Říjen 2011

KRÁTCE: Kniha a přednáška o Baníně, Wikimánie ve Svitavách, mohelnické trhy

19. října 2011 v 14:56 | Martin Višňa |  Aktuality
Banín, Svitavy - 720 let od první písemné zmínky o obci si připomněli o uplynulém víkendu v Baníně. Při této příležitosti byla v svět slavnostně uvedena kniha o historii obce, kterou napsali tamní historikové, otec a syn Vladimírové Velešíkovi. Knihu, prostě nazvanou Banín, pokřtil kromě autorů také známý herec Jan Kačer se slovy, že je důležité, aby lidé věděli, odkud pocházejí, a ať se kniha čtenářům líbí. O nové knize a historii Banína pohovoří Vladimír Velešík starší také v rámci Muzejních čtvrtků 20. října od 18 hodin v Městském muzeu ve Svitavách. Vstupné na přednášku Obec Banín známá i neznámá činí 20 korun.

Svitavy - U příležitosti 10. výročí vzniku internetové encyklopedie Wikipedia ve Svitavách proběhne mezinárodní setkání wikipedistů. To pořádá svitavský Klub přátel esperanta ve spolupráci s Českým esperantským svazem a ve dnech 26.-30. října a do Svitav přivede třeba zakladatele esperantské wikipedie nebo wikipedisty z řady světových zemí. Wikimánie je však určená také pro ty, kteří by se o tvorbě encyklopedie chtěli něco dozvědět nebo si i psaní článků vyzkoušet. Wiki-výuka bude probíhat v počítačových učebnách svitavského gymnázia. Návštěvníky dále čeká řada přednášek a seminářů o wikipedii, ale také třeba prohlídka města.

Mohelnice - Vyrazit za nákupem regionálních výpěstků a výrobků z nich a produktů řemeslníků budou moci obyvatelé Mohelnice. Farmářské trhy se tu konají v sobotu 22. října na náměstí Svobody, připraven je také doprovodný hudební program nebo nafukovací skluzavka pro děti.


KRÁTCE: Štefánik v Lanškrouně a hudební pozvánky

19. října 2011 v 14:23 | Martin Višňa |  Aktuality
Lanškroun - U příležitosti blížícího se výročí vzniku Československa připravilo lanškrounské muzeum a knihovna na čtvrtek 20. října dokumentární večer o letecké kariéře Milana Rastislava Štefánika, který je považován spolu s T. G. Masarykem a Edvardem Benešem za zakladatele ČSR. Štefánik byl aktivní válečný pilot na západní a srbské frontě první světové války a letectví se mu stalo osudným, když zahynul při nehodě. Průvodní slovo večera v sále lanškrounského zámku pronese Jiří Tesař. Večer začíná v 18 hodin, vstupné činí 50 Kč. U příležitosti výročí proběhne ve středu 26. října v kostele sv. Václava také slavnostní koncert, na kterém se představí operní pěvkyně Ema Hubáčková, sólista pražské opera Ladislav Mlejnek a Martin Strejc, který patří k předním českým hráčům na varhany. Koncert začíná v 19:30, vstupné je dobrovolné.

Mohelnice - Již zítra vystoupí v mohelnickém kulturním středisku písničkář, publicista, ale také architekt či filmový režiser Vladimír Merta, který letos vydal nové album Ponorná řeka, natočené s legendární formací Etc... Jeho recitál, v němž budou jistě obsaženy i nové písně, ve velkém sále střediska začíná v 19 hodin, vstupné je 85 korun.

Moravská Třebová - Také v Moravské Třebové se mohou těšit na koncerty. Ten bližší, který se ale nekoná k výročí vzniku Československa, se uskuteční v klubu Duku Duku již tento pátek 21. října, kdy sem zavítá oblíbená formace UDG z Ústí nad Labem v rámci své Cirkus live tour 2011. Vstupné činí 150 korun a jako hosté se představí kapela Broumband. Na státní svátek 28. října se rozezní libými tóny dvorana moravskotřebovského muzea. Autorské skladby pro sólové violoncello nabité emocionálním nábojem zde zahraje Josef Klíč. Jeho vystoupení začíná v 19 hodin a vstupné na něj stojí 60 Kč.

Svitavy - Klub Tyjátr bude v pátek 21. října kulisou pro křest nového cd Atlantida smíchu svitavské hardrockové kapely Syfon. Nové cd si budou moci zájemci na místě také koupit, v takovém případě na něj dostanou slevu ve výši vstupného. To činí 50 korun. Koncert začíná po 20. hodině a s formací vystoupí jako host frontman populárního Čechomoru František Černý.

Týden knihoven přinese poplatkové amnestie, ale i čtení v podzemí

2. října 2011 v 2:04 | Martin Višňa |  Aktuality
Hřebečsko - Že Týden knihoven, který se koná vždy první týden v říjnu, není pouze o promíjení poplatků a pokut, se mohou přesvědčit ti, kdo vyrazí v následujících dnech do knihoven v regionu.


KRÁTCE: Promítání Aloise Nebela, vlakové info, módní trendy a otevření skateparku

2. října 2011 v 1:40 | Martin Višňa |  Aktuality
Zábřeh - Zřejmě nejskloňovanějším slovem posledních dnů na poli české filmové tvorby je rotoskopie, metoda převodu hraného filmu do animované podoby. A zřejmě nejočekávanějším snímkem Alois Nebel, adaptace komiksu spisovatele Jaroslava Rudiše a hudebníka z kapely Priessnitz Jaromíra Švejdíka, která je právě touto metodou zpracována. Snímek vypráví osud Aloise Nebela, výpravčího z malého jesenického nádraží Bílý Potok, a zhlédnout ho můžete například ve středu 5. října od 19 hodin v zábřežském kině Retro. Lístky pořídíte za 70 Kč, členové Filmového klubu je mají o desetikorunu levnější.

Lanškroun - České dráhy připravily na středu 5. října pro cestující speciální nabídku - zpáteční jízdenka Lanškroun - Česká Třebová je vyjde pouze na symbolickou 1 korunu. Akce platí pouze ve středu.

Moravská Třebová - Ve dnech 5.- 25. října 2011 se uskuteční nepřetržitá výluka traťové koleje v úseku Moravská Třebová - Třebovice v Čechách. Po dobu konání výluky budou všechny osobní vlaky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou, která pojede podle výlukového jízdního řádu.

Mohelnice - Již tradiční módní přehlídka Luďka Hanáka a jeho hostů Top styl se uskuteční v pátek 7. října od 19:30 v mohelnickém kulturním středisku. Vstupné na přehlídku činí 170 korun.

Březová nad Svitavou - Březovská mládež se konečně dočkala. V sobotu 8. října bude za kulturním domem v Zářečí slavnostně otevřen skatepark, a sice za účasti členů týmu Parkpilot, kteří jezdívají se svými prkny na mistrovské soutěže. Skateshow vypukne v 15 hodin. Den nato bude Špitálské pole hostit drakiádu. Prezentace draků proběhne od 14:30, v 15 hodin pak draci vzlétnou na oblohu. Připraveny jsou také hry pro děti i dospělé, občerstvení a hudební doprovod v podání kapely The Rebels.