Archiv září 2010

4. listopadu 2010 v 10:45 | mv |  Aktuality
archiv aktualit vydaných na www.hrebecsko.estranky.cz v září 2010

30. 9. 2010

Svitavy - Nedělní večer bude ve Fabrice ve Svitavách patřit zdravotně postiženým lidem a seniorům, ale nejen jim. V rámci benefičního koncert pořádaného Střediskem kulturních služeb města Svitavy a Střediskem sociálních služeb Salvia tu od 17:30 vystoupí oblíbený zpěvák Václav Neckář se svou skupinou Bacily.Za vstup  návštěvník zaplatí 200 korun, výtěžek ze vstupného poputuje na podporu činností střediska Salvia.

Hřebečsko - Zpravodajský server Aktuálně.cz vydal včera žebříček nejlepších míst pro život, v němž autoři porovnávali životní situaci obyvatel ve 300 městech České republiky z několika hledisek. V konečných žebříčcích dvaceti nejlepších měst se objevují také Lanškroun, Moravská Třebová a Svitavy.Žebříčky Aktuálně.cz včetně sledovaných hledisek si můžete prohlédnout zde.

28. 9. 2010

Svitavy - Do multifunkčního kulturního centra Fabrika zavítá ve středu 29. září česká rocková legenda Katapult, a to v rámci turné k aktuálnímu albu Radosti života. Kapela tak do Svitav přiveze jak prověřené hity jako nebo Půlnoční závodní dráha, ale také nové písně, které vznikly po smrti baskytaristy Jiřího Dědka Šindeláře. Koncert začíná po 19. hodině, vstupné činí 250 korun na stání či 290 korun na sezení na balkoně.

Mohelnice - Kulturní středisko se v pátek 1. října promění na centrum módy. Svoji tradiční módní přehlídku tu od 19:30 pořádá návrhář Luděk Hanák. Kromě jeho modelů budou moci návštěvníci zhlédnout také návrhy Táni Havlíčkové, Heleny Bedrné nebo Lea Macenauera, kteří taktéž patří mezi veličiny současné české módy. Přehlídkou provede moderátor Jan Čenský.

27. 9. 2010

Hřebečsko - Svatý Václav je po staletí brán jako patron českého státu. Jeho svátek 28. září se v Česku od roku 2000 slaví jako státní svátek Den české státnosti. U jeho příležitosti si také města v regionu připravila několik akcí. Již včera proběhlo tradiční svatováclavské pohoštění na zámku v Moravské Třebové, dnes večer se uskuteční slavnostní koncert v multifunkčním centru Fabrika ve Svitavách. Obyvatelé města budou moci v prostorách centra zavzpomínat na proměny města za posledních 20 let, poslechnout vystoupení pěveckého sboru Dalibor či zhlédnout filmy o Svitavách z let 1995, 2001 a 2006. Vrcholem večera bude koncert Litomyšlského symfonického orchestru pod taktovkou Jana Šuly, během něhož zazní například Haydnova Symfonie č. 1 D dur zvaná Lukavická. Zábřežané si svatého Václava připomenou v úterý. Ke svátečnímu posezení zde zve Katolický dům, kde na návštěvníky čekají "venkovské" pochoutky z brambor, klášterní pivo a také příjemná hudba.

Česká Třebová - Ačkoliv nejbohatší program v rámci Dne železnice proběhl v Olomouci, na své si v sobotu 25. září přišly také stovky návštěvníků vlakového nádraží v České Třebové. Fanoušci kolejové dopravy si zde mohli prohlédnout běžně veřejnosti nepřístupné prostory, některé historické i současné lokomotivy, železniční nehodovou techniku či modelová kolejiště. Největší pozornost si ovšem vysloužily jízdy parními vlaky mezi stanicí a českotřebovským depem, jak můžete zhlédnout ve videu, které ze Dne železnice v České Třebové na server YouTube.com nahrál uživatel Tomas363.

Moravská Třebová - V pořadí druhý charitativní koncert pro povodněmi postiženou obec Raspenava se uskuteční v pátek 1. října v Moravské Třebové. Výtežek z akce poputuje na výstavbu nové školky v severočeské obci. Během večera na zámeckém nádvoří nazvaného ... jednou jsi dole... vystoupí šestice kapel - domácí Jak to bilo? a Kaderus Blues, svitavští Apropo, Los Hongos a Do větru a litomyšlská formace Trio de Janeiro, a představí se také moravskotřebovská žonglérská skupina Fortitudo et Ignis se svou ohňovou show. Koncert začíná úderem 18. hodiny, vstupné na něj je dobrovolné. V Moravské Třebové jde již o druhý charitativní koncert pro Raspenavu, první benefice proběhla v polovině srpna, kdy navíc raspenavský rodák a třebovský občan Jiří Bárta uspořádal humanitární sbírku, při níž se nashromáždilo 1,5 tuny nejrůznějšího materiálu a téměř 95 tisíc korun.Sbírky pro povodněmi postižené obce na Liberecku či benefiční akce se v srpnu konaly také na jiných místech regionu, například na faře v Lanškrouně vystoupili zpěvák Jan Kalousek a moderátor politických debat Václav Moravec bez nároku na honorář. Regionu se však povodně, byť oproti těm severočeským nesrovnatelně menší, také dotkly - voda z polí se prohnala v pondělí 16. srpna ulicí Pod Viaduktem ve Svitavách-Lánech. O této bleskové podovni pojednává reportáž svitavské televize Comvision.

25. 9. 2010

Březová nad Svitavou - Začátek školního roku a brzké vzlétnutí nejrůznějších draků na oblohu jsou odedávna symboly přicházejícího podzimu. Ten letošní bude v Březové nad Svitavou ovšem výjimečný tím, že tamní škola oslaví v sobotu 2. října rovných 100 let od svého založení. V 11 hodin oslavu zahájí vystoupení mažoretek, do půl jedné si návštěvníci mohou prohlédnout školní budovu a zhlédnout ukázky výuky v jednotlivých třídách. Se 14. hodinou se oslava přesune do kulturního domu, kde nejprve proběhne školní akademie, během níž se představí žáci školy v různých vystoupeních, poté se bude vzpomínat na historii školy a také debatovat o současnosti města, od 16. hodiny zahraje k tanci a poslechu Veselá dvojka. Několik dní nato se pak nad Březovou vznesou další poslové podzimu - na Špitálském poli se v neděli 10. října odpoledne uskuteční tradiční drakiáda.

24. 9. 2010

Zábřeh - Zkraje října otevře bazén v Zábřehu i třebovský zimák. Po více než třech letech mohli ve středu 22. září obyvatelé Zábřeha opět navštívit tamní plavecký bazén, ovšem jen v rámci dne otevřených dveří. Na možnost zaplavání si tu ale ještě budou muset počkat, maximálně do 10. října. Krytý bazén prošel za tři roky zásadní proměnou, z původní stavby, která byla v květnu 2007 uzavřena kvůli narušené statice, prakticky vůbec nic nezbylo. Návštěvníci si tak mohli během dne otevřených dveří prohlédnout zbrusu nové prostory vestibulu, šaten, samotného bazénu i jeho zázemí, z nich ovšem koukali na zchátralý plavecký areál venku. Ten čeká rekonstrukce v blízké budoucnosti.

Moravská Třebová - Velké novinky čekají na návštěvníky a sportovce, kteří zavítají na zimní stadion v Moravské Třebové. Ten přes léto dostal novou východní tribunu, sociální zařízení, restauraci nebo také saunu a vířivku, úpravami prošel také evakuační požární systém a vzniklo nové parkoviště se sto padesáti místy. Úpravy hrací plochy nyní také umožňují využití stadionu v letních měsících a také pro kulturní akce. Zmodernizovaný zimák bude slavnostně otevřen 9. října, ti, kteří sem v ten den zavítají, uvidí show trampolínovou nebo krasobruslařskou show a také se budou moci setkat s jedním ze "zlatých hochů" ze zimní olympiády v japonském Naganu v roce 1998, hokejovým útočníkem Jiřím Dopitou.

22. 9. 2010

Svitavy - Multifunkční centrum Fabrika bude o víkendu hostit setkání věřící mládeže. Ač sraz pořádá Českobratrská církev evangelická, dveře nebudou zavřeny ani pro věřící dalších církví. Tématem sjezdu budou zbořené chrámy. "Téma vychází z aktuální situace společnosti. Zažíváme pády mnoha 'chrámů', které jsme si vystavěli. Zažíváme krizi ekonomickou, krizi hodnot a víry, krizi identity," uvedla pro ČTK Marie Medková z Českobratrské církve evangelické. Kromě diskusí a hledání odpovědí na otázky s tématem spojené ale na účastníky setkání čekají také přednášky religionistiků, workshopy nebo třeba koncert brněnské kapely Poletíme?. Samozřejmě nebudou chybět ani bohoslužby, které se budou sloužit v kostele sv. Josefa (tzv. červený kostel) v Lánech. Mladí věřící se ve Svitavách zdrží od pátku, kdy je přivítá starosta města Jiří Brýdl, až do pondělí.

Oslavy 75 let vojenského školství v Moravské Třebové vrcholí

22.09.2010
Pětasedmdesát let od svého založení letos slaví vojenská škola v Moravské Třebové. U příležitosti tohoto výročí již školu navštívila řada hostů z Česka i zahraničí, oslavy vyvrcholí o tomto víkendu, kdy veřejnost hlavně přiláká sobotní program na třebovském náměstí T. G. Masaryka.
Již v pátek večer budou ovšem položeny věnce u památníku v areálu školy, na zámku bude poté představena výstava o historii vojenského školství v Moravské Třebové a po ekumenické bohoslužbě ve evangelickém kostele ve Svitavské ulici propukne v sále Na Písku společenský večer s taneční zábavou.
Sobotní program začne po desáté dopolední, v jeho úvodu složí slavnostní slib žáci prvního ročníku, bude požehnán bojový prapor a nad městem přeletí vojenské letouny. Postupně pak dojde na přehlídkové koncerty Hradní stráže či posádkové hudby, návštěvníci slavností si budou moci prohlédnout vojenskou techniku a také zhlédnout exhibiční vystoupení Čestné stráže Armády ČR a Hradní stráže či legionářů. Svůj um předvedou také třebovské mažoretky.
Odpoledne se pak otevřou dveře do areálu Žižkárny, jak se škole mezi lidmi přezdívá, kde návštěvníci uvidí ukázky bojové techniky a výzbroje, také si budou moci prohlédnout prostory školních budov a vyslechnout koncert posádkové hudby. Připraveno zde bude i něco dobrého na zub.
Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola Ministerstva obrany v Moravské Třebové, jak v současnosti zní oficiální název školy, vznikla v roce 1935 coby Státní vojenské reformované reálné gymnázium poté, co okresní hejtmanství požádalo o umístění československé vojenské jednotky ve městě. Jen do druhé světové války školou prošlo na 700 studentů. Po válce pak škola dlouhou dobu nesla jméno husitského vojevůdce Jana Žižky, odtud vzniklo lidové označení Žižkárna. Od října 1997 nese čestný název Škola Čs. Obce legionářské a jako výraz ocenění při výchově mládeže jí byl předán legionářský prapor.

Evropský týden mobility: zdravá Třebová se bude hýbat i dívat na práci záchranářů

21.09.2010
Piaristickou ulicí v Moravské Třebové dnes řidiči neprojedou. V rámci podpory Evropského týdne mobility, který právě probíhá ve stovkách evropských měst, a taktéž středečního Evropského dne bez aut totiž ulice bude patřit dětem, které ji vyzdobí svými malůvkami.
Pod heslem Hýbej se, buď aktivní! vyrazí do ulic i další Třebované - ti sportovně založení se mohou projet na in-line bruslích, v různých disciplínách nebo jen tak, pro starší obyvatele města je přichystána procházka centrem města s výkladem o historii města a také s upozorněním na bariéry pro obyvatele s omezenou pohyblivostí při vstupu do památek či úřadů.
Středa bude na náměstí T. G. Masaryka patřit záchranným složkám - ukázky své práce a také nástrojů pro její výkon předvedou jak státní, tak městští policisté, lékaři rychlé záchranné služby i hasiči. Součástí programu bude i slaňování radniční věže či vyprošťování zraněného z havarovaného vozidla. Odpoledne si pak mohou zájemci nechat zkontrolovat své jízdní kolo či ochutnat něco ze zdravých jídel, která připravili žáci Integrované střední školy.
K Evropskému týdnu mobility se připojili také v Zábřehu, kde celý týden probíhají osvětové akce pro školáky a veřejnost prostřednictvím seminářů, výstav i článků v místním tisku.
Evropský týden mobility je osvětová kampaň pro občany měst, které upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech, a kterým zároveň nabízí možnosti a výhody udržitelných druhů dopravy. Letošní devátý ročník kampaně se zaměřuje na téma Doprava a zdraví s heslem Prodluž si život - buď aktivní!.

Zábřežští dnes vzpomenou na Petra Nováka

21.09.2010
Pocta Petru Novákovi - i tak lze označit vzpomínkový koncert, který se odehraje v úterý 21. září od 19 hodin ve velkém sále Kulturního domu v Zábřehu. Karel Kahovec, pěvecká hvězda 60. let, na něm spolu se skupinou George & Beatovens zavzpomíná na Petra Nováka, zakladatele a dlouholetého zpěváka skupiny.
Během večera tak zazní Novákovy stále populární hity, mezi něž patří písničky Já budu chodit po špičkách, Hvězdičko blýskavá, Náhrobní kámen, Co je to láska nebo Povídej. "Lidi si dnes zpívají Petrovy písničky, aniž mnohdy vědí, kdo je napsal a interpretoval," říká Kahovec. Ten během koncertu zazpívá kromě jiného i písně z období spolupráce s Country beatem (To se budem príma mít) a jako jeho host vystoupí Viktor Sodoma s repertoárem legendárních The Matadors (Black is Black).
Koncert je součástí turné, kterým si skupina George & Beatovens připomíná 45 let své existence.
Převzato ze zábřežského zpravodaje

Lanškrounský zámek rozezní Svěceného housle

20.09.2010
Jeden z nejlepších současných českých houslistů Jaroslav Svěcený zavítá ve středu 22. září do Lanškrouna, kde v zámeckém sále vystoupí se svým programem Slavné evropské housle.
Svěcený, který není jen vynikajícím hráčem, ale také znalcem historie tohoto nástroje, slovem a hlavně hudbou představí unikátní sbírku houslí evropských houslařů posledních tří století a začátku století současného ve skladbách českých a evropských hudebních mistrů. Na cemballo ho doprovodí Jitka Navrátilová.
Koncertní exkurze do historie houslí začne v sále lanškrounského zámku v 19:30, vstupenky na vystoupení je možné koupit v městském infocentru a v kulturním centru za 200/230 korun.

Welzl vstoupí na šumperská divadelní prkna

17.09.2010
Zábřežský náčelník eskymáků Jan Welzl vstoupí na divadelní prkna. Premiérou hry o jeho životě totiž zahájí v sobotu 18. září novou sezonu Divadlo Šumperk.
Za inscenací Eskymo je Welzl stojí Martin Františák, umělecký vedoucí a režisér ostravského Divadla Petra Bezruče, kterého ke spolupráci se šumperským souborem přivedl Welzlův velký osud. "Welzlova osobnost mě inspiruje přímočarou silou a kouzelným vyprávěním. Jeho životní pouť je neuvěřitelná. Bohužel bývá považován více za pábitele a blázna než za přírodního hrdinu," řekl pro Šumperský deník na adresu zábřežského rodáka, kterého jeho dobrodružná povaha zavedla až do polárních krajin.
V titulní roli se divákům představí Ondřej Brett, čerstvý absolvent JAMU a nováček šumperského souboru, v roli Bedřicha Golombka, publicisty, který převedl Welzlovo vyprávění na papír, pak šumperským divákům známý Petr Komínek.
Premiéra začíná zítra v 19:30, ve stejném čase je pak možné navštívit také reprízy 25. a 29. září. Podrobný program Divadla Šumperk najdete zde.

O víkendu otevřou památky v Mohelnici a ve Svitavách

17.09.2010
Ke Dnům evropského dědictví 2010, které  již minulý víkend otevřely památky v Lanškrouně, Moravské Třebové a Zábřehu, se v nadcházejících dnech volna připojí také Mohelnice a Svitavy.
Obyvatelé a návštěvníci Mohelnice se mohou v sobotu 18. září těšit na bohatý kulturní program. V dopoledních hodinách si mohou na náměstí prohlédnout autoveterány či v Městském kulturním středisku výstavu místního patchworkového klubu a řemeslníků. Pro zájemce jsou od 9:30 a 10 hodin připraveny historické procházky centrem města. Otevřené dveře bude mít pro všechny knihovna a muzeum s expozicí o významných rodácích města.
Hlavní program však proběhne odpoledne v městských sadech, kde až do večera budou návštěvníky bavit mažoretky, šermíři či muzikanti, z účinkujících lze jmenovat například komika Václava Upíra Krejčího, revivalovou formaci The Pangea, hrající písně legendárních The Beatles, nebo Walda Gang, který si svérázně upravil repertoár zpěváka Waldemara Matušky. Připravena je také řada divadelních či tanečních vystoupení, her a soutěží pro děti, ale nejen pro ně. Celý program je zdarma a koná se za každého počasí.
Svitavské Dny evropského dědictví se sice nepojí s žádnou velkou akcí, avšak zájemci si mohou za výkladu členů historického klubu Záviš prohlédnout všechny tři kostely ve městě, tedy Navštívení Panny Marie na náměstí Míru, hřbitovní kostel sv. Jiljí a kostel sv. Josefa v Lánech, otevřeno budou mít také Městské muzeum a galerie a Ottendorferův dům s Muzeem esperanta.

Moravané vyjdou popáté do brněnských ulic

16.09.2010
Popáté vyjdou do ulic centra Brna všichni ti, kdo chtějí upozornit na moravské národní tradice, kulturní zvyky a také historii a současnost této historické země České republiky. U příležitosti jubilejního pochodu proběhne v sobotu 25. září také Den za Moravu s bohatým kulturním programem.
Ten odstartuje před desátou ranní  v Denisových sadech moravské jitro s písničkou, poté bude Den za Moravu slavnostně zahájen. Ze sadů vyjde v půl jedenácté za zvuku bubnů pochod Moravanů, jehož trasa povede napříč brněnským centrem se zastávkami na historických náměstích, kde proběhnou ukázky moravské kultury nejrůznějších folklorních souborů. Na Dominikánském náměstí bude přednesena Deklarace Moravanů. Pochod bude ukončen na Moravském náměstí, kde bude pro účastníky připraveno občerstvení a pro zájemce také prodej moravských suvenýrů či kulturní vystoupení.
Vpodvečer se Moravané přesunou do zámeckého parku v Brně-Medlánkách, kde proběhnou hodové slavnosti s vystoupením mužského pěveckého sboru z Prušánek u Hodonína.
K účasti na Dni za Moravu jsou zváni všichni, kdo se cítí být Moravany, akci jako nepolitickou připomínku existence Moravy a její svébytné kultury pořádá Moravská národní obec ve spolupráci v Moravským národním kongresem. Pořadatelé nebudou tolerovat jakékoliv xenofobní či vulgární projevy, naopak jsou vítány moravské vlajky a další zemské symboly.

Moravská Třebová o víkendu hostí Dny česko-německé kultury

14.09.2010
Tradičním festivalem česko-německého porozumění ožije o víkendu Moravská Třebová. Dny česko-německé kultury tu začínají v pátek 17. září uctěním památky mrtvých na hřbitově na Křížovém vrchu.
Naplno se program letošních Dnů rozeběhne v sobotu, kdy budou slavnostně zahájeny a kdy se hosté, jak je zvykem, v dopoledních hodinách vydají do okolních hřebečských vesnic. Po obědě je pak uvítá mohelnické muzeum, kde zhlédnou výstavu Významní rodáci města Mohelnice. Sobota vyvrcholí posezením s hudbou a tancem v moravskotřebovském muzeu, kde se představí taneční soubory z Hřebečska nebo ze Šumavy.
Následující ráno bude ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie celebrována česko-německá mše, po ní hosté Dnů zamíří na radnici, kde je přivítá starosta města Josef Ošťádal. Odpoledne představí pořádající Společnost česko-německého porozumění výstavu Moravská Třebová ve starých pohledech Herberta Wondry z Mnichova, večer pak zaplní dvoranu muzea za tónů klavíru zpěv Kateřiny Dostálové a také lanškrounského smíšeného pěveckého sboru.
Dny česko-německé kultury budou pokračovat až do začátku října, ovšem v již volnějším tempu. V úterý 21. září mohou školáci navštívit divadelní představení studentů Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Brno, ve čtvrtek pak tradiční Stůl stálých třebovských hostů, kdy bude promítán některý z německých filmů pro pamětníky.
Poslední akcí pod hlavičkou letošních Dnů česko-německé kultury bude pásmo německých lidových písní v pondělí 4. října v moravskotřebovském muzeu.

Sezonu na Zámečku zakončí Mystická noc

14.09.2010
Nový zámek u Lanškrouna zakončí o víkendu letní turistickou sezonu. Poslední akcí bude v sobotu 18. září tradiční Mystická noc.
Program, jenž vyvrcholí večerním kouzelnickým vystoupením a ohňovou show, odstartuje úderem 14. hodiny. Po celé odpoledne budou návštěvníky provázet šermíři ze sdružení Balestra, kteří předvedou historické zbraně, ukázky soubojů či výkonu práva utrpného, také budou zajišťovat dobové hry a soutěže jak pro děti, tak dospělé. Připraven je i pohádkový příběh Pradlenky či poučné vyprávění o mušketýrovi a pro zájemce pak historická přednáška vedená Dušanem Šlahorou, regionálním historikem.
Učast na Mystické noci přislíbily také kapely Proč ne band, Šutr a Poutníci, které zahrají k tanci a poslechu. A zúčastnit se závěrečné noci letní sezony může každý, kdo mezi Lanškroun a Rudoltice zavítá a zaplatí vstupné 40/20 Kč. Nudit se nebude.

Zábřežský kulturní jarmark slibuje zábavu pro všechny

13.09.2010
Nejen tradičně bohatá nabídka občerstvení a kapel nejrůznějších hudebních žánrů čeká návštěvníky letošního Zábřežského kulturního jarmarku, který ovládne v sobotu 18. září prostory Masarykova náměstí v Zábřehu. Program slibuje zajímavé vyžití pro všechny věkové kategorie. Spoustu zábavy si užijí hlavně děti, pro které jsou připraveny nejen trampolíny, skluzavky, skákací hrady, ale i řada dalších aktivit pod taktovkou domu dětí a mládeže Krasohled.
Kulturní program začne již v devět hodin ráno a na pódiu se v následujících patnácti hodinách vystřídá řada hudebních těles. Návštěvníci uslyší populární melodie určené zejména pro dříve narozené, country a trampskou muziku, početný dechový orchestr, řízný rock, ale také melodický heavy-metal. Zatímco dopolední programový blok oživí vystoupení oblíbené dvojice Vašek a Petr a dechového orchestru zábřežské základní umělecké školy, začátek odpoledního programu bude patřit "kotlíkářům" a country skupině Pracka. Kytarový rock ozvláštněný lesním rohem a dalšími hudebními experimenty přiveze do Zábřeha šumperské uskupení Sioux. Poté se zábřežskému publiku představí známý regionální hudebník Simeon Hýbl (lídr hudebního projektu Alfa Gospel Praises), který připravil společně se svým bratrem Ezdrášem nový projekt BBrothers. Ten měl premiéru letos v květnu v obchodním centru Olomouc City, kde také došlo na křest CD s názvem 100 let prázdnin. Za kmotry tohoto zajímavého hudebního počinu byli mimo jiné Ľubo Horňák ze skupiny Elán a zpěvák skupiny No Name Igor Timko. Večerní program jarmarku obstarají rockoví matadoři Confession a především revivalová kapela Wishmasters hrající hudbu finských Nightwish.
Kromě muziky jsou pro návštěvníky jarmarku připraveny prodejní stánky, ukázky tradičních řemesel, bohaté občerstvení včetně tradičního burčáku, soutěže o ceny, ohňová show, vystoupení úspěšných zábřežských mažoretek, ukázky orientálního tance a další doprovodný program. Vedle toho bude možné během dne navštívit hned tři výstavy - v zábřežském muzeu, galerii Tunklův dvorec a ve Farním muzeu ve věži kostela sv. Bartoloměje. Zde místní zvoníci nabídnou i večerní prohlídky, a to od 20 do 22 hodin.
Převzato ze zábřežského zpravodaje

Hřebečské stezky mají turistickou známku

11.09.2010
Letošní turistická sezona pomalu, ale jistě končí, což ovšem nutně neznamená, že milovníci výletů za historií či do přírody budou až do dubna sedět doma. Třeba Hřebečské důlní stezky s nastávajícím podzimem dostanou nový pestrobarevný šál, a než přijde zima, ukážou tak svoji další tvář, kterou prozatím turisté neměli možnost od červencového slavnostního otevření poznat.
Ať už ale patříte mezi ty, kteří navštívili důlní stezky během léta, nebo se do hřebečských svahů teprve chystáte, měli byste vědět, že na památku tohoto netradičního výletu si můžete v moravskotřebovském informačním centru na náměstí T.G.M. zakoupit turistickou známku, která byla v létě při příležitosti otevření stezek vydána. Číslo "hřebečské známky" je 1766, a jak vypadá, vidíte na obrázku.
V infocentru seženete ale kromě ní také turistické známky dalších atrakcí regionu - moravskotřebovského zámku, sousoší Kalvárie, rozhledny Pastýřka, mladějovské úzkokolejky a zříceniny hradu Cimburk, které si správný zvídavý turista také nenechá ujít. A stejně jako na stezky i za těmito atrakcemi můžete vyrazit i v podzimních měsících, mladějovské Průmyslové muzeum se koncem září uzavírá.

Libchavy se v sobotu promění v divoký západ

09.09.2010
Na již pětadvacátou kovbojskou slavnost láká v sobotu 11. září Ranč C v Libchavách na Ústeckoorlicku. A jak je zvykem, nebude to jen nudná podívaná, při které se několik chlapů vyhoupne do sedel a projedou se na koních před diváky.
Libchavské rodeo patří k vyhlášeným westernovým akcím, dle ohlasů na internetu patří dokonce k těm nejlepším v Česku. Nejinak by tomu mělo být i letos. Na programu jsou souěže jako barrel race (barelový dostih) či pole bending (jízda mezi tyčemi), kdy je jezdcovým protivníkem čas, ale také divácky disciplíny jako calf roping (lasování telete), které snad nejvíce vychází z "předlohy" amerického divokého západu, anebo steer wrestling, kdy jezdec startuje z boxu za teletem a musí ho vlastníma rukama a silou povalit na zem.
Rodeo, které se na ranči v Libchavách koná nepřetržitě už pětadvacet let (první ročník proběhl v roce 1985) a které si léta udržuje stabilní diváckou základnu, ale stále si získává i nové fanoušky, odstartuje v půl jedenácté dopoledne a večer vyvrcholí country bálem.

Lanškroun bude o víkendu sportovat i slavit

07.09.2010
Zábavně-sportovní víkend čeká koncem tohoto týdne na obyvatele a návštěvníky Lanškrouna. Už v pátek ráno totiž odstartují děti ze zdejších základních a mateřských škol dvoudenní městské slavnosti pořádané při příležitosti 42. ročníku dálkového pochodu Lanškrounská kopa.
Program startuje v pátek 10. září po 10. hodině ranní vystoupením lanškrounských mažoretek, poté se až do 14 hodin budou prezentovat nejrůznějšími čísly a představeními školáci z města i okolních obcí. Pátek završí svými koncerty Jirka Hurych, skupina Pendl a legendy české country Fešáci s Michaelou Tučnou. Večer se také vydají na cestu pěší účastníci nejdelší trasy Lanškrounské kopy, jejich startovním místem bude Dělnický dům.
Ranní dechovka pak bude předznamenáním startu všech ostatních tras pochodu, kterých je v okolí Lanškrouna připraveno několik v různých délkách jak pro pěší, tak pro cyklisty, děti se přitom mohou zúčastnit  soutěží o ceny a projít pohádkovým lesem. Vyrazit do terénu mohou také in-line bruslaři, pro které je nachystána 15km trasa. Všichni účastníci by měli do cíle na náměstí J. M. Marků dorazit do sobotní 20. hodiny, kde je o něco málo později po vydýchání přivítá ohňostroj a koncert Jiřího Macháčka a jeho formace Mig 21.
Ti, kteří si chtějí užít hlavně hudby, nemusejí čekat, až dorazí účastníci pochodu, na náměstí budou znít koncerty po celý den. Představí se mimojiné Big Band Lanškroun, taneční skupina Juicy nebo rocková formace Kurtizány z 25. avenue.

Dny evropského dědictví otevřou duše památek

06.09.2010
Duše památek se o nadcházejících dvou víkendech otevřou ve městech regionu. V rámci tradičních Dnů evropského dědictví (DED), které letos v Česku probíhají mezi 11. a 19. září, si budou moci návštěvníci prohlédnout kromě známých dominant i některé běžně nepřístupné památky.
Jednou z takových pamětihodností je například barokní zámeček Skalička v Zábřehu, kde během DED bude v sobotu 11. září zahájena výstava Realita. Na ní se veřejnosti představí se svou tvorbou tři výtvarníci, kteří do skla, porcelánu a malby vtiskli kus svého pohledu na svět. Výstava bude na Skaličce přístupná až do 10. října každou sobotu a neděli.
V Zábřehu se dále během soboty a nedělního odpoledne otevřou dveře také do Šubrtovy kapličky či evangelického kostela nebo Farního muzea v kostele sv. Bartoloměje. V sobotu bude také v běžných otevíracích hodinách otevřeno Muzeum Zábřeh v domě Pod Podloubím, zde ovšem návštěvníci musejí zaplatit vstupné.
Lanškroun má DED spojené s městskými oslavami a také s dálkovým pochodem Lanškrounská kopa (podrobné info v následujících dnech), takže kulturou bude o tomto víkendu žít doslova celé město. V rámci DED se tu otevřou k prohlédnutí prostory gymnázia a kostela sv. Václava. Běžně otevřeno bude mít Městské muzeum a Nový zámek u Lanškrouna, kde v sobotu po 15. hodině proběhne přednáška o historii zámku.
Akce spojené s DED v Moravské Třebové zahájí už v pátek 10. září, kdy v kapli františkánského kláštera proběhne v 15:30 vernisáž výstavy  Moravská Třebová, jak ji neznáte a následně pak od 16:30 v sále Sociálních služeb vlastivědé odpoledne o moravskotřebovském zdravotnictví a morové epidemii v letech 1715/16. V sobotu si pak návštěvníci zdejšího zámku mohou prohlédnout zdarma alchymistickou laboratoř, v neděli zase expozice Poklady Moravské Třebové a Jak se žilo na venkově.
Mohelnice se k DED připojí v sobotu 18. září, kdy je v centru města naplánován bohatý kulturní program, během kterého se představí mimojiné zdejší mažoretky, bavič Václav Upír Krejčí, formace Pangea - The Beatles revival, ale také šermíři nebo divadelníci. Návštěvníci se také budou moci zúčastnit mnoha soutěží a pohybových aktivit, připravena je i ohňová show nebo projížďka veteránů městem. Během dne budou volně přístupné knihovna a expozice muzea, zájemci mohou také absolvovat historickou procházku městem s průvodcem.

Jako poslední se v neděli 19. září otevřou památky ve Svitavách. Během odpoledne budou návštěvníci vítáni ve třech hlavních církevních stavbách města, tedy kostelech sv. Jiljí, Navštívení Panny Marie a sv. Josefa v Lánech, kde je provedou členové historického klubu Záviš. Zdarma bude otevřeno také Městské muzeum se svými výstavami a také Ottendorferův dům s Muzeem esperanta.
Dny evropského dědictví se v dnešní podobě konají od roku 1991 a jejím smyslem je přiblížit evropskou kulturu lidem, upozornit na ni a na potřebu její ochrany a opatrování pro další generace a zároveň také naučit veřejnost chovat se k tomuto společnému dědictví s úctou. Každý rok se k DED připojuje více měst a památek, v Česku těchto "dnů otevřených dveří" využívá kolem 600 tisíc lidí. Národní zahájení DED, kde krom jiného budou odměněni jednotlivci či organizace výrazně přispívající k udržení tradiční kultury, letos s bohatým kulturním programem hostí město Příbor, rodiště slavného psychologa Sigmunda Freuda. Stránky věnované DED najdete zde.

Pastýřka dostane k narozeninám rekord

05.09.2010
Netradiční oslavu prvních narozenin rozhledny Pastýřka připravili v Moravské Třebové. Ta bude hlavně pro odvážné, v plánu je totiž nepřetržitý čtyřiadvacetihodinový výstup na sedmadvacetimetrovou věž. 
Pořadatelé tak chtějí k narozeninám Pastýřky ustanovit rekord v počtu vyšlapaných schodů a metrů za 24 hodin a zároveň také zahájit novou tradici. Pomoci jim k tomu může kdokoliv starší 18 let a dobrého zdravotního stavu, neboť neustále stoupat do schodů a navíc přes noc chce pořádný kus odvahy a výdrže. Nápomocni však budou také ti, kdo pod rozhlednu zavítají pouze za účelem povzbuzování či opečení párku na tamním ohništi. Čtyřiadvacetihodinovka odstartuje v pátek 10. září úderem 15. hodiny. 
Dřevěná rozhledna Pastýřka byla na vrchu Pastvisko (516 m n. m.) u Moravské Třebové slavnostně otevřena vloni 20. června. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 25 metrů, stoupá k ní 220 ocelových schodů.

Březová a Lanškroun: víkend ve znamení netradičních aut

03.09.2010
Automobiloví fandové by v sobotu měli zavítat do Lanškrouna nebo Březové nad Svitavou, případně ostřížím zrakem sledovat silnice v okolí těchto měst. Mohou totiž spatřit vozy, které na českých asfaltech jen tak neuvidí.
Do Lanškrouna se v sobotu sjedou se svými "miláčky" čeští majitelé italských sportovních vozů Maserati. Jubilejní desátý sraz vozů s trojzubcem ve znaku zahájí právě na lanškrounském náměstí J. M. Marků, kde si je automobiloví nadšenci budou moci prohédnout kolem 9. hodiny dopolední. Poté kolona sporťáků vyrazí směr Ústí nad Orlicí - pod rozhlednu Andrlův Chlum, následně jejich majitelé zavítají do Muzea řemesel v Letohradě, aby se odpoledne zpestřili průběh závodu do vrchu Laudon 2010 v Albrechticích.
Březová pro změnu o tomto víkendu hostí sraz majitelů amerických "silničních korábů". "Ameriky" se během sobotního odpoledne představí na březovském Moravském náměstí a jejich následná spanilá jízda povede na zámek v Letovicích. Večer je pak naplánován koncert svitavských The Pink Panthers.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama