Welzlování: Humenec opět patřil polárníkům a brzy se recesisté zapřáhnou do saní

7. února 2012 v 14:28 | Zábřežský zpravodaj |  Aktuality
Zábřeh - Tradiční cestovatelsko-sportovně-recesistický festival Welzlování je opět v plném proudu. Úctyhodných osmatřicet účastníků se v sobotu 28. ledna postavilo na trať Welzlova kufru s cílem zdolat zamrzlý Humenec. Už dopoledne proběhl krosový běh. Odpolední recesistické klání, jedna z hlavních součástí festivalu, přilákalo další desítky zvědavých diváků.


Skutečných sportovních výkonů bylo spíše méně, zkušení závodníci se nemínili příliš vysílit vědouce, že na ně čeká jako obvykle vražedná kombinace slivovice - špek - tvarůžek, a tak volili tempo spíše poklidné. Zvláště v cíli si vzájemně dávali přednost, vítězové jednotlivých rozběhů totiž museli ještě nastoupit do finálového běhu.

Co závodníci možná ztráceli na sportovní stránce, ve vrchovaté míře nahradili kvalitou svých úborů, připomínajících dobu Eskymo Welzla a také polární končiny. Na startu se tak objevila eskymačka s pravnukem zábřežského cestovatele nebo jeho nemanželská dcera, která Welzla nevybíravými slovy a deštníkem hnala přes celý Humenec.

Sportovní kvalitu tak (stejně jako v letech předchozích) zachraňovala nastupující generace, která stejně jako ti starší s kufrem a mnohdy i ve slušivém dobovém oblečku sprintovala přes zamrzlé meze. První místo obsadili na "fotobuňce" svorně Tomáš Doubrava a Vojtěch Vít, zatímco lékař Jan Rýznar, který běžel již krosový závod a dva odpolední běhy, si vysloužil ocenění nejvytrvalejšího účastníka.

Těžké rozhodování měla porota při vybírání nejpovedenějšího kostýmu. Mezi mládeží zvítězili Vašek a Přemek Dušánkovi, v dospělé kategorii se nejvýše umístila eskymačka Hana Bednářová. V samotném závěru pak došlo na Rafandě k vyhlášení Welzlovy cestovatelské slivovice, tímto titulem se pro letošní rok může pyšnit pálenka manželů Michalových.

Další z vrcholů festivalu proběhne v neděli 19. února, kdy se na Masarykově náměstí opět zapřáhnou do saní lidské posádky, aby co nejrychleji zdolaly vyznačenou trať. "Jako každoročně platí, že závod se koná za každého počasí, i kdyby se mělo jezdit po dlažbě. Naposledy se tak soutěžilo v roce 2008, naopak loni museli závodníci zdolávat hromady sněhu," připomíná Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní.

(text zkompilován z textů v informačním zpravodaji města Zábřeh č. 3/2012)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama