Archiv září 2009

4. listopadu 2010 v 1:53 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných v září 2009

Fabrika je ve finále Stavby roku 2009

24.09.2009
Ať už si kritici najdou na stavbě, co chtějí, a ať je dění kolem ní jakékoliv, jedno je jisté, svitavské multifunkční centrum Fabrika postoupilo do finále ankety Stavba roku 2009 a ke dni zveřejnění tohoto článku zatím finálové hlasování vede se stavem přes 1500 hlasů.
K dalším bodům a vítězství v anketě veřejnosti můžete Fabrice, která vznikla z nevyužívaných budov bývalého závodu Vigona (tyto areály se dnes běžně označují jako brownfield podle charakteristické hnědé barvy) a které byly v historickém centru jak pěst na oko, pomoci i vy, stačí otevřít webovou stránku http://www.stavbaroku.cz/printSites.do?Dispatch=ShowWelcome a udělit Fabrice svůj hlas. Hlasování končí 30. září ve 12 hodin.
Z bývalé továrny se během uplynulých let stalo nové kulturní centrum města Svitav s moderním sálem, restaurací, prostory pro knihovnu, internetovou kavárnu, mateřské centrum nebo pro nejrůznější spolky činné na území města. Web multifunkčního centra Fabrika najdete zde: http://www.fabrikasvitavy.eu/ .

Koncert Eternal Seekers odložen

22.09.2009
Vystoupení Eternal Seekers, nového projektu zpěvačky Lenky Dusilové, se kterým sklízí ovace nejen ze strany fanoušků, ale i kritiků, musel být odložen.
"Ze zdravotních důvodů jsme nuceni odvolat všechny plánované podzimní termíny. Těšíme se na koncerty opět na konci roku," stojí na webu Eternal Seekers. Koncert, který byl  původně naplánován do svitavské Fabriky na 7. října, se tak uskuteční až v polovině února.
Eternal Seekers je spojení několik výrazných talentů. Nejznámější postavou projektu je zpěvačka Lenka Dusilová, která začínala v druhdy úspěšné kapele Sluníčko, poté prošla spoluprácemi s Lucií, Danielem Landou nebo Čechomorem, sólově vydala prozatím tři desky. Dusilovou doplňuje jazzová klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková a kvartet Clarinet Factory. Vloni vyšlo projektu v edici Respektu eponymní album, recenzi si můžete přečíst třeba zde. Více informací o Eternal Seekers se pak dozvíte zde.

O víkendu zahájí Dny česko-německé kultury

16.09.2009
Dny česko-německé kultury. Prostý, ale výstižný název, která si klade za cíl znovu přiblížit národnosti, které po staletí vedle sebe na Hřebečsku žily, tedy Čechy, Moravany a Němce, a které byly po druhé světové válce mocensky odděleny. Již tradičně se v Moravské Třebové konají třetí zářijový víkend a letos tomu není jinak. Dny česko-německé kultury trvají od pátku 18. do úterý 22. září.
Ač se slavnostní zahájení Dnů koná až v sobotu, již v pátek proběhne od 17 hod. procházka na Křížový vrch, kde budou na zdejším hřbitově vzpomenuti a uctěni mrtví obyvatelé regionu. SV rámci sobotního zahájení se uskuteční exkurze po hřebečských obcích, odpoledne pak bude veřejnosti představena výstava Vyškovský jazykový ostrov, kterou připravilo Sdružení česko-německého porozumění, jenž je také spolupořadatelem Dnů. Sobota vyvrcholí posezením při hudbě a tanci Hřebečské přástky - vystoupí například Hřebečský folklórní soubor nebo tanečníc soubor z Městečka Trnávky.
Dny budou v neděli od 8:30 pokračovat v moravskotřebovském farním kostele Nanebevzetí Panny Marie česko-německou mší, po ní přijme na radnici vzácné hosty z Čech, Moravy a Německa starosta města Josef Ošťádal. Odpoledne bude bude posvěcen na Jiráskově ulici Kříž smíření a nedělní program vyvrcholí slavnostním koncertem pro zvané v muzeu, kde se s klavírním doprovodem představí zpěvačka Eliška Weissová, pěvecké sbory Dalibor a Fermáta a další.
Pondělní program Dnů česko-německé kultury slibuje promítnutí neměckého filmu pro mládež v muzeu, závěrečný den pak přinese "Stůl stálých třebovských hostů" s přednáškou Horsta Löfflera  na téma Sudetoněmecká sídliště a společenství v celém světě, která jistě přinese zajímavé informace z minulosti regionu. Ostatně jako celé Dny česko-německé kultury.

Fotogalerie z výročí Moravské západní dráhy

13.09.2009
Na webu města Jevíčka si můžete prohlédnout fotografie pořízené během "malohanáckých" zastávek parního vlaku vypraveného u příležitosti 120. výročí Moravské západní dráhy. Fotografie naleznete na tomto odkazu: http://www.jevicko.cz/index.php?id=10617&lang=cze

Pochodem připomenou Moravu coby historickou zemi

10.09.2009
Jako důstojná nepolitická připomínka existence Moravanů a jejich kultury je naplánován na sobotu 12. září v Brně 4. Výroční pochod Moravanů. Pochodem, jehož trasa centrem Brna, chtějí příznivci Moravy coby historické země a ti, kteří se cítí být spíše Moravany než Čechy, poukázat na moravskou historii i současnost, na jistou odlišnost moravských tradic a kultury od českých.
Účastníci pochodu se sejdou před 10. hodinou dopolední v brněnských Denisových sadech. Odtud povede trasa pochodu na Zelný trh, Dominikánské náměstí, kde bude před budovou moravského Zemského domu přečtena Deklarace Moravanů, dále na náměstí Svobody a skončí po poledni symbolicky na náměstí Moravském. Součástí pochodu je také kulturní program, během kterého vystoupí mužské pěvecké sbory z Charvátské Nové Vsi, Mikulčic a Prušánek, nebude chybět ani cimbálovka.
Výroční pochod Moravanů pořádá občanské sdružení Moravská národní obec ve spolupráci s Moravským národním kongresem. Pochod je nepolitickou akcí, politické či jiné projevy nebudou tolerovány. Vítány jsou naopak moravské symboly a vlajky (viz. obrázek).
Více informací o Moravské národní obci zde.

Dny evropského dědictví na Hřebečsku

09.09.2009
Dny evropského dědictví se poprvé v podobě, jakou známe dnes, konaly v roce 1991. Zjednodušeně se jedná otevírání nejrůznějších památek či kulturních organizací, i těch běžně nepřístupných, široké veřejnosti, smyslem je na toto "evropské dědictví" upozornit, upozornit na potřebu jeho ochrany pro další generace, zároveň také "publikum" vychovat k úctě k památkám. V Česku v posledních letech navštěvuje otevřené instituce a památky ve Dnech evropského dědictví kolem 600 tisíc lidí.
V Moravské Třebové nechystají pro letošní Dny evropského dědictví speciální kulturní program, památky ve městě budou v pátek 11. 9. i v sobotu 12. 9. přístupné jako běžně, stejně tak Holzmeistrovo muzeum. Pod hlavičkou Dnů evropského dědictví je ale na pátek od 16 hodin připravena v kapli františkánského kláštera (naproti muzeu) vernisáž fotografické výstavy snímků soutěže "Moravská Třebová, jak ji neznáme". V 17 hodin pak v Domově důchodců začne debata o historii města, při níž budou také promítány historické snímky města a kopie dochovaných městských listin. V sobotu večer se pak může kdokoliv s bystrým zrakem, či dalekohledem připojit k pozorování příběhů z fresek kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Sobotní otevření naučné stezky Boršovský les sice nenese hlavičku Dnů evropského dědictví (nýbrž Den s Lesy České republiky), ale proč je nezmínit. Na celou sobotu je v Boršově pod Hřebečským hřbetem připraven kulturní program se spoustou soutěží či vystoupením Pavla Dobeše.
Svitavy se ke Dnům evropského dědictví připojí až o týden později, v neděli 20. 9. odpoledne, kdy od 13 hodin do 17 hodin otevřou zdarma své dveře kostel sv. Josefa, kostel sv. Jiljí a kostel Navštívení Panny Marie s vyhlídkou na věži, Ottendorferův dům s Muzeeum esperanta a Městské muzeum a galerie.

Svitavy ožijí tradiční poutí k sv. Jiljí

01.09.2009
Řemeslný jarmark, šermířská vystoupení, cimbálovka, kolotoče. To je jen malý výčet toho, co čeká na obyvatele a návštěvníky Svitav v rámci tradiční poutě ke sv. Jiljí. Ta uzavře v neděli 6. září letošní Svitavské letní slavnosti.
Pouť zahájí ranní mše svaté ve hřbitovním kostele sv. Jiljí, slouží se od 7:30 a 9:30.
Úderem deváté hodiny oživnou na náměstí stánky s nejrůznějším nejen řemeslným zbožím, po hodině se budou střídat k pokoukání šermíři a k poslechu Karel Hegner s cimbálovou muzikou Aleše Smutného. V dolní části náměstí se po desáté zase rozezní rockové kytary, postupně zde vystoupí kapely Jaktobilo?, Nasaďte ski, Bez limitu, Slow Flash, Kilt, ještě než odehraje závěrečný koncert uskupení Hromosvod, vystoupí v 16 hodin světoznámý Točkolotoč.
Točit kolotoče se samozřejmě budou také, a to jako vždy za budovou bývalého hotelu Městský dvůr.
Až bude pouťový ruch na náměstí s přibývajícími hodinami utichat, rozezní se po 19. hodině sborový zpěv v kostele sv. Jiljí. V prostorách nejstarší stavby na území města vystoupí italský mužský pěveský sbor Alpini Valtanaro a svitavský smíšený sbor Dalibor. Sbory vystoupí nejprve jednotlivě, v závěru pak představí také několik společných skladeb. Během večera zazní jak lidová či klasická hudba, tak současné sborové skladby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama