Březen 2011

KRÁTCE: Lanškrounský džem, Velikonoce v zábřežském muzeu

31. března 2011 v 23:04 | Martin Višňa |  Aktuality
Lanškroun - Sálem lanškrounského zámku se na apríla večer rozezní jazzové, latinsko-americké, popové a rockové melodie, které naživo provedou žáci Základní umělecké školy Jindřicha Pravečka. Koncert Lanškrounský džem začíná v 18 hodin.

Zábřeh - V zábřežském muzeu již mají svátky jara. Výstava jednoduše nazvaná Velikonoce ukazuje tradiční velikonoční zvyky i přibližuje tyto svátky den po dni tak, jak je slaví křesťané. Nechybějí samozřejmě ani kraslice zdobené nejrůznějšími technikami, a to také od pěti jejich zábřežských výrobců. Výstavu dále doplňuje kolekce pohlednic malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara z Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích a také jarní vazby z proutí a přírodních materiálů žáků Střední školy sociální péče a služeb Zábřeh. Výstava v zábřežském muzeu potrvá do 1. května.

Kejklíři zahájí sezonu na třebovském zámku

30. března 2011 v 6:00 | Martin Višňa |  Aktuality
Moravská Třebová - Historický jarmark plný kejklířů zahájí v sobotu 2. dubna letošní turistickou sezonu na moravskotřebovském zámku. Řemeslníci začnou na nádvoří své výrobky, mezi nimiž zájemci najdou třeba šperky, keramiku či zboží z vlny, kůže nebo dřeva, prezentovat a nabízet od 10. hodiny.


Duben ve Svitavách bude ve znamení hledání Davidovy hvězdy

29. března 2011 v 10:00 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - Vernisáží výstavy Zmizelí sousedé odstartuje ve čtvrtek 31. března v 17 hodin cyklus přednášek, výstav, putování do historie či filmových projekcí na téma holocaust s názvem Hledání hvězdy Davidovy, v jehož rámci se ponese velká část dubnového kulturního dění ve Svitavách.


KRÁTCE: Muzikál pro děti v Mohelnici, filharmonie ve Svitavách

28. března 2011 v 20:11 | Martin Višňa |  Aktuality
Mohelnice - Pohádkový příběh písniček a vtipných scének čeká v úterý 29. března na nejmenší diváky v Městském kulturním středisku v Mohelnici. Muzikál Obušku, z pytle ven na motivy klasické pohádky Karla Jaromíra Erbena v podání Divadelní společnosti Julie Jurištové mohou děti zhlédnout od 8:30 a od 10 hodin.

Svitavy - Svitavské centrum Fabrika bude v úterý od 19 hodin hostit vystoupení jednoho z předních českých symfonických orchestrů, Komorní filharmonie Pardubice. Pod dirigentským vedením Vojtěcha Spurného zazní kompozice Jana Jakuba Ryby, Pavla Vranického a Jana Antonína Koželuha. Vstupné na koncert činí 150 korun.

KRÁTCE: Otevřené dveře v aeroklubu, Laura s tygry v Apollu a barokní večer

25. března 2011 v 10:10 | Martin Višňa |  Aktuality
Staré Město u Mor. Třebové - Nejen fanoušky létání zve na dny otevřených dveří Aeroklub Moravská Třebová sídlící na letišti ve Starém Městě. Zájemci mohou na letiště, kde se pravidelně koná mistrovství republiky v letecké akrobacii, vyrazit a prohlédnout si ho v sobotu 26. března nebo týden nato v sobotu 2. dubna, vždy od 14 hodin.

Lanškroun - Do lanškrounského Apollo Music Clubu zavítá po svém sobotním vystoupení ve Svitavách na Víkendu zdraví formace Laura a její tygři. Pop-rocková kapela, již založil kapelník Karel Šůcha již v roce 1985 a která je charakteristická svou image - bílé košile, černé brýle, v současnosti vydává své první DVD. Klub Apollo bude otevřený od 20 hodin.

Zábřeh - Ve společnosti Bacha, Vivaldiho či Handela se ocitnou všichni ti, kteří v sobotu večer vyrazí do zábřežské Galerie Tunklův dvorec. Klasická díla barokní hudby zde představí sopranistka Markéta Mátlová v doprovodu cembalistky Evy Čierné-Tornové. Večer barokní hudby začíná v 18 hodin, vstupné činí 80 Kč.

KRÁTCE: Divadelní pozvánky do Třebové a Semanína, skautské setkání ve Svitavách

23. března 2011 v 12:07 | Martin Višňa |  Aktuality
Moravská Třebová - Z prosince přeložené vyprodané představení Otevřené manželství uvedou ve čtvrtek 24. března od 19:30 v Moravské Třebové. V zoufale jedovaté tragikomedii italského dramatika a držitele Nobelovy ceny za literaturu Daria Fo mohou diváci spatřit Janu Krausovou a Karla Rodena, jak se při hledání lásky a souznění v partnerském životě ubíjí navzájem.

Semanín - Na správné adrese. Tak se jmenuje komedie lanškrounského divadelního spolku Ve středu, kterou mohou obyvatelé Semanína zhlédnout v pátek 25. března od 19 hodin v kulturním domě. Vstupné na představení je dobrovolné.

Svitavy - Skauti ze Svitav a okolí mají možnost zavzpomínat na minulé časy při promítání skautských filmů, které je pro ně na páteční podvečer připraveno ve svitavské Fabrice. Projekce začíná v 17:30 a návštěvníci mimo jiné uvidí záběry z táborů v Boršově, Nové Vsi či na Kvíčalce z 60. let, ale i starší. Jednotlivé záznamy budou také prokládány vzpomínkami pamětníků.

Turistickou sezonu zahájí svitavský Víkend zdraví

23. března 2011 v 6:08 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - Biojarmark, komentované prohlídky památek, sportovní utkání či zdravá strava na jídelníčku vybraných restaurací - takový bude nadcházející víkend - Víkend zdraví - ve Svitavách, který slavnostně odstartuje letošní turistickou sezonu.


KRÁTCE: Tibetský večer v Bělé a Welzlův svět v Zábřehu

21. března 2011 v 6:35 | Martin Višňa |  Aktuality
Bělá nad Svitavou - V obci nedaleko Brněnce budou moci zájemci ochutnat tibetské sušenky a čaj, zakoupit výrobky tibetských dětí nebo jen zhlédnout film Přechod přes Himaláj. To vše v rámci cestovatelského večera, který bude zasvěcen právě této asijské vysokohorské zemi. Večerem, který proběhne v úterý 22. března od 17 hodin ve společenském centru v Bělé, provede cestovatelka Katka Rojková.

Zábřeh - Středa 23. března, 17 hodin, galerie kina Retro v Zábřehu, to jsou údaje potřebné k návštěvě vernisáže výstavy nejlepších prací výtvarné části soutěže Svět Eskymo Welzla, kterou na počátku roku uspořádal DDM Krasohled. Výstava je malou připomínkou letošního ročníku festivalu dobrodruhů, cestovatelů a recesistů Welzlování, který v Zábřehu proběhl v lednu a únoru.Nová publikace seznamuje s výtvarníky Zábřežska a Mohelnicka

20. března 2011 v 20:20 | Zábřežský zpravodaj |  Aktuality
Zábřeh, Mohelnice - Vlastivědné muzeum v Šumperku vydalo pro širokou veřejnost slovník Kdo je kdo ve výtvarné tvorbě na Šumpersku.

KRÁTCE: Třebařovské a opatovské šibřinky, festival v Lukové a Moravský vrabec v Mohelnici

18. března 2011 v 0:01 | Martin Višňa |  Aktuality
Třebařov, Opatov - Na tradiční šibřinky, tedy jakýsi maškarní ples, zvou dnes večer do třebařovské školy tamní sokolové. Zábava začíná ve 20 hodin, k tanci a poslechu hraje skupina Mefisto. Vstupné je 50 korun. V sobotu pak čekají šibřinky na obyvatele Opatova.

Luková - Punkrockový festival s názvem Jak to bylo, jak to je? zaplní v sobotu 19. března kulturní dům v Lukové. Během odpoledne a večera vystoupí mimo jiné královéhradečtí NVÚ, olomoučtí Zatrest, Werglův pjos z Moravské Třebové či mohelnická Komplikace, celkem desítka kapel. Produkce začínají v 15 hodin, vstupné do kulturáku činí 120 korun.

Mohelnice - Městské kulturní středisko v Mohelnici hostí v sobotu II. oblastní kolo soutěžní přehlídky folkové, country a trampské hudby Moravský vrabec. Jedná se už o 16. ročník této hudební soutěže, ze které po finálovém kole, které se koná koncem června v Karviné, mohou vzejít mimo jiné účastníci letního Mohelnického dostavníku. Mohelnické regionální kolo ve velkém sále kulturního střediska začíná ve 14 hodin.

Fabriku obsadí Svitavský Fanda a mladé divadlo

17. března 2011 v 12:18 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - Osm amatérských divadelních souborů a koncert Los Hongos navrch, taková bude krajská postupová přehlídka studentských a experimentálních divadel Svitavský Fanda, jejíž druhý ročník o víkendu hostí centrum Fabrika ve Svitavách.


V Duku Duku zahrají legendární Plastici

17. března 2011 v 11:47 | Martin Višňa |  Aktuality
Moravská Třebová - Legendární undergroundová formace Plastic People of the Universe zavítá v pátek 18. března do moravskotřebovského klubu Duku Duku. Kapela, která si užila své s totalitním režimem a jejíž nejvýraznější osobností byl Mejla Hlavsa, baskytarista a zpěvák, který by se letos 6. března dožil 60 let (zemřel v roce 2001). Právě jemu je současné turné Plastiků, jenž se zastaví i v Moravské Třebové, věnováno. Koncert v Duku Duku začíná ve 20 hodin, vstupenky stojí 150 korun.

Arcibiskupství olomoucké vyhlašuje fotografickou soutěž

16. března 2011 v 10:00 | Arcibiskupství olomoucké |  Aktuality
Olomouc - V roce 2013 oslaví olomoucká arcidiecéze 950 let od obnovení moravského biskupství v Olomouci roku 1063. K tomuto jubileu arcibiskupství připravuje reprezentativní knihu o dnešní diecézi, jejích dějinách i současném životě. Nosnou část knihy mohou tvořit i vaše fotografie, vybrané v soutěži.


KRÁTCE: Historická přednáška, vlaková výluka a beseda o stezkách

15. března 2011 v 22:32 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy, Hradec n. S., Březová n. S. - Autobusem místo vlakem budou ve čtvrtek a v pátek vždy od 7:40 do 13 hodin přepraveni cestující mezi Svitavami a Březovou, kteří chtějí k cestě využít osobních vlaků. V plánu je totiž v dané době výluka jedné koleje.

Svitavy - Cyklus muzejních podvečerů s historikem Radoslavem Fikejzem o svitavské historii Svitavská ohlédnutí ve čtvrtek pokračuje povídáním o 30. letech, která se nesla v atmosféře problémů spojených s ekonomickou krizí, která se dotkla také svitavských podniků a rozsáhlého dělnictva. Přednáška v Městském muzeu začíná v 18 hodin, vstupné je 20 korun.

Koclířov - Koclířovský kulturní dům bude v pátek 18. března od 17 hodin hostit besedu se spoluautorem Hřebečských důlních stezek Lumírem Moučkou. Beseda bude spojena s promítáním filmu Cuesta Bella aneb Dějuplné Hřebečsko, který je hraným dokumentem o Hřebečovském hřbetu a v němž ztvárnil hlavní roli oblíbený herec Jaroslav Dušek.

Petr Spálený vystoupí v Zábřehu

15. března 2011 v 16:05 | Zábřežský zpravodaj |  Aktuality
Zábřeh - Petr Spálený, jedna ze stálic na scéně české popmusic, zpěvák, jenž vešel do povědomí posluchačů zejména svým nezaměnitelným hlasem, vystoupí za doprovodu kapely Apollo Band v Zábřehu. Populární hudebník, skladatel a zpěvák se hudbě profesionálně věnuje od roku 1967, kdy přijal nabídku Jiřího Štaidla na angažmá v tehdejším hudebním divadle Apollo. "Návštěvníci se mohou těšit na všechny zpěvákovy hity, mezi něž patří songy Plakalo baby, Trápím se trápím, Dáma při těle, Táňo nashledanou a mnoha dalších," uvedl Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní. Spáleného zábřežský koncert proběhne zítra, tj. ve středu 16. března od 19 hodin ve velkém sále kulturního domu.

Začal 13. ročník fotosoutěže Moravská Třebová, jak ji neznáme

14. března 2011 v 12:27 | Moravskotřebovský zpravodaj |  Aktuality
Moravská Třebová - Komise památkové péče moravskotřebovské rady města vyhlašuje 13. ročník fotosoutěže Moravská Třebová, jak ji neznáme. Cílem je zachytit neobvyklou tvář města novými pohledy, v proměnách času či za rozmanité hry světel nebo ročních období. Vítány jsou rovněž reportážní snímky zachycující prostý život ve městě.

Zahájen předprodej na zábřežský koncert Lucie Bílé

13. března 2011 v 23:24 | Martin Višňa |  Aktuality
Zábřeh - Již v minulém týdnu byl zahájen předprodej vstupenek na recitál několikanásobné zlaté slavice a také držitelce ceny Anděl Lucie Bílé, který se uskuteční ve velkém sále zábřežského kulturního domu ve středu 20. dubna. Vstupenky v cenovém rozmezí 490-890 korun jsou k mání v městském infocentru denně od 8 do 17 hodin. Jak však dodává jednatel Zábřežské kulturní Zdeněk David: "Jedná se o exkluzivní koncert, místa v sále tudíž nelze rezervovat."

Na zámku v Lanškrouně zahrají Blue Effect

13. března 2011 v 22:57 | Martin Višňa |  Aktuality
Lanškroun - Nejen slavný hit Sluneční hrob, ale i spoustu dalších písní zahraje v úterý 15. března návštěvníkům lanškrounského zámku oblíbená rocková formace Blue Effect, která patří do pomyslné síně slávy českého bigbítu. S kapelou byla v minulosti spojena jména jako například Vladimír Mišík či David Koller, obnovená sestava stojí především na kytarovém umění rockového matadora Radima Hladíka a show zpěváka Honzy Křížka, frontmana kdysi oblíbených a zajímavých Walk-Choc-Ice. Lanškrounský akustický koncert v zámeckém sále začíná o půl osmé večer, vstupenky lze pořídit za 150 korun.

Fabrika představí balet na skladby Martinů i Tata bojs

13. března 2011 v 22:34 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - S baletním projektem Okna do duše se ve středu 16. března představí na pódiu svitavského kulturního centra Fabrika tanečníci Pražského komorního baletu Pavla Šmoka. Během večera diváci budou moci zhlédnout choreografie na melodie Bohuslava Martinů nebo Johanna Sebastiana Bacha, motivy východoslovenských a ukrajinských balad či také na písně Hany Hegerové a Tata bojs. Baletní večer ve Fabrice začíná v 19:30, vstupné činí 150 korun, členové Klubu přátek hudby zaplatí polovinu.

Vyšla nová publikace o moravskotřebovském zámku

13. března 2011 v 22:14 | Moravskotřebovský zpravodaj |  Aktuality
Moravská Třebová - Nedávno vyšla nová publikace věnovaná moravskotřebovskému zámku. Vychází v podstatě z příspěvků přednesených v průběhu semináře Moravskotřebovský zámek - renesance v evropském kontextu. Problematika nových objevů, rekonstrukce, prezentace, který uspořádalo Město Moravská Třebová ve spolupráci s Kulturními službami města Moravská Třebová 19. března 2009. Jednotlivé příspěvky se zabývají např. postavením Moravské Třebové v raném novověku, stavebním vývojem zámku za Ladislava z Boskovic, významem raně renesančního portálu z roku 1492, osobností Ladislava Velena ze Žerotína a jeho přínosem ke stavebnímu vývoji zámku. Publikaci je možno zakoupit v Městském muzeu, Turistickém informačním centru a Městské knihovně Ladislava z Boskovic.