Archiv srpen 2010

4. listopadu 2010 v 10:38 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných na www.hrebecsko.estranky.cz v srpnu 2010

V zábřežské bartolomějské věži jsou k vidění bohoslužebné knihy

31.08.2010
Do konce roku mohou návštěvníci Farního muzea v Zábřehu zhlédnout ve věži kostela sv. Bartoloměje knihy používané při bohoslužbách. Výstava byla otevřena veřejnosti během uplynulé hodové neděle.
Expozice volně navazuje na loňskou výstavu Kancionály a drobná náboženská literatura. K vidění jsou ve věžních prostorách například bohatě zdobené latinské misály, oltářní tabulky či další historické bohoslužebné knihy pocházející ze sbírek zábřežské farnosti.
Farní muzeum je po předchozí domluvě přístupné kdykoliv, pravidelně je otevřeno v neděli ráno při ručním zvonění na mši, dobrovolné vstupné je vybíráno na podporu jeho činnosti. Kromě aktuální výstavy si návštěvníci mohou prohlédnout také expozici o historii bartolomějského chrámu či zdejších zvonů, půdní a věžní prostory kostela včetně zvonového patra a dále také věž nedalekého kostela sv. Barbory. Web muzea s dalšími informacemi najdete zde.

Punkeři potřetí pomohou zvířatům v Zeleném Vendolí

31.08.2010
Už potřetí se sjedou vyznavači punkrocku na festival, aby pomohli záchranné stanici pro volně žijící zvířata Zelené Vendolí. Benefiční hudební přehlídku bude v sobotu 4. září hostit hřiště ve Stříteži u východočeské Poličky.
Největším tahákem punkové benefice bude legendární formace SPS, která se do povědomí příznivců punku zapsala především hity jako Máma, Ruská nebo Černá ruka. Kromě nich se dále představí kapely Zputnik, Pitocha nebo poličská Mentálně narušená moucha, která má festival do jisté míry na svědomí. Poměrně velkým odbočením od punkových melodií pak bude vystoupení Dominika Zezuly, který se pohybuje na folkovo-písničkářských vlnách a pravidelně se účastní regionální Porty.
Vstupné na benefici činí pouhých 70 korun, pořadatelé slibují levné občerstvení, a to i pro vegetariány. Na místě bude možné také stanovat. V případě špatného počasí mají pořadatelé připraveny přístřešky a jeden velký hangár, zcela zastřešená varianta  není. Dle jejich slov jim totiž úřady nedůvěřují, střítežský osadní výbor je světlou výjimkou.
Festival pořádá z vlastní pohnutky alternativní kolektiv Rohanovy děti na podporu vendolského útulku, který se v současné době potýká s finančními problémy, přestože patří k nejvýznamnějším podobným zařízením široko daleko. První benefice, pořádaná v březnu přímo ve Vendolí, vynesla pro stanici neuvěřitelných více jak 15 tisíc korun. Druhý koncert ale vedení obce nepovolilo, a tak se uskutečnil ve Stříteži nedaleko Poličky. Tento punkrockový "mejdan" pak stanici "vydělal" přes sedm tisíc korun.
Pomoci stanici můžete, i když punkrocku zrovna neholdujete - třeba formou dárcovské SMS (info) nebo adopcí některého z chovaných zvířat (info).

Sudety okem fotografů vystavuje lanškrounské muzeum

30.08.2010
Více jak dva roky práce stojí za výstavou, kterou v sobotu 4. září představí v lanškrounském muzeu členové Fotoklubu Lanškroun. Výstavní prostory muzea zaplní obrázky nějak se týkající Sudet, tedy pohraničních oblastí Česka, které v minulosti byly obývány především německým obyvatelstvem.
Mezi fotografiemi návštěvník muzea najde jak krajinky, tak portréty, tak i zinscenované snímky, které dle slov fotografů mají spíše ukázat dnešní vnímání tohoto kraje než mapovat jeho současnou podobu. "Nechceme suplovat ani dějepisce, ani politiky. Chceme tvůrčím způsobem znovu otevřít téma, které je pro nás důležité. Nejen proto, že tu žijeme. Ale potkali jsme se v tomto ohledu zatím spíš s mlčením," uvedla k podobě fotografií Kateřina Kokešová, autorka myšlenky tohoto projektu.
Vladimír Skalický, zakladatel fotoklubu, dodává: "Původní záměr zdokumentovat pouze relikty osídlení v krajině se záhy proměnil v potřebu vyjádřit se k Sudetům prostřednictvím fotografií. Kromě nezbytného seznámení se s fakty, scházení se nad tím, co pro nás Sudety znamenají jako obyvatele tohoto území, jsme zorganizovali i několik společných výjezdů do krajiny a fotili jsme. Nikdy jsme tak rozsáhlou přípravu kvůli focení neabsolvovali." Během přípravy fotografové oslovili také odborníky na česko-německou historii a lidi ze Společnosti česko-německého porozumění Moravská Třebová.
Vernisáž výstavy, která vznikala také za finanční podpory lanškrounské radnice, se uskuteční v sobotu 4. září po 15. hodině v Městském muzeu v Lanškrouně. K výstavě bude vydán také katalog s ukázkami prací jednotlivých autorů a rozšiřujícími texty k fotografiím.

Svitavské letní slavnosti vyvrcholí nedělní poutí

30.08.2010
Léto se chýlí ke svému konci a s ním i kolotoč akcí ve Svitavách pořádaných pod hlavičkou Svitavských letních slavností. Vrchol letošních slavností nastane o nadcházející neděli, kdy centrum města ožije tradiční poutí ke sv. Jiljí. Předcházet jí však již od čtvrtka bude série koncertů, přehlídka mažoretek nebo pohádkové odpoledne.
Předpouťové veselí odstartuje ve čtvrtek večer v dolní části náměstí koncert svitavské funky kapely Kowalski a známé formace Fast Food Orchestra, která léta úspěšně míchá ska, reggae a elektroniku. Na témž pódiu se pak v pátek představí moravskotřebovští Proč ne band, svitavští Apropo, kteří letos v červnu pokřtili své první album Kytka divoká, a brněnští alternativci Poletíme?, pohybující se na hraně punku, folku a kabaretně-cirkusových melodií.
Sobotní dopoledne bude patřit nesoutěžní přehlídce mažoretek, od 13 hodin pak náměstí ovládne dechová hudba a její osmnáctá slavnost. Pro nejmenší, ale i ty odrostlé je pak určeno pohádkové odpoledne v parku Jana Palacha, kdy od 15. hodiny mohou zhlédnout loutková představení O šípkové Růžence a O statečné Hildě a pyšném Hakonovi. V případě špatného počasí se pohádky přesouvají do Divadla Trám. Večer ožije lánská hasičská zahrada, kde proběhne pouťová diskotéka.
Pouťovou neděli zahájí ranní poutní mše svatá v kostele sv. Jiljí. Ti, kteří nevstanou na 7:30, mohou do kostela zavítat ještě o dvě hodiny později. Od deváté hodiny již však bude žít historickým programem, řemeslným jarmarkem a také řadou divadelních a hudebních představení náměstí Míru. Návštěvníci budou moci zhlédnout, jak se žilo ve středověku, šermířské ukázky či vystoupení "historického bigbítu" Codex z Přerova. Nebudou chybět také taneční vystoupení či cimbálovka a samozřejmě kolotoče a další atrakce.
Pouť vyvrcholí v 19 hodin slavnostním koncertem v kostele sv. Jiljí, během kterého se představí například Andrea Priechodská, sólistka opery Národního divadla v Brně, nebo svitavský varhaník František Boček.

Třebovský zámek přivítal desetitisícého návštěvníka

27.08.2010
Od zahájení letošní turistické sezony navštívilo expozice moravskotřebovského zámku, Středověkou mučírnu, Alchymistickou laboratoř Mistra Bonaciny, Poklady Moravské Třebové a zcela novou expozici Barevná planeta, již deset tisíc návštěvníků. Tím jubilejním desetitisícím se stali ve středu 25. srpna 2010 Zdenka a František Krejčí s vnoučaty Kristýnkou a Vojtou ze Zábřeha.
"Z ocenění máme velkou radost. Je to nádherné, vůbec jsme to nečekali. Po památkách jezdíme už dlouho, ale ještě nikde jsme neměli takové štěstí. Rádi chodíme po hradech a zámcích," říká Zdenka Krejčí. "Tip na moravskotřebovský zámek jsme získali na internetu, kde jsem si našel i podrobné informace. V Zábřehu je ale všeobecně známo, že se v Moravské Třebové nachází spousta pěkných památek a samozřejmě zámek. Upoutávku na alchymistickou a středověkou expozici jsem slyšel také v rádiu, to byl asi ten první impuls zajet do Moravské Třebové. Mimo zámku se chceme jít také podívat na Hřebeč a Hřebečské důlní stezky. Uvidíme, jak nám vyjde čas," dodal František Krejčí.
Od starosty města Josefa Ošťádala převzali propagační materiály města, jako bonus si zdarma prohlédli zámeckou expozici Alchymistickou laboratoř Mistra Bonaciny.
Pavlína Horáčková, převzato z mtrebova.cz

Svitavy a Zábřeh otevřou opravená sportoviště

25.08.2010
S končícími letními prázdninami vrcholí práce na rekonstrukci dvou sportovních areálu v regionu. Svitavský stadion v nové podobě bude slavnostně otevřen 1. září, krytý bazén v Zábřehu pak zhruba o měsíc později.
Revitalizace dřívějšího stadionu Míru ve Svitavách probíhala tři roky. Během nich se rozsáhlý, avšak již značně zastaralý prostor proměnil v moderní volnočasový areál. U hlavního hřiště vyrostla nová tribuna se zázemím, atleti budou moci užívat novou tartanovou dráhu, fotbalisté zase nové hřiště se zavlažováním, změn se dočkala také ledová plocha, in-line bruslaře pak jistě potěší více jak kilometrový okruh, který mohou v zimě využít také lyžaři. Město do rekonstrukce areálu investovalo na sto čtyřicet milionů korun, dalších zhruba pětadvacet soukromí investoři, kteří vybudovali nové tenisové kurty či restauraci. Další ze změn je pak nové jméno - areál, který bude z velké části volně přístupný veřejnosti, nově nese název Svitavský stadion.
Na počátku října by měl první návštěvníky přivítat opravený krytý bazén v Zábřehu. Ten byl uzavřen v květnu 2007 kvůli narušené statice a jeho rekonstrukci provázely vášnivé debaty o zvláštní přípravě projektu či nezajištění možných dotací. Kvůli pracím na bazénu byl postupně také uzavřen venkovní areál koupaliště. V říjnu by se však měl bazén otevřít veřejnosti i s atrakcemi jako vířivkou či masážní vanou. Rekonstrukce krytého bazénu přišla zábřežskou radnici na více než 120 milionů korun. Do budoucna se uvažuje i s opravou venkovního areálu a výstavbou relaxační haly s vodními atrakcemi.

S kuřetem do oblak můžete vzlétnout ve Starém Městě

24.08.2010
Poslední srpnový víkend na letišti ve Starém Městě bude patřit dvoudenní benefiční akci S kuřetem do oblak na podporu sbírkového projektu Pomozte dětem. V pátek na návštěvníky letiště čeká koncert, na který v sobotu naváže dětský a letecký den.
Akci konanou pod patronací moderátorky České televize Aleny Zárybnické slavnostně zahájí v pátek po 18. hodině hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Na programu večerní benefice jsou ukázky parašutistů, show na trampolíně a hudební vystoupení Olgy Lounové a kapel Street 69 a Eddie Stoilow, kteří předskakovali svým slavnějším kolegům na turné slovenských NoName či Support Lesbiens. Ještě před koncerty však proběhne společné veřejnosti přístupné cvičení Armády ČR a Horské služby.
Sobotní sportovně-zábavný program bude zasvěcen ukázkám práce Horské služby, profesionálních hasičů či pilota helikoptéry, představí se například Zita Frydrychová, olympijská naděje ve skocích na trampolíně, nebo musherka Jana Henychová se psím spřežením, protože je letiště ve Starém Městě centrem české letecké akrobacie, dojde samozřejmě i na její ukázky a možnost vyhlídkových letů . Pro návštěvníky jsou také připraveny rozličné sportovní aktivity a soutěže, po celý den bude probíhat projekt V pohybu na podporu sbírkového konta Pomozte dětem.
Jak páteční koncert, tak sobotní dětský a letecký den jsou volně veřejnosti přístupné, sobotním programem provedou Alena Zárybnická, Olga Lounová, Lukáš Vokatý a ředitel Horské služby Jiří Brožek.

Třebovský zámek zažije šermířské šarvátky i katovské povídky

24.08.2010
Mušketýři a lapkové, tak zní podtitul Kejklí a kratochvil, historických slavností, které v sobotu 28. srpna proběhnou na nádvoří moravskotřebovského zámku. Program z doby dávno minulé začíná ve 13 hodin.
Historické odpoledne odstartuje vystoupení nazvané Námořníci a piráti mužského pěveckého sboru z nizozemského Vlaardingenu, jenž je partnerským městem Moravské Třebové. Až do setmění se pak budou renesančními arkádami zámku rozléhat dobové hudby, cinkot mečů, klapot koňských kopyt, příběhy mistra kata či barbarské pohádky. Slavnosti vyvrcholí večerní šermířsko-ohňovou show. Po celé odpoledne nebudou chybět ani stánky s řemeslnými výrobky či něčím dobrým na ukojení chuti a svlažení hrdla.
Vstupné do historie činí 60 Kč pro dospělé, studenti a senioři zaplatí polovic, děti v doprovodu rodičů pak zcela nic.

Na Zámečku padl knoflíkový rekord

23.08.2010
Na Novém zámku u Lanškrouna byl o uplynulé sobotě vytvořen nový český rekord. Komisaři agentury Dobrý den, která české rekordy sbírá, naměřili 690 metrů knoflíkového návleku, který od června na Zámečku rostl, což představuje 25 654 navlečených knoflíků.
Návlek bude zapsán do České knihy rekordů, avšak podle všeho nebudou tyto knoflíkové míry definitivní - v září budou zveřejněny podmínky pokračování navlékání, na němž se pořadatelé Knoflíkiády s agenturou Dobrý den dohodli. Výsledný had pak bude představen na 21. ročníku festivalu rekordů a kuriozit Pelhřimov - město rekordů, který se v Pelhřimově na náměstí uskuteční ve dnech 10.-11. června 2011.
Během sobotní Knoflíkiády byly na Zámečku také draženy nejrůznější předměty od známých osobností, tato aukce vynesla 20 868 korun. Z vydražené částky bylo 10 tisíc darováno lanškrounské speciální škole na ozdravný pobyt pro její čtyři žáky, zbytek částky dostala Speciální škola Ústí nad Orlicí, která je tak zase o kousek blíže pořízení nové keramické pece. Protože to ale na novou pec nestačí a kastelánka Zámečku Krasava Šerkopová slíbila pro pec udělat maximum, uskuteční se další aukce 18. září během Mystické noci, závěrečné akce letošní turistické sezony.

Mohelnicí projede 36. Dostavník

23.08.2010
Do Mohelnice a okolí se koncem týdne sjedou milovníci trampské, country a folkové hudby, ve čtvrtek 26. srpna totiž odstartuje již 36. ročník festivalu Mohelnický dostavník, který je právě těmto hudebním stylům zasvěcen.
Víkend s trampskou a folkovou písní zahájí recitály skupin Acoustic Irish a Žalman a spol. ve čtvrtek večer na hradě Bouzově, kam návštěvníky sveze zvláštní autobus z Mohelnice. Následující den se již program přesune do amfiteátru v městských sadech v Mohelnici, kde odpoledne nejprve zazní hymna festivalu a poté se rozeběhne soutěž kapel, jíž se zúčastní muzikanti nejen z blízkého okolí, ale také z Prahy nebo Ostrova nad Ohří. Páteční program pak vyvrcholí vystoupením skupiny Jarret a legendárních Poutníků, kteří hrají již 40 let. Po 22. hodině ještě proběhnou projekce filmové soutěže se snímky také ze Slovenska.
V pátek si mohou kousek Dostavníku vychutnat také obyvatelé nedalekého města tvarůžků Loštic, kde od 19 hodin vystoupí v kostele sv. Prokopa těžko zařaditelní Svítání z Brna.
Sobotní program v mohelnických sadech začne už před 9. hodinou, během dne budou vyhlášeni vítězové soutěží. Odpoledne bude patřit "galapřehlídce" - představí se například Věra Martinová, Nezmaři, polští Stonehenge nebo Žalman a spol, po večerním ohňostroji pak také Kamelot a den v amfiteátru zakončí country bál.
Na neděli je pro účastníky Dostavníku připravena ranní katolická mše a ještě než bude kolem poledne festival ukončen, odehraje své vystoupení Pavlína Jíšová nebo další legendy Rangers.
Permanentku na celý nejen hudební maraton můžete pořídit za 450 Kč, vstupné na jednotlivé dny pak činí 300 Kč za pátek nebo neděli a 400 Kč za sobotní program. Na bouzovský recitál se dostanete za 70 Kč, loštický koncert má vstupné dobrovolné. Děti do 14 let, doprovod invalidů a senioři mají celý festival za 100 Kč, invalidé a děti menší 120 cm pak zdarma. Ubytovat se návštěvníci mohou na internátu mohelnické obchodní akademie či v chatkách zdejšího autokempu či ve stanech na vyhrazeném místě v sadech. V provozu bude úschovna zavazadel.
Na památku na 36. ročník festivalu si mohou účastníci jako v uplynulých letech kromě CD vystupujících zakoupit připínací placky nebo známky s motivem Dostavníku, vyjdou také festivalové noviny Dostavník Times či nová turistická známka. Pro děti bude na Dostavníku v sobotu a v neděli připravena tvořivá dílna s cílem rozvoje fantazie a dětské tvořivosti.
Více info na webu Dostavníku zde.

Svitavský stadion ozdobí dřevěné sochy

21.08.2010
Na Svitavský stadion se v příštím týdnu sjedou řezbáři, kteří v rámci Řezbářského memoriálu Aloise Petruse vytvoří v rekonstruovaném sportovním areálu dřevěné plastiky z pahýlů starých stromů, které by jinak z areálu zmizely úplně.
Sochy, které ve dnech 23. - 28. srpna devítka řezbářů vytvoří na téma Pohyb, se natrvalo stanou součástí Svitavského stadionu, jak se nově nazývá stadion Míru ve Svitavách, jehož nová podoba bude slavnostně otevřena 1. září.
Plastiky ze starých topolů budou vznikat přímo před zraky diváků, podvečery na stadionu zpříjemní koncerty kapel - v úterý 24. srpna se představí formace Kaderus Blues z Moravské Třebové, v dalších dnech pak svitavský Big band, ústeckoorličtí Makadam, brněnští Quanti Minoris a Nadoraz z Hradce Králové. Na místě bude připraveno také občerstvení.
Setkání řezbářů je pořádáno na počest Aloise Petruse, řezbáře, který v letech 1945-68 žil ve Svitavách. Petrus před druhou světovou válkou tvořil loutková divadla či nábytek, jenž se vyvážely do celého světa, ve Svitavách vyřezával menší díla jako stolní soupravy nebo kazety.

Čadíci promítají v Libchavách již ode dneška

20.08.2010
Kinematograf bratří Čadíků měl do Libchav na Ústeckorolicku dorazit až v příštím týdnu, avšak první projekci pojízdného kina, vinařskou komedii Bobule, mohou Libchavští zhlédnout již dnes po setmění. Promítací maringotka bude na umělce v Dolních Libchavách stát až do úterý 24. srpna a postupně diváci uvidí ještě snímky 2bobule, Ulovit miliardáře, Jánošík a Líbáš jako bůh.
V pondělí 23. srpna zaparkuje další maringotka bratří Čadíků na náměstí TGM v Moravské Třebové a bude zde stát až do čtvrtka, na víkend se pak v pátek přesune do Chornic. V programu obou těchto štací chybí historický film Jánošík, ovšem o zbylé komedie z letošní nabídky kinematografu Třebované ani Chorničtí nepřijdou.
Projekce filmů začínají vždy po 21. hodině, vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj putuje na dobročinné účely.

Semfest představí Imodium nebo Chocolate Jesus

20.08.2010
Nejen punkrockový Pod parou fest může navštívit milovník hudby tento víkend na Hřebečsku. Už dnes proběhne v Semaníně u České Třebové čtvrtý ročník Semfestu.
Letošní line-up této spíše menší, ale oblíbené akce nabízí kapely jako The Partisan, Ska'n'Daal nebo Dirty Blondies, k tahounům patří broumovští rockeři Imodium a Chocolate Jesus z Chrudimi s výraznou frontmankou Kristýnou za mikrofonem.
Semfest vypukne na hřišti TJ Semanín úderem 18. hodiny, návštěvníci zaplatí 100 korun za vstupné.

Nový českotřebovský terminál bude sloužit od půlky září

20.08.2010
Prostor před vlakovým nádražím v České Třebové, které je důležitým železničním uzlem také pro oblast Hřebečska, se od loňského roku výrazně proměnil. Z nevzhledné plochy Bezručova náměstí se stal moderní dopravní terminál Jana Pernera. Slavnostně otevřen bude v 11 hodin 15. září.
Práce na terminálu, který má cestujícím zvýšit komfort přestupování mezi vlakem a autobusy, začaly vloni v lednu kácením stromů před zdejší poliklinikou, následně bylo přesunuto bývalé autobusové nádraží. Dlouhou dobu pak cestující, kteří do České Třebové dorazili vlakem, zírali z hlavního vchodu vlakového nádraží do hluboké jámy, která se postupně změnila v podzemní parkoviště, stavba přitom ovlivnila také chod a organizaci vlakového nádraží, mimojiné museli cestující využívat dočasných přístupů na nádraží přes první nástupiště nebo byly na čas zrušeny jedny z toalet. Nyní se již na novém dopravním terminálu  za 300 milionů korun dolaďují detaily.

Knoflíkiádou pro děti vyvrcholí sezona na Zámečku

17.08.2010
Přes 350 metrů a třináct tisíc knoflíků měl uplynulou sobotu ráno knoflíkový had, který neustále roste na Novém zámku u Lanškrouna. Na jakých mírách se jeho růst zastaví, lze zatím těžko odhadnout, jisté ale je, že už tuto sobotu ho během charitativní Knoflíkiády přeměří komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den, která sbírá české rekordy, a také televizní kamery.
Knoflíkový den nabízí bohatý program už od 9. hodiny ranní. Představí se například šermířská skupina Medieval, Pavel Roller s bublinovou show, lanškrounské mažoretky, westernová skupina Bleskový Jack nebo zpěváci Jirka Hurych a Ali Amiri, návštěvníci z dětských řad, pro něž je akce především určena, si budou moci také zasoutěžit v řadě her a soutěží či si zajezdit na poníkovi.
Na místě proběhne také dražba předmětů od známých osobností, méně "podnikavé" typy pak vezmou zavděk speciálními knoflikovými suvenýry, připraveno samozřejmě je také bohaté občerstvení.
Výtěžek z akce, kterou vyvrcholí letošní turistická sezona na Zámečku, poputuje k dětem ze speciálních škol v Lanškrouně a Ústí nad Orlicí.

Tatenice ožije Zámek festem

17.08.2010
Nádvoří zámku v Tatenici bude v sobotu 21. srpna hostit druhý ročník Zámek festu. Návštěvníkům se představí sedm převážně rockových kapel nebo skupina historického šermu Tartas.
Rockové odpoledne zahájí po 13. hodině dětská kapela Vokins, dále vystoupí formace jako Dragon či Hlasy ve tmě nebo písničkář Jiří Hurych. Vrcholem dne bude ohňová show a následné vystoupení kapely Kabát Revival.
Zámek fest ale nebude jen o hudbě, po celý den mohou návštěvníci zhlédnout také šermířské ukázky, které večer vyústí v ucelený příběh, pro děti je připravena řada soutěží, nádvoří provoní rožnící se prase nebo domácí klobásy. Vstupné činí 90 korun, děti do 15 let má vstup zdarma.

Pod Parou 2010: punkový svátek s Toy Dolls a The Adicts

15.08.2010
Pro příznivce punkrocku nastane o nadcházejícím víkendu vrchol léta - již poosmé se sjedou do Moravské Třebové, kde na ně čeká padesátka kapel v čele s legendami tohoto stylu, kapelami Toy Dolls a The Adicts.
V programu festivalu, který v průběhu let vyrostl z malé regionální akce na největší punkrockovou akci v České republice, se kromě zmíněných dvou formací, které tvoří tvář světového punkrocku již desítky let, představí ze zahraniční scény také dámská kapela Civet či Vice Squad, jimž za mikrofonem vévodí zpěvačka Beki. Z českých a slovenských luhů a hájů na pódiu za Moravskou Třebovou vystoupí mimojiné Plexis, Šanov 1, SPS, Konflikt, Visací zámek nebo svitavský Čertůf punk, nebudou chybět ani domácí Werglův pjos či brněnečtí Vision Days.
Punkrockový maraton startuje ve čtvrtek 19. srpna po 14. hodině, jako první se představí slovenská kapela PND, do cíle pak osmý ročník Pod Parou festu doběhne nad nedělním ránem. Fanoušci punkrocku však mohou na již tradiční místo konání - Liščí stezku mezi Udánkami a Kunčinou - dorazit ve středu večer, kdy proběhne Před Parou party. Od středy večer také bude nonstop až do neděle otevřena "oáza" - stánek s občerstvením ve stanovém městečku.
Vstupenky na festival budou na místě k mání za 600 korun na celou akci, pouze na sobotní program pak návštěvníci zaplatí 300 korun. Stanování a parkování je jako tradičně zdarma na přilehlých polích.

Honza Kalousek a Václav Moravec podpoří postižené povodní

11.08.2010
V rámci kulturního léta na farní zahradě v Lanškrouně se dva po sobě následující pátky budou konat pořady, kde hlavní hosté podpoří svým účinkováním postižené bleskovými záplavami.
V pátek 13. 8. od 20 hodin na zahradě lanškrounské fary vystoupí hudebník Honza Kalousek. Sam nabídl, že by se zřekl svého honoráře, a tak celý výtěžek ze vstupného poputuje na účet Charity Česká republika. Podobně tomu bude i v pátek 20. srpna., kdy hostem večera bude moderátor Václav Moravec.
Pořadatelem kulturního léta je Římskokatolická farnost Lanškroun. Koná se za podpory města Lanškrouna, Kulturního centra a místní restaurace U Pastýře. Restaurace U Pastýře se zapojí do této benefiční akce také tím, že věnuje část zisku z těchto dnů na účet Charity ČR.
Farnost Lanškroun se pravidelně zapojuje do různých charitativních akcí. Na jaře farníci postiženým povodní na Moravě poslali přes 32 tis. V neděli 22. srpna budeme během bohoslužeb opět mezi sebou vybírat finanční prostředky, a tím se zapojíme do celospolečenské vlny solidarity s postiženými.
Zbigniew Czendlik, převzato z lanskroun.eu

Rychnovem zazní rock proti drogám

11.08.2010
Již pošesté se v Rychnově na Moravě uskuteční Rychnovské rockování aneb Rock proti drogám. Tentokrát jeho termín připadl na sobotu 14. srpna.
Jako hlavní hvězda přislíbil účast zpěvák Aleš Brichta se svou kapelou AB band. Návštěvníkům se však od 16 hodin postupně představí například také formace Mimo jiné, Barbar punk, Dymytry nebo "domácí" Dragon.
Vstupné na festival činí v předprodeji 120, na místě pak 170 korun, děti do 140 cm mají vstup zdarma.  Návštěvníci v areálu festivalu naleznou bohaté občerstvení, taktéž možnost přenocování pod stanem. Festival se koná za každého počasí.

Moravskotřebovský zámek vystavuje sběratelské předměty

06.08.2010
Sotva dozní z nádvoří moravskotřebovského zámku festival Každý ro(c)k na zámku, zaplní zdejší výstavní síň výstava nejrůznějších sběratelských předmětů. 
Vernisáž výstavy, při níž mnozí návštěvníci jistě zavzpomínají na uběhlé časy, proběhne v neděli 8. srpna po 14. hodině. K vidění budou sbírky hraček, plyšových medvídků, panenek, telefonních karet, firemních propisovaček, pivní tácky nebo kartičkové kalendáře, zkrátka ukázka toho, co člověka odedávna nějakým způsobem fascinuje a co sbírá.
Výstava bude k prohlédnutí v běžné otevírací době moravskotřebovského zámku, a to až do 12. září.

Zábřežské kulturní léto nabídne travesti, flamenco i oblíbené filmy

06.08.2010
Přestože se léto již přechýlilo do své druhé poloviny, Zábřežské kulturní léto teprve začne. Mezi 10. a 20. srpnem se na nádvoří původního Tunklova hradu v dnešním areálu firmy soukromé firmy za zábřežským zámkem uskuteční série kulturních akcí.
Kulturní léto v Zábřehu otevře v úterý 10. srpna večer vystoupení oblíbené travesti skupiny Screamers. Lístky na něj mohou zájemci zakoupit v předprodeji za 140 korun, na místě budou o padesát korun dražší.
Pátek 13. srpna nemusí nutně být dnem díky datu spojeným s pověrami a obavami z jejich naplnění; Zábřežany pobaví divadelní komedie Generálka Jeho Veličenstva divadelního spolku Václav pojednávající o setkaní císaře Napoleona s válečnou vdovou Josefínou, která se nemíní vzdát. Vstupenky na představení jsou k mání za 50 korun v předem a za 90 Kč na místě. Sobotní večer pak bude patřit bubeníkům a jejich show Jumping Drums, vstupné činí 140/190 Kč.
Program Zábřežského kulturního léta vyvrcholí v pátek 20. srpna hudebně-tanečním pořadem Carmen a flamenco operní pěvkyně Edity Adlerové a flamenkové tanečnice Jany Drdácké s živým doprovodem. Vstupné na tento večer stojí 140/190 korun. Tím ovšem není nabídka Kulturního léta vyčerpána, protože mezi zmíněnými akcemi se budou za zámkem promítat filmy: ve čtvrtek 12. srpna komedie Líbáš jako Bůh, v úterý 17. srpna snímek z vinařského prostředí Bobule a v 19. srpna muzikal Mamma Mia!. Filmové projekce začínají vždy po 21. hodině a vstupné na ně činí 50 korun.

Do Lanškrouna dorazil kinematograf bratří Čadíků

03.08.2010
Kočovný kinematograf bratří Čadíků se jako již tradičně vydal začátkem prázdnin na svoji další pouť po českých a moravských náměstích a návsích. Během srpnových dnů zastaví promítací maringotka také na čtyřech místech Hřebečska. Již dnes mohou první film zhlédnout v Lanškrouně.
Na tamním náměstí J. M. Marků se kinematograf zdrží do pátku 6. srpna. Dnešní promítání nabídne oblíbenou komedii z prostředí jihomoravských vinných sklípků Bobule, zítra pak její pokračování 2bobule. V další dva dny pak na diváky čekají ještě komedie Ulovit miliardáře a Líbáš jako bůh.
Se stejnou filmovou nabídkou kinematograf bratří Čadíků zavítá koncem srpna také do Moravské Třebové (23. - 26. 8.) a Chornic (27. - 30. 8.), v Libchavech na Ústeckoorlicku budou moci diváci zhlédnout navíc ještě historický snímek Jánošík. Mobilní kino tam setrvá ve dnech 24. - 28. srpna.
Projekce začínají vždy po 21. hodině, v případě velmi špatného počasí se nepromítá.

V Mladějově uctí památku válečných obětí

02.08.2010
Areál Průmyslového muzea v Mladějově na Moravě se v sobotu 7. srpna opět po roce promění v zázemí válečné vřavy nazvané Mladějov - Blosdorf 1915. Během tradiční akce, kterou vrcholí muzejní turistická sezona, bude uctěna památka padlých za první světové války.
Bojová ukázka válečné operace, v níž proti sobě stojí ruská a rakouská vojska a mladějovská úzkokolejka je strategickou tratí, je tradičně pro návštěvníky ze vzpomínkového dne nejatraktivnější. Součástí programu však jsou i ukázky života "za císaře pána", výstava vojenské techniky nebo vystoupení c. a k. hudby, tradičně také jsou dopoledne položeny věnce u pomníku obětem 1. světové války za účasti dobových vojenských jednotek.
Po celý den se mohou také návštěvníci svézt zdejším výletním vlakem po Hřebečovském hřbetu, první vlak vyjíždí již před devátou hodinou ranní, ten poslední se pak do Mladějova vrací s desátou večerní, kdy už v areálu muzea bude probíhat taneční zábava. Vzpomínkový den vyvrcholí nočním ohňostrojem.
Potřebné informace i doporučení pořadatelů najdete na www.mladejov.cz.

Regionální kapely se potřetí sjedou do Třebové

02.08.2010
Každý ro(c)k na zámku. Festival s tímto názvem se před třemi lety vyrojil v moravskotřebovské kulturní nabídce a dal příležitost místním kapelám zahrát si před domácím publikem. Letos si návštěvníci budou moci poslechnout také hudebníky z Olomouce.
Třetí ročník festivalu proběhne na moravskotřebovksém zámku v sobotu 7. srpna a jako domácí se představí pouze formace Last Time. Dále během podvečera vystoupí punkrockové kapely Trubadoors ze Zábřeha, Volume band z Jevíčka a Beznadějný případ z Boskovic. Na pomalejší rockovou notu pak zahrají prostějovská Tenebra a Everlasting Dark z Olomouce.
Rockový festiválek mezi renesančními arkádami začíná v 17 hodin, vstupné činí 50 korun, studenti zaplatí o 20 korun méně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama