Od renesance k baroku v Moravské Třebové

1. prosince 2013 v 12:31 | Martin Višňa |  Aktuality
Moravská Třebová - První turistickou sezonu má za sebou Cesta od renesance k baroku, která propojuje nejvýznamnější památky Moravské Třebové. Její závěr byl přitom korunován úspěchem, letos dokončená historicko-naučná stezka byla vyhlášena Stavbou roku Pardubického kraje za ukázkové skloubení historie s moderními formami.


Téměř dvoukilometrová trasa začíná na parkovišti pod zámkem Bránou času, do jejíchž moderních stěn autorka Markéta Veselá vetkala milníky moravskotřebovských dějin. Samozřejmě nechybí rok 1492, kdy byl vytesán zdejší unikát, portál, který je společně s věží zámku v Tovačově považován za první renesanční památku na sever od Alp.

Moravskotřebovský zámek vůbec představuje začátek a konec moravské renesance. Zatímco Ladislav z Boskovic koncem 15. století budoval pozdně gotické sídlo s raně renesančními prvky (které ale bylo po požáru v roce 1840 téměř celé strženo), v případě tzv. nového zámku Ladislava Velena ze Žerotína vystavěného v letech 1611-1618 můžeme obdivovat manýristické arkády, které působí na renesanční myšlenky a postupy poněkud těžce.

Stezka je inspirována Komenského Labyrintem světa a rájem srdce, ze zámku vedou kroky poutníků v čase do labyrintu města, jehož skromně vyhlížející fasády ukrývají řadu krásných renesančních mázhausů, mimo jiné v radnici, jejíž věž nemá základy, ale také barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie či budovu latinské školy.

Z městských uliček vede trasa na pověstmi opředený Křížový vrch, kde se kolem kostelíku Povýšení sv. Kříže rozkládá městský hřbitov. K němu vedou kryté Schody mrtvých z roku 1575 a v nejvyšším místě pohřebiště je vybudováno lapidárium pro dochované renesanční náhrobky.

Cesta lemovaná opravenými kapličkami pak kolem hřbitovní zdi stoupá k ceněnému baroknímu sousoší Kalvárie sochaře Severina Tischlera z roku 1730, které je duchovním i uměleckým vrcholem Moravské Třebové.

Součástí realizace turistické trasy byl vedle oprav nemovitých památek, pořízení mobiliáře, zpřístupnění zámeckých zahrad nebo vybudování pevné cesty na Křížový vrch také vznik stejnojmenné knihy, která s podtitulem Slavné stavby Moravské Třebové mapuje nejen vyjmenované pamětihodnosti, ale také vývoj měšťanského domu v této severozápadní části Moravy nebo pozdější vily zdejších podnikatelů. Kniha je k dostání v moravskotřebovském informačním centru na náměstí. A když už ve městě budete, projděte se od renesance k baroku.

(Psáno pro časopis Moravská obec, 23. číslo z listopadu 2013)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama