Konference o populární kultuře a české identitě příští rok ve Třebové

23. listopadu 2010 v 9:39 | cspk.eu |  Aktuality
Moravská Třebová - Občanské   sdružení   Centrum  pro   studium  populární   kultury připravuje   ve   spolupráci   s Ústavem hospodářských a sociálních dějin a Seminářem obecných a komparativních dějin Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na   27. - 28. května 2011  konferenci na téma POPULÁRNÍ KULTURA A ČESKÁ IDENTITA.


Populární kultura, chápána jako široce sdílené významy, názory a praktiky, vzniká jako hybridní produkt, tvořený na jedné straně sociálními a kulturními potřebami obyčejných lidí na svou zábavu a uvolnění a na druhé straně snahou producentů oslovit co nejširší obecenstvo a ovládnout trh. Studium populární  kultury, vycházející z již po desetiletí světově etablované disciplíny cultural studies, se přitom na akademických pracovištích v České republice začíná nesoustavně prosazovat až poslední dobou.

Účelem plánované konference je navázat potřebný kontakt  mezi jednotlivými badateli a pracovišti zabývajícími se výzkumem populární kultury. Konference představí fenomén populární kultury a možnosti jeho využití při studiu procesů formování české identity a její kontextualizace v rozmanitých společensko-ekonomických situacích, které se ve 20.   století   vystřídaly   v   českém  prostoru. Naše vědecké setkání si však klade za cíl podnítit především diskuzi o využitelnosti  konceptů cultural  studies na socialistickou a postsocialistickou společnost.

Uvítáme příspěvky zaměřené na perspektivy dalšího výzkumu i na specifická témata, která se v rámci populární kultury v českém  prostoru nabízejí. Výsledkem našeho setkání bude   navázání užší spolupráce, výměna pohledů a přístupů  ke studiu  tématiky populární kultury a společné hledání možností dalšího rozvoje cultural studies v ČR.

Konference je otevřená nejrůznějším odborným pohledům na fenomén   populární kultury,  pozornost  však věnujeme následujícím  tématům:

• etnocentrické a xenofobní postoje v české společnosti,
• podoby českého ateismu, agnosticismu, volnomyšlenkářství a konformismu,
• socialismus po česku - hierarchizace a rovnostářství,
• místa paměti moderního českého národa,
• české snění - sémantika českých utopií a  tužeb,
• (post)socialistická každodennost - kontinuity a diskontinuity,
• subkultury v českém prostoru,
• regionální identity v populární kultuře.

Pro bližší informaci o metodologickém zaměření konference uvádíme základní  díla  inspirující  náš pohled na studium populární kultury a české identity:

PETR A. BÍLEK, BLANKA ČINÁTLOVÁ, Tesilová kavalérie, Praha, Pistorius & Olšanská, 2010.
PAULINA BREN, The Greengrocer and his TV: The Culture of Communism after the 1968 Prague Spring, Cornell University Press, 2010.
JOHN FISKE, Understanding Popular Culture, Boston, Unwin Hyman, 1989.
LADISLAV HOLÝ, Malý český člověk a skvělý český národ, Praha, Sociologické nakladatelství, 2001.
VLADIMÍR MACURA, Šťastný věk, Praha, Academia, 2008.
FRANÇOISE MAYER, Češi a jejich komunismus, Praha, Argo 2009.

Konference se koná v Moravské Třebové, nacházející se ve strategicky vhodném prostoru mezi Prahou, Olomoucí a Brnem. Moravská Třebová je také díky své poloze na zemských hranicích Čech a Moravy,  na okraji  svébytné etnografické oblasti  Malá Haná a svou minulostí  německého
jazykového ostrůvku symbolickým a inspirativním místem.

Délka příspěvků je stanovena na 20 minut. V průběhu konference bude pro účastníky zajištěno drobné občerstvení a kulturní  program.  Cestovní  a další  náklady si  hradí  účastníci  nebo  jejich pracoviště. Účastnický poplatek je stanoven na 150 Kč, pro doktorské studenty a důchodce 50 Kč, pro magisterské a bakalářské studenty je účast zdarma.

Tímto dopisem Vás chceme srdečně pozvat k účasti.  Přihlášky na konferenci (název příspěvku, abstrakt o rozsahu 300 slov, stručný akademický životopis) zašlete e-mailem na adresu cspk@centrum.cz. Všechny návrhy příspěvků budou podrobeny recenznímu řízení. Vaše   přihlášky očekáváme nejpozději do 28. února 2011. Do měsíce po tomto datu sestavíme program konference a rozešleme jej účastníkům.

Další informace na webu www.cspk.eu.

Za CSPK Mgr. Ondřej Daniel, Mgr. Tomáš Kavka, Mgr. Jakub Machek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barunka :) Barunka :) | Web | 23. listopadu 2010 v 9:43 | Reagovat

Ahoj prosím mrkni na můj blog snad se ti článek bude líbit :) A předem promiň za to že tě otravuju taky to nemám ráda :/ ae určitě si taky k někomu napsala když si něco potřebovala :) A já potřebuju aby si mrkla na článeček :)♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama