha. Ta vznikla původně jako železniční spojnice mezi Českou Třebovou, Malou Hanou a Prostějovem s odbočkou do Velkých Opatovic. Opatovická odbočka však povyrostla přes Boskovice až do Skalice nad Svitavou, a tak dnes rozeznáváme trať 262 Česká Třebová - Chornice - Skalice nad Svitavou a trať 271 vedoucí z Chornic přes Konicko do Prostějova.
Do "výročního" vlaku je možné nastoupit na všech zastávkách a stanicích na uvedené trati, celodenní jízdenka stojí 180 korun, cena jízdenky mezi jednotlivými stanicemi záleží na vzdálenosti mezi danými zastávkami. Děti do 15 let a držitelé průkazu ZTP mají nárok na poloviční jízdné.
V Boskovicích bude v době příjezdu parního vlaku (cca 10:20) v provozu historická nádražní pokladna, v Šebetově zase historická nádražní kantýna. V Chornicích se po 13. hodině vlak vypravený z České Třebové setká s další parní soupravou - dřívější hlavní trať Moravské západní dráhy projede vlak vyjíždějící z olomouckého hlavního nádraží (9:45). Ten pak zpět do Prostějova a Olomouce míří ve 14:30. Více info o vlaku Olomouc - Chornice zde.

Kavárna Oskara Schindlera slavnostně otevírá

31.08.2009
Kavárna Oskara Schindlera, pojmenovaná po kontroverzním svitavském rodákovi, bude ve čtvrtek 3. září slavnostně otevřena.
Pro veřejnost bude kavárna v parku Jana Palacha otevřena již od 9 hodin ráno, slavnostní zahájení provozu za účasti představitelů města a svazku Českomoravské pomezí je připraveno na 20. hodinu. Během večera vystoupí sourozenci Ulrychovi a skupina Javory.
Informační centrum a kavárna Oskara Schindlera vzniklo v chátrající stodole dřívějšího Langrova statku, kde dnes sídlí svitavská radnice. V minulosti tyto prostory také využívaly technické služby. Záměr zrekonstruovat stodolu do její původní historické podoby a vybudovat v ní nové informační centrum a kavárnu a vytvořit tak také zázemí pro návštěvníky parku Jana Palacha město představilo na jaře loňského roku.
V kavárně najdou nejen turisté, ale i Svitavští klidné posezení nedaleko centra města, nformace o městech a obcích svazku Českomoravské pomezí, taktéž mohou nahlédnout do života Oskara Schindlera, který se do historie zapsal "zachráněním" 1100 Židů, které vykoupil ze smrtících spárů v Krakově a zaměstnal je ve své továrně v Brněnci.

Zámecké nádvoří ovládnou komedianti a rytíři

26.08.2009
Moravskotřebovský zámek se o nadcházející sobotě zabalí do středověkého hávu, nádvoří ovládnou komedianti a kejklíři, také rytíři nebo mistr kat. Tradiční Kejkle a kratochvíle začínají ve 13 hodin.
A jako každým rokem se bude na co koukat a co prožít. Program Kejklí a kratochvil nabízí na zámeckém nádvoří ukázky středověkých šarvátek, renesanční a barokní hudby, komediantská představení nebo povídání z katovy dílny. Malí návštěvníci budou moci zápolit v soutěžích s rytířskou tématikou, starší jistě nepohrdnou gulášem z kotlíku nebo specialitami na rožni. Nebudou chybět také ukázky lidových řemesel.Slavnosti vyvrcholí večerním kejklováním s ohněm a rytířským turnajem na počet města Moravská Třebová a volbou královny slavností.
Vstupné na Kejkle a kratochvíle činí 60 korun, studenti a důchodci zaplatí 35 Kč, děti v doprovodu rodičů neplatí nic.

Kinematograf bratří Čadíků dorazí do Svitav

25.08.2009
Oblíbený kinematograf bratří Čadíků s koncem léta dorazí také do Svitav. Kino pod širým nebem nabídne po čtyři večery (27. - 30. 8.) na náměstí Míru čtyři současné české filmové hity. 
S kinematografem letos jako tradičně putují významné české filmové kousky. Diváci mohou zhlédnout snímek Kdopak by se vlka bál, který jeho tvůrci označují jako dětský horor a zároveň dospělou romanci, na svitavském náměstí poběží na plátně hned v první den pobytu kinematografu ve městě. Ve středu si Svitavští budou moci zopakovat českou historii a pobavit se při prvním českém 3D animovaném filmu Kozí příběh: Pověsti staré Prahy. Nadšení ze stran diváků i kritiků vzbudil nedávno válečný film Václava Marhoula Tobruk. Skeptičtější byla filmová veřejnost k velkofilmu Juraje Jakubiska o čachtické paní Bathory, ale i tak byste si jej neměli nechat ujít, na plátně poběží v poslední den pobytu kinematografu ve Svitavách, tedy 30. srpna.

Punkový svátek Pod Parou startuje ve čtvrtek

17.08.2009
Už ve čtvrtek vypukne v Moravské Třebové svátek punkové hudby -  zahájí sedmý ročník festivalu Pod parou, bez něhož si většina přívrženců tohoto stylu nedokáže představit léto. Tentokrát pořadatelé lákají na jména jako The Damned, GBH, Crushing Caspars nebo Davová psychóza.
Stejně jako vrcholí přípravy letošního ročníku, dokončuje se v těchto dnech DVD dokument z loňska, kdy na festivalu vystoupili UK Subs, The Casualties (MySpace.com) nebo Leftöver Crack. V dokumentu se objeví sestřih jednotlivých vystoupení, záběry ze zákulisí či nejrůznější momentky z průběhu festivalu.
K dispozici by disk měl být již na sedmé podpáře, která nabízí od čtvrtka 20. srpna do nedělního rána kromě výše zmíněných headlinerů ještě dalších téměř padesát kapel, později také na objednávku přes web festivalu.
Na internetu se také objeví fotografie zaslané do soutěže o nejkurióznější foto z Pod Parou 2009. Vyfotíte-li na festivalu nějakou zajímavou momentku či fotku, o které si myslíte, že opravdu stojí za to, pošlete ji na mejl fotosoutez@podparou. Zatím není stanoveno datum uzávěrky soutěže, nicméně nejlepší fotografové, o kterých rozhodne hlasování na webu, budou odměněni propagačními předměty festivalu, včetně nového DVD.

Hřebečsko také na Facebooku

17.08.2009
Web www.hrebecsko.estranky.cz naleznete také na oblíbeném komunitním serveru Facebook.
Máte-li profil na Facebooku a tyto stránky jste si oblíbili, můžete se na tomto odkazu http://www.facebook.com/pages/Hebesko/98563935035 stát fanoušky Hřebečska a pravidelně tak mít přehled o aktualizacích webu.

Kocourek otevírá dveře

16.08.2009
Co je cílem mateřských center? Jak takové organizace fungují? Co se v nich všechno děje? Na tyto a mnoho dalších otázek můžete nalézt odpověď, projdete-li otevřenými dveřmi Mateřského centra Kocourek v Březové nad Svitavou ve Farní ulici.
Den otevřených dveřích tu v pondělí 17. srpna začíná úderem deváté hodiny, pro návštěvníky je připraven program poskládaný z ukázek běžné činnosti mateřského centra - cvičení na overballech, tvoření pro nejmenší, zpívání s kašpárkem nebo také táborák.
Vyvrcholením dne bude vernisáž březovské zastávky putovní výstavy Jak se žije v mateřských centrech Pardubického kraje. Během vernisáže v Domě památek na Moravském náměstí vystoupí děti z hudební školy Yamaha a z MC Kocourek. Výstava v prostorách Klubu důchodců potrvá celý týden, tedy až do neděle 23. srpna.
Více informací na pozvánce zde.

Podívejte se na Pardubický kraj vaším objektivem

10.08.2009
Až do 25. září se mohou amatérští i profesionální fotografové zúčastnit soutěže "Podívejte se na Pardubický kraj vaším objektivem". Tu vyhlásila na začátku srpna Destinační společnost Východní Čechy.  
"Je dobré podívat se na náš kraj očima jeho obyvatel a návštěvníků. Často tak mohou vzniknout unikátní fotografie, které mají nápad a na první pohled zaujmou. Patnáct nejlepších snímků bude následně vystaveno na putovní výstavě po východních Čechách," řekl Miroslav Stejskal, radní Pardubického kraje zodpovědný za cestovní ruch. Autoři první deseti snímků také budou odměněni, výhra pro první místo činí 6000 Kč.
Soutěže se mohou zúčastnit jak amatéři tak profesionální fotografové, snímky je možno zasílat buď na CD poštou na adresu DSVČ, Jahnova 8, 530 02 Pardubice nebo mejlem na fotosoutez@vychodnicechy.info . Fotografie musí být ve formátu JPEG a v rozlišení 300 dpi a musí být pořízeny na území Pardubického kraje a opatřeny krátkým popisem místa.
Vyhodnocení soutěže a odměnění výherců proběhne 5. října, kdy také bude zahájena putovní výstava nejlepších snímků.

Harry Potter a Princ dvojí krve míří do svitavského kina

03.08.2009
Nejnovější pokračování série o mladém kouzelníkovi z Bradavic Harry Potter a Princ dvojí krve se konečně dostává do svitavských promítacích sálů. Film měl v Česku premiéru v polovině července, v kinu Vesmír a kinokavárně Galaxie ve Svitavách bude promítán od 6. do 12. srpna.
Harry Potter a Princ dvojí krve je předposledním dílem potterovské série. Harryho šestý rok studia na Škole čar a kouzel v Bradavicích naruší válka mezi stoupenci dobra a Voldemortovými přívrženci. Harry buď vyhraje, nebo zemře ...
Poslední film o Harry Potterovi by měl dorazit na plátna v roce 2011. Filmová série i její románová předloha spisovatelky J. K. Rowlingové jsou fenomény současnosti. Od roku 1997, tedy od prvního románu o Potterovi, se prodalo přes 370 milionů výtisků knih, filmy v kinech utržily kolem 5 miliard amerických dolarů.
Promítání v kině Vesmír začíná každý den v 19:30, v kinokavárně Galaxie o půl hodiny později.

Bitvou o trať vzpomenou padlé první světové války

03.08.2009
Okolí mladějovského Průmyslového muzea se v sobotu 8. srpna promění v bitevní pole. Proti sobě budou stát vojska Ruska a Rakouska, v kalendáři letopočet 1915. Hřebečský hřbet si "zahraje" na vrcholky Karpat, zdejší úzkorozchodka pak strategickou trať, kterou rakouská vojska brání a ruská se ji naopak snaží získat.
Rekonstrukce bitvy je vrcholem celodenního programu v areálu Průmyslového muzea Mladějov s názvem Blosdorf 1915 (Blosdorf je dřívější německý název Mladějova). Brány muzea se ale veřejnosti otevřou již ráno, na návštěvníky čekají oblíbené projížďky parní vlakem po Hřebečském hřbetu, ukázky a obrázky z dob Rakouského císařství, vojenské přehlídky, výstavy historické techniky či vystoupení c. a k. kadetní hudby.
Hlavní myšlenkou akce je vzpomínka na padlé v první světové válce, během dopoledne se  uskuteční pietní akt u mladějovského pomníku obětem války.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama