Výzva Národního muzea

17. února 2011 v 15:43 | Národní muzeum |  Aktuality
Hřebečsko - Národní muzeum se obrací k široké veřejnosti se žádostí o pomoc při sběru dokumentů, fotografií a předmětů vztahujících se k tématu parlamentních voleb v českých zemích ve dvacátém století. Zaslané artefakty obohatí naše poznatky o tomto fenoménu a budou rovněž využité na výstavě Národního muzea s názvem "Volby", jež se bude konat v Národním památníku na Vítkově ve druhé polovině roku 2011.


Posléze budou uloženy v depozitářích muzea a budou přístupné pro badatele i pro využití na dalších výstavách. Žádáme ty, kteří mají ve svém vlastnictví některý z níže uvedených artefaktů a byli by rádi, aby zůstaly zachovány i pro další generace, aby takové předměty věnovali Národnímu muzeu pro výstavní a dokumentační účely.

I) Hmotné artefakty
1. "Volební" předměty - např. volební urny, slavnostní výzdobu volebních síní, odznaky, a další předměty spojené s konáním voleb, i s předvolební kampaní.
2. Případné písemné dokumenty spojené s konáním voleb - volební letáky, velkoformátové volební plakáty, volební brožury, volební lístky, "lidovou tvořivost", karikatury, "ilegální" tisky, texty básní a písní apod.
3. Další výtvory lidské tvořivosti spojené s fenoménem voleb

II) Fotografická dokumentace
1. Dobové fotografie všech aktivit spojených konáním voleb - fotografie volebních dnů, předvolebních kampaní, volebních místností, voličů, atd.
2. Nápisy na veřejných místech - veršované či jinak standardizované.

III) Nepublikované vzpomínky, paměti, autobiografické poznámky, nahrané či nafilmované (audio/video) záznamy a vzpomínky

Máme zájem o všechny fenomény výše uvedeného typu, vytvořené v období let 1918-1992. Sbírka nemá časově omezenou platnost, předměty a věci je možné darovat kdykoliv.

Kontakt:
Mgr. Tomáš Bursík; PhDr. Ivan Malý
email: tomas_bursik@nm.cz; ivan_maly@nm.cz
tel.: (+ 420) 222 781 676 tel.: (+420) 222 781 676
mobil: (+420) 725 371 054

Národní muzeum
Oddělení novodobých českých dějin
Václavské náměstí 68
115 79 Praha 1
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama