Archiv únor 2010

4. listopadu 2010 v 2:10 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných v únoru 2010

Záplavy zatím nehrozí, přesto se připravují na oblevu

24.02.2010
Teplé počasí, které vládne v těchto dnech v regionu, může způsobit místní záplavy. Povodňové komise některých obcí a měst se již proto sešly a prohlédly připravenost vodních toků a protipovodňových opatření na příval roztátého sněhu.
Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové by však k záplavám dojít nemuselo: "Zatím to skutečně vypadá dobře: přes den část sněhu odtaje, část se odpaří a přes noc se vlivem nižších teplot tání zpomalí. Pokud by to takto vypadalo i v dalších dnech, sníh by odtál bez problémů."
Voda v tocích sice o víkendu mírně stoupla, avšak nikde nedosahuje ani prvního stupně povodňové aktivity. Preventivní opatření jsou však na místě. Například ve Svitavách povodňová komise v uplynulých dnech zkontrolovala koryta všech vodních toků a rybníků na území města, rybník Rosnička je od pondělí preventivně odpouštěn, zároveň byli také vyzváni zastupitelé okolních obcí k provedení podobných prohlídek. Technické služby také kontrolují kanalizační vpustě v ulicích města, pro případ záplav je připravena tisícovka pytlů na písek.

Na opravu zábřežského bazénu dostanou jen milion

23.02.2010
Olomoucký kraj koncem minulého týdne rozděloval peníze na podporu kultury, sportu, obnovy památek a také mezi významné projekty. Mezi žadateli o krajskou dotaci byla také zábřežská radnice, od kraje však dostane jen desetinu žádané částky.
V roce 2008 bylo město s dotacemi úspěšnější, od státu a kraje dostalo 21 milionů, ovšem většinu z rozpočtovaných více jak 120 milionů korun na stavbu hradí město ze svých prostředků, což způsobuje v městském rozpočtu velké škrty. "Město mělo zatím jen opravit střechu bazénové haly a s celkovou rekonstrukcí mělo počkat na vhodný dotační program," řekl místostarosta Zábřeha Lubomír Sommer. "Jeden milion dotace je kapka v moři, pro město bude těžké se s financováním stavby vypořádat," dodal.
Krytý bazén v Zábřehu je zavřený od poloviny roku 2007, na podzim roku následujícího začala generální rekonstrukce areálu. Důvodem opravy byly obavy z narušené statiky. Nyní již stojí hruba stavba nové budovy, prozatím spolkla kolem 80 milionů, v říjnu by měly práce na krytém bazénu skončit.

Mohelničtí hledají nejhezčí kraslici

23.02.2010
Nejhezčí malované vajíčko vyberou návštěvníci MKS Mohelnice na výstavě velikonočních kraslic, která zde potrvá od 20. března do 1. dubna.
Prozatím probíhá příjem exponátů - přihlásit svoji kraslici jakkoliv vypracovanou, prostorovou či plochou, může každý do 19. března. Nesmí však zapomenout vajíčko řádně označit svým jménem a adresou, případně také údaji o předloze. Následně pak návštěvníci výstavy svými hlasy vyberou z kraslic tu nejhezčí. Výsledky soutěže budou vyhlášeny 1. dubna v 10 hodin.
Soutěž a výstava se konají u příležitosti čtrnáctého výročí založení klubu paličkované krajky při MKS Mohelnice.

Barevné zvuky Eternal Seekers ve Fabrice

21.02.2010
Enfant terrible mezi českými zpěvačkami Lenka Dusilová zavítá se svým "barevným" projektem Eternal Seekers 1. března do svitavské Fabriky.
Lenka Dusilová, též zkráceně nazývaná DusiLenka, o sobě dala prvně vědět v polovině 90. let s úspěšnou rockovou formací Sluníčko, dlouhodobě pak spolupracovala s Lucií, Čechomorem nebo aktuálně třeba s Janem Burianem. Bezejmenný sólový debut z roku 2000 a o dva roky mladší album "Spatřit světlo světa" ještě koketovaly jak s rockem, tak s klidnějšími popovými až folkovými melodiemi, třetí deska "Mezi světy" z roku 2005 si již  ale výrazně pohrávala s jazzem nebo world music.
V projektu Eternal Seekers spojila Dusilová síly s jazzovou skladatelkou a klavíristkou Beatou Hlavenkovou a alternativním kvartetem Clarinet Factory. Z této spolupráce vzešlo jedno z hudebních překvapení roku 2008 - Eternal Seekers (alias česky Věční hledači) velmi citlivě propojili svět populární a "vážnější" hudby. A Lenka Dusilová ukázala kritikům i posluchačům svoji další, dosud neznámou tvář.
Jak jí (tedy samozřejmě také jim) to sluší, se můžete přijít podívat a poslechnout v pondělí 1. března od 19 hodin ve Fabrice ve Svitavách. Vstupné činí 200 Kč.

Vychází nová kniha o Moravskotřebovsku a Jevíčsku

19.02.2010
Jiří Šmeral, historik a doktor Univerzity Palackého v Olomouci, vydává sborník textů, které v průběhu uplynulých čtyř let napsal pro Svitavský deník, nazvaný "Hřebečsko, náš kraj?".
Ve svých článích Šmeral reagoval na aktuální témata či reflektoval události, o kterých se v dosavadní literatuře nepsalo. Pojítkem textů zabývajících se Moravskotřebovskem a Jevíčskem je hledání tradice, lokálních identit, kolektivní paměti či kořenů tradovaných omylů. "V případě událostí, o nichž se v historické literatuře už psalo, jsem se snažil předložit pohled odlišný od dosavadního výkladu, ukázat, že jednu událost lze vnímat rozdílně," říká Šmeral.
Záštitu nad vydáním knihy převzal hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který ji také doprovodil úvodním slovem.

Od března zredukují příměstskou dopravu

19.02.2010
Od září jezdí v Moravské Třebové autobusy, které lidem usnadňují cestu do školy, do zaměstnání nebo k lékaři a na nákupy. Obyvatelé ale o tuto službu brzy přijdou. Důvodem je malý zájem.

"Využití městské dopravy nesplnilo naše očekávání. Stávající výsledky těchto autobusových spojů nepřinesly požadované výsledky a jsou vyjma ranního školního spoje užívány občany velmi poskrovnu. Budeme ale jednat s ČSAD o tom, aby zůstaly zachované spoje číslo 102 a 103 ke školám a k nemocnici," uvedl místostarosta Miloš Izák.

Ve stávajícím rozsahu zůstanou spoje zachované jen do března. "Poté zůstanou zastávky pro školáky. Jedná se o ranní spoj, který bude ČSAD nadále provozovat jako součást své dopravní obslužnosti. Autobus bude tedy i nadále jezdit k nemocnici a na ulici Školní k ZŠ Palackého. Ostatní linky budou zrušeny, protože měly nulovou vytíženost," dodal Miloš Izák. Lidé mohou rozšířenou autobusovou dopravu využívat do šestého března, kdy vyprší smlouva s ČSAD.

Sobotka odhalil ve Fabrice plaketu

18.02.2010
Předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka spolu se starostou Svitav Jiřím Brýdlem odhalil 17. února v multifunkčním centru Fabrika pamětní plaketu, která bude do budoucna připomínat úspěch centra v anketě Stavba roku 2009. Fabrika získala Cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky, jako třetí stavba v Česku. Sobotka si v centru nejvíce cení sál a knihovnu. Mimochodem Fabrika si dobře vedla také v hlasování veřejnosti, když skončila na druhém místě.

U Zámečku raší v záhadném kruhu tráva

16.02.2010
Záhada. Jinak prozatím nelze nazvat kruh o průměru asi dva metry, který dle slov majitele Nového zámku u Lanškrouna Přemysla Kokeše už před několika týdny roztál a nyní v něm raší tráva. Okolí Zámečku je přitom pod sněhem.
"Je to nepochopitelné. Geolog po zběžné prohlídce prohlásil, že to může být cokoliv, ale bez kopané sondy to nezjistí," uvedl pro server Novinky.cz Kokeš s tím, že podobný jev se tu už údajně před čtyřiceti lety zpozorovali tábořící skauti. "Oblast ale není seismicky aktivní, nejsou tu žádné horké prameny, ani nějaká zasypaná studna, která by se náhle plnila vodou." Místem také nevedou elektrické rozvody, ani tam údajně nejsou žádné podzemní prostory, přestože pod dřívějším barokním sídlem byla rozsáhlá síť sklepů.
Každopádně je v kruhu narozdíl od promrzlého okolí teplota kolem 17 stupňů Celsia. Pro odhalení záhady na Zámečku chce majitel nechat na místě vykopat sondu.

Ve Třebové dostaví zimní stadion

14.02.2010
Zimní stadion TJ Slovan v Moravské Třebové se letos dočká východní tribuny a nového zázemí. Dostavbou se tak do října zvýší jeho kapacita na 1160 lidí.
V současnosti probíhají práce na základech nových objektů, hrubá stavba tribuny o kapacitě 450 míst by měla být dokončena již v květnu. Zároveň také vznikne 79 nových parkovacích stání pro areál TJ Slovan před zimním stadionem a aquaparkem.
Na dostavbu stadionu a vybudování nových parkovacích míst získalo město dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

Březovští dostanou skatepark

10.02.2010
Radnice v Březové nad Svitavou se rozhodla splnit přání žáků zdejší základní školy. Ti totiž prosili o vybudování skateparku. Město tento nápad vyhodnotilo jako kladný, dokonce na jeho realizaci získalo i dotaci.
Skatepark vyroste za kulturním domem v Zářečí. V rámci výstavby areálu bude revitalizována také celá, dosud zanedbaná plocha. Celkové náklady se očekávají ve výši šesti set tisíc korun.

Muzeum hornictví má zatím stopku

10.02.2010
Zamýšlené muzeum hornictví na Hřebči se prozatím realizovat nebude. Projekt se odkládá kvůli nedořešeným vlastnickým vztahům na pozemcích.
"Projekt hornického muzea je velmi zajímavý, s vysokým přínosem pro další rozvoj cestovního ruchu v našem regionu a v Českomoravském pomezí. Proto se tohoto projektu nevzdáváme a já věřím, že bude možné jej někdy v příštích letech realizovat. Celý projekt je připraven, co se týče projektové dokumentace, ale nepodařilo se dořešit vlastnické vztahy ke všem dotčeným pozemkům. Nebylo proto možné předložit žádost o dotaci z evropských fondů," uvedl místostarosta Moravské Třebové Václav Mačát, zároveň ale dodal, že jednání kolem pozemků budou nadále pokračovat.
Muzeum mělo být vytvořeno v areálu bývalého dolu Hřebeč a mělo být součástí Hřebečských důlních stezek, které se budou slavnostně otevírat letos v červnu, a naučné stezky Lesů ČR Boršovský les. Součástí projektu bylo vytvoření prohlídkové trasy a expozice v Jihlavské štole dlouhé 150 metrů, s ukázkami ražby důlních děl, důlní mechanizace a s prostorem pro jízdu důlních osobních vlaků. Prostřednictvím mladějovské úzkokolejky se poté měly stezky propojit s Průmyslovým muzeem v Mladějově.

Pardubická integrovaná doprava se rozšiřuje

09.02.2010
V polovině letošního roku by v souvislosti se změnami jízdních řádů mělo dojít k rozšíření integrovaného dopravního systému Pardubického kraje také do okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy, tedy také na Hřebečsko. Prozatím do regionu zasahuje na jihu dopravní systém Jihomoravského kraje.
"K integraci svitavského a orlickoústeckého okresu do dopravního systému Pardubického kraje je zpracovaná realizační studie. Momentálně čeká na posouzení oddělením dopravní obslužnosti, případně nově vybraného organizátora veřejné osobní dopravy," uvedl Jiří Sádovský z odboru dopravy pardubického krajského úřadu pro Svitavský deník. Návrh přitom samozřejmě mohou připomínkovat  dopravci a starostové měst a obcí, se kterými se jednání v nejbližší době rozjedou.
Integrovaný dopravní systém Pardubického kraje se po svém rozšíření na východní polovinu kraje projeví prozatím změnou tarifu, optimalizaci rozsahu dopravy kraj plánuje až na konci roku. Dle ohlasů by veřejnost zvláště na Svitavsku a Březovsku uvítala také propojení pardubického dopravního systému s IDS Jihomoravského kraje, protože velká část obyvatel regionu dojíždí za prací či studiem do Brna.

Rudoltice s Lanškrounem propojí cyklostezka

08.02.2010
Už letos by měla Lanškroun a Rudoltice spojit cyklostezka, resp. první část cyklostezky mezi Lanškrounem a Českou Třebovou. Investorem této etapy výstavby bude Dobrovolný svazek obcí Lanškrounsko.
Na realizaci nové trasy pro cyklisty je již schválen příspěvek 10 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Celkové náklady jsou odhadovány na dvojnásobek, přičemž na zbytek si svazek obcí zažádá o úvěr, který budou jednotlivé obce a město splácet, osvětlení podél stezky zaplatí obce ze svých rozpočtů.
Pokud vše půjde podle plánu, ještě do konce letošního roku by mohli cyklisté mezi Rudolticemi a Lanškrounem využívat nové trasy a neriskovat tak jízdou po silnici I/43, vedoucí z jihu od Brna a Svitav na sever k polské hranici.

Lanškroun, Mohelnice a Zábřeh soutěží o Zlatý erb

08.02.2010
O Zlatý erb, ocenění pro nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí, v letošním ročníku soutěží se svými moderními weby města Lanškroun, Mohelnice a Zábřeh. Další místa regionu se do soutěže nepřihlásila.
Od úterý 9. února se rozebíhají krajská kola, v nichž odborná porota vybere ty nejlepší prezentace, které postoupí do kola celostátního. Do konce února může hlasovat o nejlepších webovkách měst také široká veřejnost. V polovině března pak zahájí celostátní kolo, vítězové budou vyhlášeni 12. dubna.
Poroty v obou kolech budou hodnotit zejména ovladatelnost stránek, jejich zpracování a samozřejmě také obsah a užitečnost zveřejněných informací. 
Soutěž Zlatý erb letos už podvanácté vyhlásilo Sdružení Zlatý erb pod záštitou ministerstva vnitra, ministerstva pro místní rozvoj, Svazu měst a obcí, Asocicace krajů ČR a serveru Města a obce. Z oblasti Hřebečska se v celostátních kolech nejlépe umístil v kategorii obcí na třetím místě v roce 2002 web Sázavy na Lanškrounsku, z webů měst se dosud žádný mezi nejlepší trojici neprosadil.

V muzeu vystavují amatéři

03.02.2010
Až do 7. března mohou návštěvníci svitavského muzea zhlédnout výstavu děl amatérských výtvarníků ze Svitav a okolí. Již tradiční expozici s názvem Přehlídka zahájila vernisáž v poslední lednovou sobotu.
Přehlídka patří do kulturního programu Svitav už čtyřicet let. Pravidelně začíná už v půli ledna tzv. poradenským dnem, kde si mohou výtvarníci nechat poradit od oborových profesionálů. Zároveň se tu také pomáhá s výběrem vhodných dílek na výstavu.
Letos se na poradenském dnu sešlo 29 výtvarníků, jejichž obrazy, keramiku či různé ozdoby si můžete v muzeu prohlédnout. Mezi nimi nechybějí třeba jednoduché ilustrace Petra Biliny, jeřabinovo-šípkové výrobky Ludmily Leinweberové, portréty známých osobností Michaely Zezulové nebo Miloš Vaněk a jeho mořské inspirace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama