Při sčítání obyvatel můžete uvést moravskou národnost

22. února 2011 v 14:14 | Martin Višňa |  Aktuality
Hřebečsko - Již jen měsíc zbývá do jedné z nejrozsáhlejších statistických akcí - Sčítání lidu, domů a bytů 2011. V této souvislosti je třeba připomenout, že do sčítacích formulářů mohou obyvatelé cítící se více Moravany než Čechy do kolonky Národnost uvést národnost moravskou.

Český statistický úřad tak zareagoval na četné dotazy obyvatel a zájmových skupin z Moravy, které se týkaly právě tohoto problému. "Národnost je na rozdíl od jazyka nebo občanství otázkou pocitu a je na každém z nás, jestli budeme chtít do formulářů tento pocit uvést," vysvětlil místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Obyvatelé tak budou moci do formuláře vyplnit jednu, dvě nebo vůbec žádnou národnost.
Pro zajímavost - při sčítání lidu v roce 2001 se v okrese Svitavy, jehož více než polovina v minulosti patřila k německému hřebečskému jazykovému ostrovu, který po druhé světové válce postihl odsun původního německého obyvatelstva a dosídlení osadníky z různých koutů Čech a Moravy, přihlásilo z celkového počtu 102 455 obyvatel 2,2 procenta lidí. Vzhledem k historickému vývoji, kdy velká část nových osadníků přišla z oblasti Drahanské vrchoviny nebo z Hané, a také nedávným snahám o odtržení Jevíčka a Moravské Třebové od Pardubického kraje se však toto číslo jeví jako poměrně malé.
Sčítání lidu, domů a bytů 2011 proběhne koncem března, přičemž rozhodným okamžikem je půlnoc z 25. na 26. března. Více informací o sčítání naleznete na www.czso.cz/sldb2011.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama