Startuje další ročník Welzlování, během do zámecké brány

13. ledna 2011 v 23:11 | Martin Višňa |  Aktuality
Zábřeh - Jako již tradičně budou první týdny nového roku v Zábřehu patřit festivalu všech recesistů, cestovatelů a dobrodruhů Welzlování, který se hlásí k odkazu slavného rodáka Jana Eskymo Welzla.


Letošní Welzlování zahajuje již tuto sobotu, kdy budou odvážlivci se sportovním duchem a smyslem pro humor zdolávat serpentiny mezi sladovnou a zábřežským zámkem. Běh do zámecké brány, který startuje v 10 hodin a který nebude jen o výběhu kopce k zámku, ale i třeba o sjíždění zábradlí, je ovšem je začátkem celé série akcí, které se drží slavného Welzlova výroku "Prondu, prondu - neprondu, neprondu".

Dalším sportovně-recesistickým podnikem bude v sobotu 22. ledna Welzlův kufr, běžecký závod na kopci Humenec, jehož nezbytným doplňkem je kufr a zbytným, ale oblíbeným doutník (podle fotografie z Welzlova návratu do Zábřeha v roce 1928). Oceněny přitom budou nejenom sportovní výkony, ale také masky závodníků.

Asi nejoblíbenější částí Welzlování je závod lidských spřežení, který pravidelně přitáhne na zábřežské Masarykovo náměstí stovky diváků. I tentokrát podle pořadatelů bude platit každoroční pravidlo, že saně tažené lidskými čtyřspřežími budou po náměstí jezdit, i kdyby sníh nebyl a muselo se jezdit po dlažbě. Tento závod se koná v neděli 30. ledna a opět se krom výkonů hodnotí i masky, navíc budou moci účastníci i diváci ochutnat na trhu zabijačkové speciality či si něčím teplým zahřát tělo. A pro děti budou připraveny vyjížďky s klasickým psím spřežením.

Welzlování ovšem neskýtá jen tyto sportovně-recesistické akce, součástí je mimojiné celodenní filmová přehlídka Expediční kamera, která se uskuteční v kině Retro v sobotu 12. února, pak také třeba přednáška Karla Komůrka o putování indiánskými rezervacemi v USA nebo vyprávění Jakuba Mikuly o zdolávání osmitisícovky v Himalájích. Festival trvá až do 18. února.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama