Duben 2011

První máj oslaví lanškrounští studenti majálesem

30. dubna 2011 v 0:47 | Martin Višňa |  Aktuality
Lanškroun - Na prvního máje, mládež veselá je. Jako by se tímto heslem řídili žáci škol v Lanškrouně, již tradičně totiž 1. května ve městě proběhnou oslavy studentského života a jara majáles. V organizaci studentů tamního gymnázia propukne ve 12:30 na náměstí J. M. Marků. pod heslem Letem světem.


Nová kniha připomíná historii Městečka Trnávky

29. dubna 2011 v 10:27 | Martin Višňa |  Aktuality
Městečko Trnávka - Trnávecký kulturní dům bude dnes místem, kde bude slavnostně představena kniha, která se zabývá nejstaršími dějinami obce pod hradem Cimburkem a vsí jejího panství. Publikace dodatečně vychází k 700. výročí od první písemné zmínky, které si Městečko Trnávka připomínalo v roce 2008. Kniha mapuje historii obce do 20. let 18. století, kdy se panství stalo součástí lichtenštejnských majetků (stejně jako třeba blízká Moravská Třebová a další mnohá místa na Moravě), přitom dokazuje, že Trnávka nemá jen 700 let, ale podle nových důkazů je ještě starší. Prezentace knihy začíná v 17 hodin.

Čarodějnické pozvánky

29. dubna 2011 v 0:47 | Martin Višňa |  Aktuality
Hřebečsko - Výběr z připravovaných čarodějnických akcí.


Zámecká laboratoř i mučírna se otevřou po setmění

28. dubna 2011 v 12:50 | Martin Višňa |  Aktuality
Moravská Třebová - Po setmění 30. dubna, kdy na lukách zaplanou ohně pro čarodějnice, láká moravskotřebovský zámek na noční prohlídky. Za světla loučí a svící mohou zájemci v útrobách potemnělého zámku navštívit středověkou mučírnu a alchymistickou laboratoř mistra Bonaciny. Začátky prohlídek jsou ve 21 a 22 hodin.

Svitavy zažijí koncert roku - Fabriku rozproudí Ivan Kral

26. dubna 2011 v 0:10 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - Pro rockové fanoušky ve Svitavách a okolí bude pátek 29. dubna velkým svátkem. Ve svitavském centru Fabrika se totiž představí výrazná osobnost světového rocku, uznávaný kytarista, producent a skladatel Ivan Kral.


KRÁTCE: Repríza Drahouška a Černobyl ve fotografii

25. dubna 2011 v 23:34 | Martin Višňa |  Aktuality
Lanškroun - Na reprízu své nové inscenace, komedie Agentura Drahoušek, zve Divadlo Ve středu. Hru z pera Rudolfa Trinnera o povedené rodině, která si na hraně morálních pravidel i zákona přilepšuje rodinný rozpočet na úkor roztoužených mužů a vdavekchtivých dam, lanškrounští divadelníci premiérově uvedli 16. dubna. První repríza proběhne v sále zámku v Lanškrouně ve středu 27. dubna. Lístky za 90 korun nabízí v předprodeji městské infocentrum.

Svitavy - Černobyl - zkáza - změna - naděje. Takový je název fotografické výstavy, kterou k příležitosti 25. výročí havárie v jaderné elektrárně Černobyl připravil student svitavského gymnázia Vojtěch Motyčka. Zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek ve 13:45 u klavíru v budově gymnázia za účasti Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, se kterou později budou moci hosté a studenti o jaderné energetice pobesedovat.

Lanškrounští mohou navrhnout umístění laviček

25. dubna 2011 v 0:30 | Martin Višňa |  Aktuality
Lanškroun - O poloze nových laviček ve městě mohou rozhodnout obyvatelé Lanškrouna. Radnice tak chce vyjít vstříc starším či tělesně postiženým a také maminkám s kočárky a zvýšit jim tak pohodlí při cestách za zařizováním či nákupy možností k odpočinku. Své návrhy s podrobným popisem místa, kde by si přáli umístit novou lavičku, mohou Lanškrounští zanést osobně na radnici či řediteli Sociálních služeb Lanškroun nebo poslat na e-mail vera.ptackova@mulanskroun.cz, a to do 30. května. Poté budou návrhy vyhodnoceny a následně předány technickým službám k realizaci.

Afro-kubánské melodie zazní Retrem

25. dubna 2011 v 0:16 | Zábřežský zpravodaj |  Aktuality
Zábřeh - Na koncert salsové kapely, která se vyprofilovala na českého specialistu v afro-kubánské hudbě a vydala i první české CD s tímto hudebním žánrem, se mohou těšit návštěvníci zábřežského kina Retro ve čtvrtek 28. dubna. Repertoár skupiny Los Rumberos trio je tvořen jak ze skladeb předních světových interpretů (Carlos Santana), tak z vlastních kompozic. Kapela hraje ve složení: zpěvačka Kateřina Myšková, kytarista Jan Burian a pianista Petr Smetáček. Vstupenky na koncert, který začíná v 19 hodin, stojí v předprodeji 70 korun.

KRÁTCE: Velikonoční akce a pouť

22. dubna 2011 v 19:31 | Martin Višňa |  Aktuality
Kunčina - Ukázky tradičních řemesel a dovedností spojených s Velikonocemi, materiál pro ty, kteří si budou chtít sami třeba uplést pomlázku na blížící se pondělní koledu, či velikonoční cukroví čekají na všechny, kteří zavítají do Klubu důchodců v Kunčině. Zítra, tj. v sobotu 23. dubna, tu totiž mezi 13. a 17. hodinou proběhne Velikonoční jarmark.

Opatov - Již potřetí se zítra sjedou do Opatova příznivci volejbalu, ti aktivní v 8 hodin odstartují tradiční velikonoční turnaj v tomto sportu. V odpoledních hodinách si pak na své přijdou místní děti, pro které je od 14. hodiny připraven Velikonoční maškarní bál.

Pomezí - Také obec u Poličky ožije velikonočními radostmi. V Pomezí se v neděli koná pouť a nebude chybět ani večerní pomlázková zábava. Ta začíná v 21 hodin a k tanci a poslechu zahraje kapela Kyvadlo.

Do muzea za životem a významem rybníků

20. dubna 2011 v 19:58 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - V předvečer Dne Země, tedy ve čtvrtek 21. dubna, bude ve svitavském Městském muzeu a galerii vernisáží zahájena výstava Svět rybníků. Ta je zaměřena na rybníky na Svitavsku, na jejich historii a život v nich a okolo nich, ale vzpomíná také historii rybníkářství v Česku vůbec. Návštěvníci si budou moci prohlédnout makety rybničních hrází, otestovat své znalosti vodních živočichů a rostlin - živých v akváriích - anebo rybářského náčiní a také se leccos dozvědí o významu rybníků pro krajinu a pro náš život. Vernisáž, již zpěvem doprovodí hudební sdružení Kamarádi Svitavy a slovem ředitelka muzea Blanka Čuhelová a předseda ZO ČSOP Třebovka Radek Vach, začíná v 17 hodin. Výstava bude v muzeu ke zhlédnutí do 14. srpna.

KRÁTCE: Velikonoční akce

17. dubna 2011 v 19:40 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - Obyvatelé Svitav přivítají na Škaredou středu 20. dubna jaro a zároveň si připomenou velikonoční zvyky a tradice. Náměstí Míru ozdobí stovky kraslic a zaplní živá zvířata, připraveno je pouliční loutkové divadlo - Velikonocemi inspirovaná hra Řehtačka - a také tvůrčí dílny pletení pomlázek, malování vajíček a další. Svitavské vítání jara začíná ve 14 hodin.

Mohelnice - Velikonocemi ožije také mohelnické kulturní středisko. Ve čtvrtek 21. dubna od 9 hodin se zde konají velikonoční trhy s výstavou velikonočních vazeb a ozdob, které si děti budou moci také vyrobit v rámci dopolední tvůrčí dílny.

KRÁTCE: Dopravní komplikace

17. dubna 2011 v 19:28 | Martin Višňa |  Aktuality
Hřebeč - Komplikaci v podobě uzavřeného Hřebečského tunelu musejí od začátku nového týdne očekávat řidiči jedoucí po trase I/35. Plánovaná uzavírka má trvat až do pátku, v případě dřívějšího ukončení prací bude tunel otevřen před plánovaným termínem. Objíždka vede po "staré" silnici.

Svitavy, Březová nad Svitavou - Cestující na trati mezi Svitavami a Březovou nad Svitavou čeká ve dnech 19.-21. výluka, a musejí tedy počítat s náhradní autobusovou dopravou. Autobusy nahradí každý den pětici osobních vlaků mezi 8. a 15. hodinou. Více informací na webu Českých drah.

KRÁTCE: Po stopách Vikingů a historie Rudolfova

13. dubna 2011 v 16:00 | Zábřežský zpravodaj |  Aktuality
Zábřeh - Po stopách starých Vikingů se vydají 14. dubna návštěvníci kina ve společnosti Jiřího Máry na jeho cestovatelské besedě. Mára se spolu se svým hendikepovaným synem vydal v loňském roce na další expedici, tentokrát za evropskou exotikou na trase Dánsko - Faerské ostrovy - Island - Grónsko. Navštívili kromě jiného největší sbírku krokodýlů na světě, nesčetné vodopády a úžasné fjordy Faerských ostrovů, islandské sopky a ledovce. Vyzkoušeli si, jak chutná shnilý žralok, a v Grónsku poznali tradiční způsob života i lovu. Začátek přednášky Márových je naplánován na tradičních 17 hodin.

Zábřeh - Skupina nadšenců se obrací na veřejnost s prosbou o pomoc při hledání historických materiálů vztahujících se k historii Rudolfova. Zájem je především o zapůjčení fotografií, pohlednic, písemností, dokumentů atd. Bližší informace a kontakt na organizátory: Miloš Uherka, Rudolfov 35, Zábřeh, tel: 728 243 162, 608 444 436, e-mail: hrosak@seznam.cz.

Výstava představí nové sakrální stavby

13. dubna 2011 v 13:27 | Zábřežský zpravodaj |  Aktuality
Zábřeh - Začaly se stavět až po sametové revoluci a za posledních dvacet let jich stojí více než pět desítek. Řeč je o kaplích, kostelech a dalších sakrálních stavbách, které na území olomouckého arcibiskupství vznikly od roku 1989 až do dnešních dnů. Nyní je představuje putovní panelová výstava s názvem Sakrální stavby olomoucké arcidiecéze 1990-2010.


Liďák v Chrastové ovládnou ochotníci a Sněhový Brněnec

12. dubna 2011 v 6:00 | Martin Višňa |  Aktuality
Brněnec-Moravská Chrastová - O nadcházejícím víkendu proběhne v Lidovém domě v Moravské Chrastové již osmý ročník krajské přehlídky venkovských divadelních souborů Sněhový Brněnec.


Moravskou Třebovou zaplní slovenská kultura

11. dubna 2011 v 10:17 | Martin Višňa |  Aktuality
Moravská Třebová - Kulturou našich východních sousedů bude žít v následujících dnech Moravská Třebová. Již v pátek byla v muzeu vernisáží zahájena výstava nejkrásnějších českých a slovenských dětských knih, oficiálního zahájení se letošní Dny slovenské kultury dočkají ve čtvrtek 14. dubna.


KRÁTCE: Dětské divadlo ve Fabrice, kníže pornofolku v Duku Duku, móda v Mohelnici

7. dubna 2011 v 19:24 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - Svitavské centrum Fabrika bude v pátek 8. dubna od ranních hodin patřit dětskému divadlu. Na postupové přehlídce nazvané Svitavský dýchánek se představí desítka dětských souborů z celého Pardubického kraje se svými nejen pohádkovými inscenacemi, mimojiné Divadlo bez zábran Lanškroun s Kocourkem Modroočkem. Divadelní maraton zakončí vpodvečer předání ocenění a vyhlášení doporučených postupů na celostátní přehlídku Dětská scéna 2011, která se bude konat 10.-16. června taktéž ve Svitavách.

Mohelnice - Tradiční jarní módní přehlídkou návrháře Luďka Hanáka a jeho přátel z branže Top styl ožije v pátek večer mohelnické kulturní středisko. Novinky pro letošní letní sezonu zde představí sedm módních návrhářů, k vidění budou mimojiné i šaty inspirované Madame du Barry, milenkou Ludvíka XV. Přehlídka začíná v 19:30.

Moravská Třebová - Kníže pornofolku Milan Smrčka alias Záviš přijede v pátek se svými melodiemi do moravskotřebovského klubu Duku Duku. Svérázného, ale oblíbeného písničkáře v průběhu večera ještě doplní formace Los Hongos a Propaganja. Koncert začíná po 20. hodině, vstupné činí 100 korun.

Muzeum představí nejkrásnější dětské knihy

7. dubna 2011 v 17:55 | Martin Višňa |  Aktuality
Moravská Třebová - Za českými a slovenskými dětskými knihami mohou zájemci od zítřka vyrazit do moravskotřebovského muzea. V rámci programu letošních Dnů slovenské kultury totiž zítra ve dvoraně muzea proběhne vernisáž výstavy Nejkrásnější/Najkrajšie české a slovenské dětské/dětské knihy, kterou společně připravily Památník národního písemnictví v Praze a Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana Bratislava.


Přispějte na rekonstrukci zábřežské Barbory

6. dubna 2011 v 16:57 | Zábřežský zpravodaj |  Aktuality
Zábřeh - S přicházejícím jarem se rozbíhají práce na dokončení celkové opravy a rekonstrukce kostela sv. Barbory v Zábřehu. Čtvrtá etapa, která by měla završit mnohaleté úsilí, bude patřit k těm nejnáročnějším. Ne z pohledu vynaloženého objemu prací, ale z hlediska financování jednotlivých nákladů na restaurátorské a stavební práce.


Turisté vyrazí na vandr Maló Hanó. Počtyřiačtyřicáté

6. dubna 2011 v 6:00 | Martin Višňa |  Aktuality
Moravská Třebová - Vstříc jarním malohanáckým kilometrům vyrazí v sobotu 9. dubna účastníci tradičního Vandru skrz Maló Hanó. Letos je to již 44. ročník tohoto pochodu na Moravskotřebovsku.