Září 2011

KRÁTCE: RegioJet v Zábřehu, víno ve Svitavách, hlavolamy na zámku

27. září 2011 v 17:30 | Martin Višňa |  Aktuality
Zábřeh - Pondělí 26. září znamenalo pro osobní železniční dopravu nový mezník. Zatímco dosud jezdili soukromí dopravci pouze na tratích, kde již České dráhy přepravu provozovat nechtěly, tentokrát vyjel soukromý vlak na trati mezi Ostravou a Prahou. Žluté vlaky společnosti RegioJet, která slibuje cestujícím co možná největší komfort během jízdy (mimo jiné denní tisk, připojení k internetu, občerstvení), stavějí také v Zábřehu jako jediném městě Hřebečska. Českou Třebovou, jeden z největším železničních uzlů v republice, kam denně míří vlaky od Svitav, Moravské Třebové a Lanškrouna, však žlutá IC projíždějí, stavějí až v Ústí nad Orlicí.

Svitavy - Na Svatováclavský košt zve zítra obyvatele Svitav a okolí tamní radnice. Na náměstí Míru před školní budovou od 14 hodin připraveny ochutnávky nejrůznějších druhů vín, také sýrů či steaků a pečiva, o vínu se leccos také budete moci dozvědět od vinařů a taktéž si nějakou láhev zakoupit domů. Ke správné atmosféře přispěje svou muzikou valašský Fleret nebo cimbálovka Buchaj - trepaj.

Moravská Třebová - O uplynulém víkendu si mohli návštěvníci moravskotřebovského zámku naposledy prohlédnout výstavu o historii policie a četnictva u nás, od příštího týdne si budou moci hrát a lámat hlavu. Od 6. do 30. října totiž bude v zámecké galerii přístupná interaktivní výstava s dvacítkou hlavolamů pro všechny milovníky logických her a úkolů. Pro zájemce přitom bude na vyžádání k dispozici i pracovní list, kam si mohou zaznamenávat své úspěchy. Za vstupné na výstavu zaplatí dospělí 20, děti a senioři 10 korun. Návštěvu početnější skupiny je však třeba předem domluvit po telefonu.

Ve Svitavách otevřou alternativní klub

27. září 2011 v 17:05 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - Alternativní klub s názvem Tyjátr bude ve Svitavách slavnostně otevřen v sobotu 1. října.


V údolí Nectavy se rozloučí s železničním provozem

12. září 2011 v 23:52 | Martin Višňa |  Aktuality
Chornice - Prostějovské regionální sdružení Českého svazu ochránců přírody Iris pořádá 24. září vycházku za přírodovědnými zajímavostmi a krásami Nectavského údolí. Vycházka je pojmuta jako rozloučení s železnicí, neboť od prosince tudy kvůli optimalizaci veřejné dopravy vlaky již jezdit nebudou, po více než 120 let (viz náš článek o Moravské západní dráze).


Dny evropského dědictví opět lákají k návštěvě památek v regionu

5. září 2011 v 15:16 | Martin Višňa |  Aktuality
Hřebečsko - K závěru turistické sezony již tradičně patří Dny evropského dědictví (dále DED). Letošní ročník akce, která má pomoci v hledání kořenů naší, evropské i světové civilizace, proběhne mezi 10. a 18. září. Národní zahájení Dnů se koná 10. září v Žatci, památky se v následujících dnech otevřou také na Hřebečsku.


Svitavy mají po letech nový web

5. září 2011 v 14:22 | Martin Višňa |  Aktuality
Svitavy - Novým webem se od konce srpna může pochlubit město Svitavy. Spuštěná prezentace tak nahrazuje staré webové stránky radnice, které sice obsahovaly přehršel informací, avšak vyznat se v obsáhlém menu a proklikat se k nim bylo někdy opravdu obtížné.